Reklama

Asus Eee PC X101: Exotická príchuť MeeGa v extrémne tenkom tele!

Drahomír Piok

Len včera vyšiel na našom portáli článok o rekordne tenkom 15,6“ notebooku (Dell XPS 15z: keď tenší znamená lepší), no čo ak je to pre niekoho stále veľký stoj na prenášanie? Na túto otázku Asus včera predviedol na výstave Computex 2011 možné riešenie. Skvelý, iba 10“ veľký a 17,6 mm hrubý netbook, ktorý prekvapí nielen svojím operačným systémom, ale aj veľmi príjemnou cenou.

Asus Eee PC X101

Aj keď niektoré správy varujú, že predajnosť netbookov v posledných kvartáloch výrazne poklesla, tak spoločnosť Asus prináša v hodine dvanástej čerstvý vietor do týchto vôd. Práve osvieženie je to, čo možno tento sektor potreboval a takto Asus skúsi s novým operačným systémom MeeGo. Ak ste o ňom ešte doteraz nepočuli, jedná sa o veľký spoločný projekt Intelu a Nokie, ktorá, bohužiaľ, dáva tomuto nádejnému operačnému systému čoraz menej miesta pre rozvoj. MeeGo pre netbooky môže byť charakteristické veľmi rýchlym štartom, jednoduchým ovládaním a príjemným prostredím, ktoré je prepojené so sociálnymi sieťami. Meego by malo byť predinštalované s aktualizáciou 1.2, ktorá vyšla len nedávno. Dizajn a konštrukcia netbooku je tvorená z plastov pomocou ktorých získal skvelú hmotnosť len 950 g. Jeho 10“ LCD obrazovka má žiaľ, rozlíšenie len 1 024 x 600 bodov. Klávesnica má delené klávesy a samozrejme neobsahuje numerický blok. Touch pad má jednoliaty dizajn a je na veľkosť netbooku príjemne rozmerný.

Asus Eee PC X101

Procesor, ktorý sa stará o chod netbooku je z dielní Intelu a pracuje na platforme Atom Oak Trail s frekvenciou 1,5 GHz. Integrovaná grafická karta Intel GMA 600 by mala operačnému systému pohodlne stačiť. Pevný disk si je možné zvoliť z výberu HDD alebo SSD nešpecifikovanej kapacity. Z uverejnených technických parametrov je jasné, že netbook bude navyše ešte obsahovať Wi-Fi 802.11 b/g/n, 2x USB 2.0 port, čítačku pamäťových kariet a konektory pre slúchadlá a mikrofón. Batéria má postačujúcu kapacitu 2 600 mAh. Netbook sa bude okrem verzií s MeeGom predávať aj štandardne s opreračným Windows 7. Informácie o presnejšom harmonograme dostupnosti zatiaľ nie sú známe. Cena, za ktorú sa bude predávať základný model so systémom MeeGo v USA je 200 USD, čo je v prepočte iba 140 €!

Foto: Asus.com

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.