Reklama

ASUS Taichi: notebook totálne naruby – dva displeje v jednom?!

Števo Porubský

ASUS na prebiehajúcej výstave COMPUTEX TAIPEI (Tajwan, Čína) predstavil unikátny notebook! Nejde však o klasický notebook, ani ultrabook, ani tablet. Je to všetko v jednom. Unikát s priliehavým názvom Taichi (najvyšší vrchol) má dvojicu displejov, je extrémne tenký a jeho výbava patrí medzi to najlepšie.

 ASUS Taichi

Novinka z dielne ASUSu nie je jediným zaujímavým produktom na výstave, no je bezpochyby tým najzaujímavejším. ASUS Taichi bude jedným z tých notebookov (ak to ešte tak môžem nazvať), ktorý bude pravdepodobne značne kopírovaný konkurenciou. Unikátny koncept (podobne ako kedysi Transformer) pozostáva z jednoduchej konštrukcie podobnej súčasným ultrabookom, no pridáva čosi naviac. Tým je druhý displej z vrchnej strany veka displeja. Je krytý odolným sklom a je dotykový, vyrobený technológiou Super IPS+. Ale pekne poporiadku. ASUS Taichi je takmer klasický 13,3-palcový ultrabook s najnovším Windows 8. Vnútorný displej je taktiež vyrobený Super IPS+ technológiou a má rozlíšenie Full HD, klávesnica má klasické rozloženie a nechýba ani touchpad. Pod klávesnicou je ukrytý niektorý z Intel Core procesorov poslednej generácie (Intel Ivy Bridge), top model ponúkne Intel Core i7. Samozrejmosťou je aj SSD disk, 4 GB pamäť RAM, no vzhľadom na rozmery len integrovaná grafika od Intelu. Nechýba Wi-Fi a Bluetooth modul, USB 3.0 porty, miniHDMI, microDVI či klasiku ako 3,5 mm konektor či nabíjací konektor. Nejak mi tu ale chýba čítačka pamäťoviek, snáď na ňu výrobca nezabudol. Prekvapením vo výbave Taichi je však okrem iného i NFC čip, pohybový senzor, či elektronický kompas.

 ASUS Taichi

Tým najväčším unikátom je spomínaný displej integrovaný do veka displeja z jeho vonkajšej strany. Taktiež ponúka Full HD rozlíšenie, hoci na menšej uhlopriečka – 11,6 palca. Zaujímavosťou je, že displeje budú môcť pracovať súčasne i separátne, takže na jednom môžete písať svoje poznámky a na druhom sa môže vaša ratolesť hrať Angry Birds, no na prezentácii kolegom ukážete aj bez projektora svoju prezentáciu. Okrem duálneho displeja ASUS do modelu Taichi integroval aj dve kamery. Nad vnútorným displejom ponúkne HD videohovory, tá nad „vonkajším“ displejom má rozlíšenie 5 Mpx a taktiež umožní HD videohovory, ale i možnosť fotografovania. Ak ste teda videli už niekoho fotiť s 10-palcovým tabletom, nečudujte sa o pár mesiacov, keď niekto bude behať po meste a fotiť so svojim 13,3” notebookom! Kedy to ale uvidíte na Slovensku je otázne, na svetových trhoch sa má novinka objaviť v druhej polovici tohto roka, náš stihne snáď do Vianoc.

UPDATE: Novinka príde na trh 14.1.2013 s cenou 1 580 eur (s procesorom Intel Core i7-3517U).

 

Foto: ASUS

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.