Reklama

Apple Safari 5: nová a rýchlejšia verzia s funkciou Reader

Marek Šimunek

Apple Safari je internetový prehliadač zabudovaný priamo do operačného systému Mac OS X, ale už nejakú dobu je zdarma dostupný aj pre operačný systém Microsoft Windows. Teší sa veľkej obľube a tak spoločnosť Apple vydala už jeho piatu verziu, ktorá prinesie nárast rýchlosti a nové funkcie.

Safari 5

Pravdepodobne tou najsledovanejšou funkciou je Reader. Vďaka tejto funkcii si môžete jednoducho prečítať články bez rušivých reklám. Fungovanie tejto funkcie je pomere jednoduché, stačí ak prehliadač rozozná na internetovej stránke článok a automaticky, pomocou tlačidla v hornej lište ponúkne jeho zobrazenie cez funkciu Reader. Celý článok sa vám tak zobrazí bez reklám a iných rušivých elementov. Takto zobrazený článok si môžete poslať mailom alebo vytlačiť. Dokonca ak má článok na internetovej stránke viac strán, Reader ich načíta všetky pod seba a vy tak nebudete musieť po prečítaní jednej sekcie čakať na načítanie nasledujúcej.

Safari 5

Safari 5 prináša aj nárast rýchlosti a je o 30% rýchlejšie ako jeho predchádzajúca verzia Safari 4, zhruba o 3 % rýchlejšie ako Google Chrome 5.0 a dvojnásobne rýchlejšie ako Mozilla Firefox 3.6. Apple v novom Safari 5 zapracoval aj rozsiahlejšiu podporu pre HTML5, ktoré presadzuje ako alternatívu k Adobe Flash. Pôvodné správy o nahradení vyhľadávača Google „microsofťáckym“ Bingom sa ukázali ako nepravdivé a vyhľadávač Bing je v Safari 5, len ako alternatíva k už známemu Google a Yahoo. Ak ste používateľom Mac OS X, update na Safari 5 si môžete stiahnuť cez Software Update a užívatelia s operačným systémom Microsoft Windows si môžu stiahnuť nové Safari 5 priamo na stránke Apple.

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.