Reklama

ASUS ROG Strix GL553VE - hráčska zlatá stredná cesta

Erik Birčák
86 %
ASUS sa svojim hardvérovým radom Republic of Gamers zapísal do pamäte mnohým hráčom, keďže jeho produkty prinášali vždy dobrú kvalitu a možnosti. Nie každému sa ale chcelo hneď predávať nadbytočné orgány, aby si mohli zadovážiť niektorý z lepších notebookov tejto série. Dlhodobo sa za zaujímavú cenovú hladinu pri tomto type zariadení považuje 1 000 €, a to je méta, na ktorú mieru aj práve testovaný model GL553VE.

Výhody

  • Kvalitná klávesnica
  • Vyvážený výkon

Nevýhody

  • Nižšia výdrž batérie
  • Hlučnejšie chladenie

ASUS si v rámci rady ROG vytvoril ešte jeden prúd s podnázvom Strix. Modely označené týmto prívlastkom by mali ponúkať dobrú kvalitu za prijateľnú cenu.

V podstate sa jedná o strednú triedu hardvéru, alebo inak povedané nutný štandard na pohodlné hranie. Žiadne „pecky“, exkluzívne technológie ani iné vymoženosti tu nečakajte. Na druhej strane si Väčšina Strix-ov plní svoju úlohu a neplatíte za nič navyše.

Notebook si vybalíte z pekného balenia, ktoré obsahuje naozaj iba nutný napájací adaptér a manuály. Konštrukcia je plastová, no na prvý aj druhý pohľad pôsobí kvalitne.

Pri dlhšom testovaní som ale narazil na plastové diely pri chladiči, ktoré k sebe poriadne nedoliehali a kazili dojem dobrého spracovania. Netrúfam si odhadnúť, či sa jedná o ojedinelý prípad alebo o vlastnosť zariadenia.

Funkčnosť ale nebola v žiadnom prípade obmedzená. Na povrchu nájdeme množstvo farebných prvkov, ktoré dotvárajú agresívny vzhľad tohto modelu.

Často premýšľam nad tým, koľko zákazníkov oceňuje rôzne svetelné prvky notebooku, vzhľadom k tomu že žijem v okolí ktoré podobné detaily skôr odmieta. Takmer všetci výrobcovia notebookov ich však majú osadené a tak mi príde logické, že po tejto kategórii dizajnových doplnkov je veľký dopyt.

ASUS osadil na kryt displeja svoje svietiace logo ROG ako aj dvojicu svietiacich pruhov. Okrem toho je asi najužitočnejším podsvietením to, ktoré má klávesnica. Tá disponuje štvoricou zón, ktoré je možné osvetliť rôznymi farbami.

Počas testovania mi ale aj tak najviac vyhovovala červená farba, ktorá ladila zo zvyškom zariadenia. Klávesy majú mimochodom zdvih 2,5 milimetra, čo je trocha viac, ako nájdete na dnešných moderných notebookových klávesniciach.

To však nepovažujem za nevýhodu, práve naopak (aj keď tu sa odráža moja výchova na vysokom zdvihu kláves). 30-KRO, teda schopnosť klávesnice registrovať stlačenie až 30-tich kláves súčasne by malo byť dostatočným pre všetky hry.

Osobne za najväčšiu slabinu klávesnice vnímam divne zmenšenú numerickú časť a smerové šípky. Smerové šípky už v dnešnej dobe až toľko nevyužijete, ale numerický blok je stále užitočná časť klávesnice a ak sa ho ASUS rozhodol osadiť, mohol to urobiť aj bez kláves, pri ktorých sa preklepom iba ťažko vyhnete.

Full HD rozlíšenie displeja hrám praje. Osadený IPS panel by som zaradil skôr do strednej triedy. IPS panely nie sú známe rýchlou odozvou.

Aj u GL553-ky si tak môže pozorné oko všimnúť „duchov“ pri rýchlom pohybe, napríklad u FPS alebo závodných hier. Na internete je dostupných niekoľko kalibračných profilov práve pre tento displej, ktoré zrovnávajú podanie farieb do normálu.

Ani v predvolenom nastavení sa však nejedná o nekvalitný obraz. Kontrast, vysoká svietivosť aj pokrytie farebného spektra sú uspokojivé a pri cene zariadenia nie je možné očakávať profesionálny panel.

Po stránke výkonu som aj tu narazil na kombináciu štvorjadrového procesoru Core i7 a grafickej karty NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti. Na Full HD rozlíšenie vám táto dvojica spustí akúkoľvek hru na dobrých detailoch.

Výkon na hranie vo virtuálnej realite ale nečakajte. ASUS tak ponúka v podstate podobný výkon ako minule testovaný Lenovo Legion Y520, aj keď v tomto prípade máme navyše Ti verziu grafickej karty, 16 GB operačnej pamäte a 128 GB SSD disk.

To všetko posúva GL553 na vyšší výkonnostný stupeň. Tienistou stránkou tohto porovnania je ale aj vyššia cena a nie o málo. V tejto hladine by som napríklad očakával kvalitné chladenie.

Strix má osadený pomerne veľký pasívny radiátor, no jeho dvojica tepelných trubíc odvádza teplo od procesora aj grafickej karty súčasne. Chladenie oboch komponentov je tak sprevádzané počuteľným zvukom ventilátora.

Navyše je výfuk vyvedený na ľavej strane notebooku a pri dlhšom hraní mi kvalitne „ohrial“ pracovný stôl aj veci v okolí. Predsa len je väčšia šanca, že mám dôležité veci ktoré používam položené na boku notebooku než za ním.

Na druhej strane by bolo neférové vyzdvihovať chladiaci systém Legion-u, keď musí chladiť menej náročný hardvér. Pri rovnakej konfigurácii by mali oba systémy rovnaký problém s chladením. Lenovo však ponúka lacnejšiu variantu, ktorá nemá problémy s chodom, ASUS nie.

Z možností pripojenia by som asi za najväčšiu zaujímavosť vyzdvihol prítomnosť optickej mechaniky, ktorá sa už akosi vytratila z notebookov.

Niektorí z nás ale ešte stále kupujú hry na DVD, a absencia mechaniky tak diskvalifikuje mnohých konkurentov. USB porty sa tu nachádzajú v štandardoch 2.0 aj 3.0 a to vrátane USB-C portu.

Sieťový konektor je tiež vhodný na LAN párty či kvalitné pripojenie do internetu. Pri hraní bude dobré mať elektrickú sieť vždy na dosah. Osadená 48 Wh batéria totiž vydrží nanajvýš 2 hodiny hrania. Pri prehliadaní internetu sa viete dostať na komfortnejších 5 hodín.

Záverom mi nedá zhodnotiť notebook ako celok, a to hlavne z dôvodu, že v rámci tejto recenzie nemám vyhliadnutú nejakú časť, ktorá by si zaslúžila osobitú pozornosť. ASUS Strix ponúka dobrý hardvér za dobrý peniaz.

Tú prvú časť ASUS rozhodne splnil a aj keď tu nenájdene nič špeciálne a výnimočné, tak notebook ako celok spĺňa potrebu Full HD hrania na jednotku. Displej je trocha lepší ako u konkurencie, zvuk je trocha lepší, výkon je trocha lepší aj kvalita klávesnice je trocha lepšia.

Lenže za trocha lepšie ako konkurencia sa aj platí a ASUS je tak aj trocha drahší ako konkurencia. Je tak na vás, či si priplatíte zhruba 100 € za osvedčenú značku a kvalitu, alebo radšej zvolíte iné zariadenie.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.