Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

ASUS predstavil ROG Flow X16, herné delo a konvertibilný notebook v jednom tele

ASUS predstavil ROG Flow X16, herné delo a konvertibilný notebook v jednom tele
Zdroj | ASUS
Tomáš Šmidák
ASUS predstavil ROG Flow X16, herné delo a konvertibilný notebook v jednom tele
Zdroj | ASUS
Zdroj | ASUS

ASUS dnes predstavil nový ROG Flow X16. Ten v sebe okrem výkonu herného notebooku, spája aj výhody zariadenia 2v1. Tým však zďaleka nekončí.

Pred rokom prišiel na trh produkt s názvom Flow X13. Malý Ultrabook, ktorý obdržal prevažne kladné hodnotenie. Ponúkal 13″ displej, v tej dobe vlajkové procesory od AMD, pomerne silnú externú grafickú kartu od Nvidie a tiež konvertibilnú konštrukciu. Najzaujímavejším prvkom však bola externá grafická jednotka, ktorú bolo možné k notebooku pripojiť.

Zdroj | ASUS

Tá vo svojej najvyššej verzii v sebe skrývala NVIDIA RTX 3080. Vďaka nej sa razom z malého notebooku stal stroj, schopný bez problémov konkurovať herným desktopom. Dnes ASUS predstavil jeho väčšieho brata Flow X16. Čo nové so sebou prináša?

Pozrite si

Nový ASUS Zenbook 14 Flip OLED je tu. Zatočí s konkurenciou?

Začneme asi najviditeľnejšou zmenou a to displejom. Ten sa ako už názov napovedá zväčšil z pôvodných 13″ na 16″. Panel dosahuje rozlíšenie až QHD s obnovovaciou frekvenciou 165 Hz. Pomer strán je 16:10 a maximálna svietivosť je na úrovni 1 100 nitov. Po novom je dostupný aj technológia Mini LED. Na displeji potom máte 512 individuálnych stmavovacích zón, ktoré sa jasom a kontrastom prispôsobujú obsahu, ktorý aktuálne pozeráte.

Zdroj | ASUS

Zmeny sa samozrejme diali aj pod povrchom. Novinka ponúka procesory AMD radu 6000. Tie by mali ponúknuť väčší výkon a zároveň ešte lepšiu efektivitu. Grafická karta v najvyššej konfigurácii, môže byť až NVIDIA RTX 3070 Ti. Ide aktuálne o jednu z najvýkonnejších mobilných grafických kariet. Flow X16 tiež podporuje funkciu „MUX Switch“, ktorá pretaktuje procesor, napumpuje do grafickej karty plných 125 W, a tým notebooku povolí využiť svoj plný výkon. Aj v prípade zapnutia tejto funkcie, si vie notebook udržať prijateľnú teplotu vďaka technológií ROG Inteligent Cooling.

Zdroj | ASUS

Podobne ako v prípade predošlého modelu, je možné si k novinke zapojiť externú grafickú kartu. Aktuálne najvyššia možná verzia je RTX 3080. Na jednu stranu ide o zaujímavý doplnok, vďaka ktorému si viete rýchlo zvýšiť výkon. Na druhú stranu, ak by ste potrebovali niečo výkonnejšie, musíte čakať na to kým výrobca vydá novú verziu. Ide totiž o proprietárne riešenie.

Zdroj | ASUS

Nakoľko ide o konvertibilné zariadenie (2v1), displej notebooku je možné otáčať o 360°. Okrem klasickej polohy notebooku ho tiež môžete do polohy tablet, stan či úplne naležato. Displej je dotykový a podporuje tiež ASUS MPP 2.0 Stylus. V hornej lište nad displejom si našla miesto aj HD kamera s podporou Windows Hello.

Flow X16 má hmotnosť 2 kg a hrúbku 19,4 mm. Na to aké komponenty sa v ňom skrývajú ide o veľmi príjemné hodnoty. Samozrejmosťou je sú tiež reproduktory s podporou Dolby Atmos. Batéria má kapacitu 90 Wh a dokáže sa nabíjať rýchlosťou až 100 W. Čo sa týka konektorov, nájdeme na tela klasické USB-A, USB-C aj HDMI. Podporovaný je tiež najnovší a najrýchlejší bezdrôtový štandard Wi-Fi 6.