Reklama

Apple Watch Series 5: Koniec invencie v Cupertine?

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Apple dnes večer predstavilo v Divadle Steva Jobsa najnovšiu generáciu inteligentných hodiniek Apple Watch Series 5.

Revolúcia nebýva každý rok, inak by stratila punc výnimočnosti. Nikto preto nepredpokladal, že nové hodinky od Apple prídu s niečim prelomovým, väčšina používateľov by zrejme aj tak najviac privítala predĺženú výdrž na jedno nabitie.

Zdroj | Apple

Po výraznej aktualizácii minuloročnej generácie Apple Watch Series 4 prišli pomerne málo invenčné Series 5. Ale ani nad nimi nemusíme hneď lámať palicu.

Zdroj | Apple

Čo je nové

Retina displej dostáva režim Always-On, používatelia tak budú môcť vždy vidieť na ciferník a jeho komplikácie. Technológia LTPO (Low Temperature Polysilicon Oxide) šetrí displej aj v takto energeticky náročnom režime.

Displej bude mať variabilný obnovovací kmitočet od 1 Hz do 60 Hz, podľa potreby a používaných funkcií na hodinkách.

Zdroj | Apple

Súčasťou hodiniek bude množstvo nástrojov, ktoré budú slúžiť na meranie a sledovanie zdravotníckych funkcií. Apple Hearing Study umožní analýzu okolitého hluku, ďalšia štúdia sa venuje ženským cyklom a môže napomôcť k liečeniu neplodnosti. Apple pokračuje ďalej vo výskume zameraného na srdce a jeho fungovanie.

https://youtu.be/5bvcyIV4yzo

Pribudol kompas, ktorý doteraz nebol v natívnych aplikáciách. Používatelia budú mať poruke informácie od svojej polohe vrátane nadmorskej výšky a zemepisnej šírky a dĺžky.

Zdroj | Apple

Funkcia SOS získala aktualizáciu v LTE modeloch, v prípade potreby budú môcť používatelia vytočiť medzinárodné číslo núdzovej linky aj bez iPhonu.

Apple pridalo nové materiály na telo hodiniek. Okrem hliníkových (Silver, Gold, Space Grey) pribudla oceľová, keramická a titánová verzia. Oceľová varianta bude v prevedení Gold, Space Black a Polished. Titánová verzia sa bude dať objednať v prevedení Brushed Silver a Brushed Space Black. Keramická varianta bude len v bielej farbe.

Zdroj | Apple

Čo sa nezmenilo

Dizajnovo sú Apple Watch 5 úplne rovnaké, ako minuloročný model. Predávať sa budú v dvoch veľkostiach; 40 mm model má rozmery 40 x 34 x 10,7 mm a 30 g. 44 mm model má 44 x 38 x 10,7 mm a 37 gramov.

Výdrž hodiniek ostáva už zrejme tradične (a navždy) na 18-tich hodinách, čo sa javí na prvý pohľad katastrofálne málo, ale v praxi vydržia našťastie zhruba dva dni.

WatchOS 6

Zdroj | Apple

Novinka bude bežať na novom watchOS 6, ktorý bude k dispozícií samozrejme aj starším modelom – konkrétne od Series 1 po Series 4. Hodinkám opäť pribudli nové komplikácie. Okamžitý prístup k funkciám a aplikáciám poskytujú poklepaním. Používateľ si môže pozrieť úroveň decibelov, nadiktovať hlasovú poznámku, alebo si vypočuť kapitolu z audio knihy.

Pozrite si

Ako som prešiel na Apple Watch 4 zo Samsung Galaxy Gear S2

WatchOS 6 prináša obchod s aplikáciami priamo na zápästie používateľov. Či je to aj praktické si musí zvážiť každý sám, mňa osobne príliš nebaví pozerať na zápästie dlhšie ako niekoľko sekúnd.

Cena Apple Watch 4 začínala na 429 eur, cena základného modelu Apple Watch Series 5 je 449 (40 mm) a 479 (44 mm) eur. Hodinky s telom z nehrdzavejúcej ocele výjdu na 749, resp. 799 eur.

ňV USA budú stáť od 399 dolárov, resp. 499 dolárov s LTE. Predávať sa začnú 20. septembra 2019.

Zdroj | Apple

Inteligentné hodinky nesuplujú inteligenciu ich majiteľa. Predpokladá sa teda, že ju použije aj v prípade, ak si bude chcieť kúpiť nové smartwatch. Či si vyberie práve Apple Watch 5 bude na jeho zvážení.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.