Reklama

ASUS si zaspomínal na minulosť a ukázal aktuálne novinky

Roman Calík

ASUS v štýle RETRO uviedol novinky pre slovenský trh. Pozrite sa však s nami aj do minulosti, totiž ASUS je na trhu už viac ako 20 rokov a môžeme mu ďakovať za niektoré „samozrejmosti“.

Tento týždeň sme sa zúčastnili zaujímavého predstavenia noviniek ASUS. V duchu hesla „Vtedy a dnes“ totiž výrobca ukázal slovenským novinárom novinky z kategórie mobilných zariadení – herný notebook G750, konvertibilný notebook/tablet Transformer Book a tablety MeMo Pad HD 7 či MeMo Pad FHD 10. O takmer všetkých sme si už písali, preto pre podrobnejšie informácie kliknite na ich názvy.

ASUS retro predstavenie noviniek

ASUS si však počas tlačovej konferencie zaspomínal aj na minulosť, kedy boli mobilné zariadenia ťažké, veľké a pomalé. Mnohí z vás si túto dobu určite pamätajú. Vedeli ste však, že ASUS vznikol v roku 1989 a do značnej miery sa podpísal pod transformáciu prenosných počítačov do takej podoby, v akej ich poznáme dnes? ASUS začínal ako výrobca pevných dosiek, od roku 1995 vyrábal aj grafické karty a o dva roky neskôr uviedol na trh svoj prvý notebook. Počas nasledujúcich 16 rokov patril medzi lídrov na trhu, prinášal inovácie a revolučné nápady. Nie tak dávno zadefinoval kategóriu malých notebookov – netbookov, stál pri zrode ultrabookov a vyrobil aj jeden z prvých konvertibilných tabletov s operačným systémom Android.

ASUS retro predstavenie noviniek

Dokonca sa ASUS dostal i do vesmíru! „ASUS P6300 bol prvým notebookom od ASUSu. Na trhu sa objavil v roku 1997 a ponúkal v tej dobe výbornú výdrž batérie až 5 hodín. S takouto výdržou sa môžeme stretnúť aj pri dnešných zariadeniach. Spoľahlivosť notebooku otestovala aj misia na vesmírnej stanici MIR, kde fungoval bez jedinej chyby 600 dní,“ povedal Miroslav Farkaš, produktový manažér spoločnosti ASUS.

Nástup netbookov a ultrabookov

ASUS, rovnako ako konkurencia, postupne rozširoval portfólio notebookov. V roku 2006 uviedol na trh prvého zástupcu hernej rady G a takisto aj prvý Lamborghini notebook. O rok neskôr zadefinoval novú kategóriu prenosných počítačov – netbooky. „ASUS Eee PC 701 vážil iba 900 gramov a ponúkal 7-palcový displej ako dnešné malé tablety. V roku 2007 spôsobil malú revolúciu, netbooky sa stali obľúbenými zariadeniami pre používateľov, ktorí nepotrebovali plnohodnotný notebook alebo preferovali kompaktnejšie riešenie,“ dodal M. Farkaš. ASUS bol so svojím Zenbookom aj pri zrode Ultrabookov v roku 2011. Tento segment notebookov zadefinoval Intel a ide o ultratenké zariadenia, ktoré musia spĺňať viacero ďalších podmienok, aby získali označenie ultrabook.

„Počas posledných dvoch rokov sa na trhu objavili ultrabooky a s príchodom operačného systému Windows 8 aj konvertibilné zariadenia, ktoré kombinujú funkciu notebooku a tabletu. Čoraz populárnejšie sú tablety, ktoré poskytujú veľmi dobrý výkon a vynikajúcu mobilitu. Ak v minulosti vážil prenosný počítač 11 kg a museli ste ho nosiť v špeciálnom kufríku, dnes si 300g tablet vložíte do ženskej kabelky,“ porovnal Miroslav Apolen, produktový manažér spoločnosti ASUS, minulosť a prítomnosť mobilných počítačov.

ASUS retro predstavenie noviniek

Ako sme už spomínali v úvode, ASUS predstavil aj niekoľko noviniek pre slovenský trh, i keď fyzicky sme žiaľ najmä tie z Computexu nevideli. Dozvedeli sme sa však, že všetky novinky z výstavy Computex, o ktorých sme vás aj pravidelne informovali a stále informujeme, sa na Slovensko určite dostanú! Tiež je zaujímavá informácia, že všetky tablety ASUS budú mať minimálne HD displej a notebooky zase dostanú dotykové displeje.

Pozrite sa na štvoricu, ktorú si môžete kúpiť už teraz či v najbližšom čase.

ASUS G750 je výkonný herný notebook, navrhnutý špeciálne pre potreby hráčov. Využíva najvýkonnejšie procesory Intel Core i7 štvrtej generácie, poskytuje výborný grafický výkon vďaka grafickej karte NVIDIA GeForce GTX765M/GTX770M a disponuje ergonomickým dizajnom s podsvietenou klávesnicou a anti-reflexným displejom.

Asus G750

ASUS Transformer Book je Windows 8 zariadenie, ktoré kombinuje plne funkčný notebook vhodný na prácu a  tablet, ideálny na zábavu. Transformer Book má 13,3-palcový viacdotykový Full HD IPS displej, procesor Intel Core i7/i5 tretej generácie a dokovacia stanica s klávesnicou poteší ďalšou batériou či harddiskom.

ASUS Transformer Book
ASUS MeMo Pad HD 7 bude cenovo dostupný tablet so zaujímavým pomerom cena/výkon. V predaji bude totiž od 179 €, pričom má obsahovať aj zaujímavé príslušenstvo priamo v balení. Za štvorjadrový procesor, 7-palcovým HD IPS displej to nie je zlá ponuka, čo poviete?

ASUS MemoPad HD7

ASUS MeMo Pad FHD 10 je zase väčší 10-palcový tablet s Full HD IPS displejom. Využíva operačný systém Android 4.2, procesor od Intelu a sľubuje 10 hodinovú výdrž batérie. Je určený používateľom, ktorí hľadajú cenovo dostupný a kvalitný tablet, pretože jeho cena by mala byť 350 €.

ASUS MemoPad FHD 10

Foto: ASUS, archív

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.