Reklama

ASUS ProArt PX13 - najlepší kompaktný kamarát nielen pre tvorcov obsahu [test]

Michal Sobek

Spoločnosť ASUS každoročne produkuje zaujímavé notebooky určené pre rôzne skupiny používateľov. Jedným z nich je aj novinka v podobe ASUS ProArt PX13.

Séria ProArt je určená pre tvorcov obsahu, ktorí chcú byť produktívni aj na cestách a v kancelárii si ho jednoducho pripoja k externým monitorom. Je však ASUS ProArt PX13 vhodný aj pre bežných používateľov?

92 %
ASUS ProArt PX13 je notebook, ktorý v kompaktnom tele kombinuje vysoký výkon na čele s procesorom AMD Ryzen AI 9 HX 370 s mimoriadne kvalitným dotykovým OLED displejom s 2,8K rozlíšením. Poteší bohatá konektorová výbava čí kovové telo.

Výhody

  • skutočne pevný pánt
  • pútavý 2,8K OLED displej
  • vysoký výkon v kompaktnom tele

Nevýhody

  • extrémne lesklý povrch displeja
  • obnovovacia frekvencia 60 Hz
  • hlučnosť ventilátorov pri záťaži
Obsah pokračuje pod reklamou

Len nedávno sme mali v redakcii možnosť otestovať taktiež novinku ASUS Zenbook S 16, tam sa však výrobca zameral skôr na bežných používateľov, ktorí chcú veľký displej, ale zároveň chcú, aby bol tenký a ľahký. To sme si potvrdili aj v samostatnej recenzii.

Teraz ale máme na redakčnom stole ASUS ProArt PX13. Ten opäť dorazil tak, ako to ASUS robí už dlhšiu dobu. Teda jedna veľká škatuľa, v ktorej sú dve menšie. V jednej je samotný notebook a v tej druhej nabíjací adaptér.

Dizajn je kapitolou samou o sebe. Notebook je dostupný v jedinej farbe Nano Black, teda čiernej farbe s matným spracovaním, na ktorej nevidno odtlačky prstov. Problém však materiálu robia napríklad spotené ruky, vtedy je občas problémové vyčistiť takúto šmuhu. Na vonkajšom veku vidno logo ProArt.

Celé šasi je, samozrejme, z kovu, ktorý v lete navyše príjemne chladí. Konkrétne rozmery sú 292,2 x 209,9 x 17,7 mm a hmotnosť 1,38 kilogramu, aj keď pocitovo sa to môže zdať viac. Navyše ide o notebook, ktorého displej môžete preklopiť a spraviť si z toho tablet, vtedy sa deaktivuje aj klávesnica.

To dáva tvorcom obsahu na cestách ďalšie potenciálne využitia. Pochváliť musím solídne spracovaný pánt, ktorý drží skutočne v každej pozícii a aj pri dotyku dotykového displeja sa pohne skutočne minimálne, čo mu dodáva oveľa väčší pocit prémiovosti.

Presuňme sa ale k dotykovému OLED displeju. Ten má na dnešnú dobu už nezvyčajnú veľkosť 13,3-palca so skutočne minimálnymi rámčekmi a k tomu sa pridáva aj 2,8K rozlíšenie (2 880 x 1 800) a 60-hertzová obnovovacia frekvencia. Tu je možno trošku škoda, očakával by som aspoň 90 Hz a nechal už na samotnom používateľovi, čo si vyberie.

Maximálny jas je potom 500 nitov a poteší aj 100-percentné pokrytie gamutu DCI-P3 či overenie farieb priamo od Pantone. K samotnému displeju nemám čo dodať. ASUS neustále dokazuje, že OLED displeje v jeho notebookoch patria medzi špičku na trhu.

Avšak vytknúť by som mu mohol len to, že je extrémne lesklý, takže treba sa pripraviť na to, že sa vám v ňom bude odrážať prostredie. V hornom rámčeku displeja sa nachádza aj Full HD webkamera. Jej kvalita patrí medzi priemer, avšak primárne slúži na odomykanie systému Windows 11 Pro, a to funguje spoľahlivo aj v úplnej tme. Možno by som tu uvítal fyzickú krytku webkamery.

Pokiaľ ste čítali našu recenziu na notebook ASUS Zenbook S 16, tak procesorovej stránke si tieto dva modely môžu podať ruky. Aj v tomto prípade máme procesor AMD Ryzen AI 9 HX 370 a k tomu sa pridáva aj 32 GB RAM typu DDR5, pričom na svoje súbory máte k dispozícii SSD disk s kapacitou 2 TB.

