Reklama

Apple si odstránením príslušenstva z balenia prilepšil o 6,5 miliárd dolárov

Tomáš Šmidák

Apple zarobil približne 6,5 miliárd dolárov na tom, že prestal dodávať svoje modely iPhone s adaptérom a slúchadlami. Oficiálnym dôvodom vtedy bolo zníženie uhlíkovej stopy. Tento krok však zhodou okolností zahral do karát Apple aj po finančnej stránke.

V roku 2020 kalifornský gigant oznámil, že prestane dodávať v balení svojich modelov iPhone nabíjací adaptér a slúchadlá Apple EarPods. Oficiálne vysvetlenie vtedy bolo, že tento krok pomôže k ročnému zníženiu emisií až o dve tisíc kilogramov, čo sa rovná tomu, koľko vyprodukuje pol milióna áut.

Zdroj | Apple

Bol to samozrejme logický krok, nakoľko väčšina zákazníkov už adaptér aj slúchadlá vlastní. Pokiaľ si však k vášmu telefónu toto príslušenstvo chcete kúpiť, na oficiálnej Apple stránke Vás to bude stáť devätnásť dolárov za kus.

Pozrite si

Nová séria iPhone 14 prinesie nečakané zmeny, modely ponúknu rozdielny výkon

Jedna používateľmi očakávaná zmena však neprišla, zníženie ceny. Experti tvrdia, že Apple odstránením príslušenstva na každom kuse ušetril približne tridsaťpäť dolárov. Od roku 2020 predal viac ako stodeväťdesiat milónov iPhonov.

Zdroj | Apple

Celkovo teda ušetril až do výšky 6,5 miliardy dolárov. Do toho ešte nerátame ďalších približne dvestodvadsaťpäť miliónov získaných z predaja odobratého príslušenstva. Znížili sa tiež náklady na dopravu až o štyridsať percent, nakoľko sa na jednu paletu zmestí viac menších balení.

„Do roku 2030 chceme byť kompletne uhlíkovo neutrálny tak, aby každé predané zariadene malo nulový dopad na emisie. Jeden z krokov na našej ceste je aj znížiť množstvo materiálov použitých pri výrobe našich produktov a balení“ povedal hovorca spoločnosti Apple.

Zdroj | Apple

Nás samozrejme odhodlanie veľkých výrobcov znížiť uhlíkovú stopu teší. Podobným smerom sa vybrali už aj iní výrobcovia napr. Samsung alebo Xiaomi. Uvidíme, či sa im táto taktika oplatí podobne ako v prípade Apple.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.