Reklama

ASUS ROG G752 - herné delo za cenu jazdeného auta

Erik Birčák
89 %
Herné notebooky si v dnešnej dobe už vytvorili vlastné živné prostredie. Existuje totiž skupina hráčov, ktorí svoje stroje často prenášajú. Už dávno neplatí, že väčšina z nich si svoje stolné počítače skladá sama, aby mali čo najvyšší herný výkon.

Výhody

  • vysoký herný výkon
  • efektivita chladenia
  • počet portov

Nevýhody

  • hmotnosť
  • kvalita touchpadu
  • cena

Pokročilé technológie priniesli výkonné grafické karty a procesory s nízkou spotrebou, a tak im umožnili nasadenie aj v mobilných zariadeniach.

ASUS ROG G752 (G752VY-GC353T) je čistokrvný herný notebook. Pri prvom pohľade na jeho dizajn o tom asi nikto nezapochybuje. Veľký futuristický stroj s hmotnosťou 4,5 kilogramu zaberie veľkú časť pracovného stola.

Pozrite si

ASUS ROG G752 – najdrahšie herné delo naživo v redakcii

V minulosti by sme ho označili za väčší 17“ notebook, no dnes, v časoch Ultrabookov, je jeho dizajn ostrým kontrastom voči strednému prúdu. Zdá sa, že dizajnéri skombinovali prvky vojenských lietadiel a mimozemských technológií.

Výsledný brúsený hliník dobre ladí s oranžovými detailmi a podsvietením. Veľké a okázalé prvky však nie sú iba na okrasu. Skrývajú totiž v sebe výkonný hardvér a najmä pridružené chladenie.

Hardvérová výbava predstavuje naozaj výkonné novinky. Srdcom notebooku je procesor Intel Core i7-6820HK. Tento štvorjadrový kúsok z rodiny Skylake dokáže dosiahnuť frekvenciu až 3,6 GHz a v podstate stačí nielen na hranie, ale aj na mnohé profesionálne aplikácie pracujúce s grafikou.

Procesoru k plynulému chodu dopomáha 32 GB operačnej pamäte a dvojica SSD diskov. Oba SSD disky sú pritom osadené v M.2 slotoch a umožňujú zapojenie aj v RAID0. Nami testovaný kus mal síce oba disky viditeľné jednotlivo (pre celkovú kapacitu 1 TB rozdelenú na 3 partície), ale UEFI notebooku umožňuje takéto zapojenie.

Dvojica SSD a dvojica 16 GB pamäťových modulov sú ťažkou váhou aj v tejto kategórii, no prispeli k zaujímavému úkazu, ktorý je možné zistiť až po otvorení spodného veka notebooku. Tam totiž nájdete prázdny slot na 2,5“ disk, ako aj ďalšiu dvojicu prázdnych pamäťových slotov.

ROG G752-ku tak môžete ešte vylepšiť ďalším SSD diskom a pamäťou (až do celkovej kapacity 64 GB). Netrúfam si odhadnúť, ako sa budú hry vyvíjať v budúcnosti, ale isté možnosti rozšírenia, ako napr. možnosť osadenia klasického „dátového“ disku, sú vždy vítané.

Samostatnou kapitolou je kombinácia použitej grafickej karty a displeja. V tomto prípade ide o Nvidiu GTX 980M s nadštandardným množstvom 8 GB GDDR5 pamäte. Preto by niekoho mohlo zaraziť, že použitý 17,3“ panel má „iba“ Full HD rozlíšenie.

Pozrite si

ASUS ROG G752, nové dieťa v hráčskej rodine

Veď dnes, keď je 4K už aj v chytrých telefónoch, je obyčajné Full HD akoby až negatívom. ASUS však vie, že pri hraní väčšiny hier je úplne jedno, či máte Full HD, alebo väčšie rozlíšenie.

Podstatným prvkom tu je plynulosť a pomyselná hranica 60 snímok za sekundu. GTX 980M je naozaj obdivuhodný počin . Pri spotrebe do 100 W to bola najvýkonnejšia notebooková grafika roku 2014 a stále ide o úplný high-end.

Žiaľ aj hry sú stále náročnejšie a tento trend sa rozhodne nehodlá zastaviť (aj vďaka novému VR ošiaľu, ktorý zachvátil tohtoročné veľtrhy a výrobcov vo všetkých segmentoch).

Dobrou správou je, že väčšina testovaných hier dokázala produkovať okolo 60 snímok pri vysokých detailoch (s výnimkou XCOM-u 2 a novších Assasins Creed, kde je ale v oboch prípadoch problém viac v optimalizácii hier, než v grafickej karte).