Avšak výrazný rozdiel je v použitej grafickej karte. ASUS ProArt PX13 má okrem zdieľanej AMD Radeon 890 M aj NVIDIU GeForce RTX 4070 s 8 GB vlastnej pamäte. To znamená, že si tu bez najmenších problémov postriháte 4K video, spojazdníte všetky možné grafické programy a dokonca si zahráte aj najnovšie hry. V takto kompaktnom notebooku ide o skutočne vysoký výkon. Avšak pri maximálnej záťaži sa vedia poriadne rozhučať aj vstavané ventilátory, ale to mu musíte dať skutočne zabrať.

Pod displejom sa nachádza na bielo podsvietená klávesnica v troch stupňoch, pričom už prvý stupeň je skutočne postačujúci. Opäť tu máme veľké popisy jednotlivých kláves a písanie na nej je skutočne pohodlné. Nechýba pritom ani Copilot tlačidlo. Pokiaľ by ste hľadali na klávesnici zapínacie tlačidlo, tak to sa presťahovalo na pravý bok zariadenia.

Obsah pokračuje pod reklamou

Chvála bude smerovať aj k touchpadu, ktorý maximálne využíva priestor pod klávesnicou. Avšak tu sa nachádza jeden prvok, známy hlavne pre sériu ProArt. Tým je ovládač DialPad. Ide o kruhový prvok v ľavom hornom rohu touchpadu, s ktorým môžete presnejšie korigovať určité nastavenia v systéme.

V štandardnom režime si pomocou DialPadu môžete meniť jas a hlasitosť systému, ale pokiaľ si doinštalujete nejaké grafické programy, tak si tam budete môcť ovládať nastavenie farieb alebo veľkosť čiar a podobné záležitosti. Pre grafikov a tvorcov obsahuje to bude v niektorých situáciách na nezaplatenie. Bežný používateľ však nebude mať veľa dôvodov ho využívať.

Aj keď sa za reproduktormi neskrýva žiadne veľké zvučné meno z audio sveta, tak sú skutočne hlasné a aj basová zložka je na primeranej úrovni. Po stránke konektivity tu máme Wi-Fi 7 a Bluetooth 5.4, pričom som žiadne výkyvy pripojenia nezaznamenal.

Aj keď ide o 13,3-palcový notebook, tak tu ASUS nešetril ani po stránke konektorov. Máme tu klasické USB-A 3.2. Gen2, dvojicu USB-C, HDMI 2.1, audio konektor, špeciálny konektor napájania a miesto sa tu našlo aj pre čítačku microSD kariet. Nič podstatné vám tu chýbať nebude.

Do takto kompaktného notebooku sa zmestila batéria s kapacitou 73 Wh. Výdrž je celkom slušná, ale percentá sa začnú výrazne míňať až vtedy, keď spustíte náročnú hru alebo grafický program. Vtedy sa hodí adaptér s výkonom 200 W, ktorý je však skutočne mohutný a ťažký. Ocenil by som, keby mal USB-C koncovku, ale rozumiem aj tomu, že USB-C zrejme nemá takto vysoko povolený nabíjací výkon.

Ja som v balení našiel aj stylus ASUS Pen 2.0, čo pri tomto notebooku dáva veľký zmysel. K dispozícii je aj 4 096 tlakových bodov. Párovanie prebieha jednoducho cez rozhranie Bluetooth a na nabíjanie slúži USB-C konektor, ktorý je šikovne skrytý pod výsuvným krytom.

Na tele sa nachádzajú aj štyri fyzické tlačidlá, pričom to štvrté sa nachádza na mieste, kde sa napríklad na ceruzke nachádza guma. Hmotnosť je príjemných 20 gramov a v balení nechýbajú ani náhradné hroty. Avšak neviete ho nikde k notebooku pripnúť, takže si len treba dať pozor na prípadnú stratu.

Notebook ASUS ProArt PX13 dokazuje, že vysoký výkon sa môže zmestiť aj do takto kompaktného kovového tela. Pripočítajte si k tomu možnosť spraviť si z neho tablet a mimoriadne kvalitný 2,8K OLED displej a máte ultimátne zariadenia na cesty, ktoré vám poslúži na čokoľvek. Cena tohto notebooku je 2 799 eur.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.