Reklama

ASUS IRIS: Revolučný koncept s rozbaľovacím displejom a holografiou!

Dominik Fúsek

V posledných rokoch sme si zvykli, že trendy v technologickej oblasti udáva spoločnosť Apple, prípadne niekoľko ďalších výrobcov. Najnovší počin od ASUSu, teda koncept IRIS však vyráža dych a je revolučnejší než všetky iPhony a iPady dohromady. Má len jednu chybu – zatiaľ je to len neskonštruovateľný koncept.

ASUS IRIS

V súčasnosti používame množstvo multimediálnych zariadení na rôzne účely – smartfón na komunikáciu vždy a všade, tablet na pohodlnejšie prehliadanie webu alebo čítanie kníh, notebook pre prácu na cestách a stolný počítač pre absolútne pracovné pohodlie. Skúsme si ale predstaviť, že na toto všetko nám postačí jediné zariadenie, ktoré si budeme so sebou nosiť všade. Nemožné? Zatiaľ, ale nie nadlho.

ASUS IRIS

ASUS IRIS (Inspirational Research for Immersive Space) sa zakladá na princípe rozbaľovacích displejov. Toto zariadenie budeme v budúcnosti nosiť pohodlne ako hodinky, v prípade potreby ho roztiahneme na smartfón či dokonca tablet. O tom, že tablet môže výkonom plne nahradiť počítač nie je pochýb, to dokáže technika už dnes (Texas Instruments OMAP 5: 4-jadrový procesor v mobile?!). Podľa návrhárov ASUSu však tablety, resp. smartfóny nenahradia len počítače, ale aj mnohé ďalšie prístroje. IRIS navyše bude obsahovať aj výkonný 3D projektor, ktorý bude produkovať pôsobivé priestorové hologramy. Predstavte si napríklad, že namiesto nepríjemného „chrčania“ budíka vám po spálni začnú poletovať a pospevovať vtáčiky.

ASUS IRIS

Ako koncept je IRIS prakticky dokonalý, avšak je reálny? Rozhodne ukazuje správnym smerom a takmer iste práve tento typ zariadenia predstavuje ďalší evolučný krok moderných technológií. Je teda len otázka času, kedy sa IRIS stane realitou. V neprospech jej hovoria najmä fakty, že holografia i rozbaľovacie displeje sú zatiaľ len v plienkach. Kým sa stanú dostupnými pre spotrebiteľov a ponúknu dobrú cenu, ešte nejaký rok potrvá. Alebo nás opäť prekvapí raketový vývoj mobilných technológií?

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.