Displej je veľmi jasný a dobre čitateľný. Ani pozeranie filmov preto nie je problémom. Nezabudnuteľný zážitok vám poskytne aj dvojica reproduktorov, ktorým pomáha subwoofer umiestnený na spodnej strane notebooku. Táto zostava produkuje nadštandardný zvuk, no pre náročnejších hráčov je k dispozícii aj trojica 3,5 mm jack konektorov.

ASUS ROG G752 je po dlhej dobe prvým notebookom, kde sa nemôžem sťažovať na nedostatok konektorov. Štvorica USB 3.0 je dostačujúca pre väčšinu užívateľov, ASUS k tomu pribalil aj jeden nový USB 3.1.

Okrem toho sú k dispozícii gigabitové pripojenie do siete, HDMI a Mini DisplayPort pre externé displeje i čítačka pamäťových kariet. Na ľavej strane nájdete aj Blu-ray mechaniku. Z bezdrôtových pripojení je tu Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth 4.0.

Myslím si, že tento počet portov spĺňa požiadavky 90% užívateľov vrátane užívateľov stolných počítačov. Samozrejme sa nájdu aj jedinci, ktorí majú pripojených 5 a viac zariadení súčasne, no ASUS v tomto prípade zabezpečil komplexnú a technologicky aktualizovanú sadu portov.

Podsvietená klávesnica prichádza aj s numerickým blokom. V tejto kategórii to je našťastie samozrejmosťou. Oceňujem, že veľkosť a rozloženie klávesov korešponduje s klasickým rozložením IBM štandardu.

Iba funkčné klávesy (najvyšší riadok) sú zmenšené, aj keď to nebolo nutné vzhľadom k množstvu priestoru. Klávesnica má navyše sériu piatich makro tlačidiel, ktorým je možné naprogramovať napríklad spustenie ľubovolnej aplikácie, alebo sériu až 256 stlačení klávesov.

Takisto sa mi páčil zdvih tlačidiel, ktorý bol primeraný a pri písaní som nerobil preklepy. ROG G752-ka má aj pomerne veľký touchpad. Dotyková plocha má primeranú citlivosť a reaguje dobre aj na gestá pomocou viacerých prstov. Zato s tlačidlami som mal problémy, nie vždy zareagovali na moje stlačenie.

Najviac to bolo citeľné pri vonkajších okrajoch. Preto som pomerne rýchlo prešiel na externú myš ASUS ROG Sica, ktorú výrobca pribalil k notebooku. S ňou už bolo všetko v poriadku.

Nepredpokladám, že bude mnoho hráčov, ktorí by hrali pomocou osadeného touchpadu, no pri cene zariadenia by som čakal, že aj táto súčasť bude mať bezchybné prevedenie.

Výdrž batérie je u tejto kategórie druhoradá, no aj napriek tomu testovaný kus dokázal pracovať cca štyri hodiny so zapnutou a pripojenou Wi-Fi. Samozrejme pri hraní hier bola výdrž pod dve hodiny.

S chladením notebooku som bol vo všeobecnosti spokojný. ASUS v tomto prípade osadil do notebooku netypické chladenie pomocou výparnej komory (vapor chamber). Ide o klasickú tepelnú trubicu používanú v drvivej väčšine notebookov a lepších chladičov v stolných počítačoch.

Tá je ale stlačená na podstatne väčšiu plochu, a tým zrýchľuje odvod tepla. Nevýhodou tohto riešenia je vyšší, väčší a ťažší chladič. Aj preto má celý notebook až 4,5 kilogramu.

Výhodou je v podstate bezkonkurenčná schopnosť chladenia v notebookovom meradle. Vďaka tomu sa ROG G752-ka vôbec nezahrievala, a to dokonca ani po celodennej hernej akcii.

Chladenie je v tomto prípade naddimenzované a ani GTX 980M ho nedokázala poriadne potrápiť. Ocenil by som však lepšiu kontrolu ventilátorov. Notebook sa totiž často prepínal z úplného ticha do konštantného zvuku dvojice ventilátorov (ako keby neexistovali medzistavy, aj keď po podrobnejšom skúmaní som zistil, že ventilátor sa točil viacerými rýchlosťami).

ASUS ROG G752VY je plnokrvným herným notebookom určeným pre náročných hráčov. Zvláda hry pri 60 snímkach za sekundu a disponuje nekompromisným chladením a výkonom.

Recenzia bola uverejnená v časopise TECHBOX 7-8/2016.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.