Reklama

Apple sa zbláznilo, za okuliare si pýta 4 200 €! Aj tak sa dočkáme rozšírenia AR

Zdroj | Apple
Števo Porubský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Apple počas WWDC 2023 okrem iného predstavilo aj dlho očakávaný headset, alebo ak chcete okuliare, s rozšírenou realitou (AR). Tak ako pri všetkom od prvého iPhonu, aj tu sa očakáva, že vďaka tomu sa zmení pohľad na AR.

Zmení. V úvode bude len pre vyvolených, alebo zarytých milovníkoch Apple produktov. My ostatní sa na Apple Vision Pro budeme pozerať trochu inak – ako na predraženú hlúposť za 3 499 dolárov, alebo ak chcete 4 200 € (!).

Pozrite si

Čo je to rozšírená realita a prečo ju zatiaľ nepoužívame vo veľkom?

Obsah pokračuje pod reklamou

Apple vyvíjalo technológiu roky, takže tú si chce nechať patrične zaplatiť. A to poriadne. 4 200 € za okuliare s rozšírenou realitou je násobne vyššia cena, akú by bol ochotný zaplatiť nadšenec technológií, nie to ešte bežný spotrebiteľ. Veď tí nevidia zmysel v kupovaní tisícdolárových okuliarov od Meta či Oppo! Vision Pro sú 4x drahšie!

Pre zaujímavosť, Apple Vision Pro s výkonom ako MacBook Air 13 či 15 s M2 čipom stojí toľko čo MacBook Pro 16 s M2 Max, 32 GB RAM a 1 TB diskom!

Apple Vision Pro ale nemá svoj názov náhodný. Apple totiž veľmi rado pomenováva svoje top-end produkty s dodatkom Pro, aby pôsobili, že sú pre vyvolených, pre akýchsi „pro“ (nad)ľudí. Máme iPhony Pro, slúchadlá Pro, počítače Pro, notebooky Pro… a máme aj okuliare Pro. Znamená to ale, že je tu priestor na to, aby existoval aj model bez Pro dodatku.

Zdroj | Apple

Stane sa z Apple Vision (bez Pro) AR masovka pre ľudí?

Nie. Ani Apple Vision okuliare bez dodatku Pro nebudú lacné. A ani tie s dodatkom SE. Hrubý odhad môže byť na úrovni 1 999 dolárov (2 400 €), čo je stále priveľa na to, aby to mali ľudia doma bežne. Veď majú televízor a každý člen domácnosti má smartfón.

Apple Vision to totiž všetko pre jedného. Je to telka pre jedného, je to notebook pre jedného, je to komunikačný nástroj pre jedného… Čistí egoisti z nás vyrastú. Navyše je to extrémne neskladné, takže určené viac-menej na domáce použitie.

Zdroj | Apple

Samozrejme, Vision Pro sa hodí aj na cestovanie a určite bude v ponuke Apple nejaký odolný obal aspoň za 200 dolárov, no to nemení nič na tom, že okuliare sú obrie.

Aj tak sa ale s najväčšou pravdepodobnosťou dočkáme podobného scenára ako s Apple iPhonom. AR sa vďaka Apple Vision rozšíri medzi masy. Jedni si kúpia Vision Pro, hlavne „influenceri“, ktorí sa budú chcieť ukázať a dokázať si, že majú na to a potrebujú všetko od Apple. Tí druhí sa na nich budú pozerať a viac či menej im závidieť. Z toho im vyplynie akási nepotrebná potreba a vznikne dopyt.

Chuť po ňom ale nezníži Apple, ale množstvo iných výrobcov, ktorí budú Apple Vision kopírovať či napodobňovať. Presne tak, ako sa to dialo pri Apple iPhone. A presne tak ako pri iPhone až neskôr ľudia pochopia, že Apple Vision nie je len o hardvéri, ale o celom ekosystéme a spôsobe ovládania.

To sa zas nepodarí napodobniť žiadnemu výrobcovi a tak sa mnohí používatelia iných AR okuliarov aj tak priklonia k Apple Vision, možno tretej či štvrtej generácie. Či chceme či nie, Apple otvoril ďalšiu kapitolu technologického vývinu.

Zdroj | Apple

O AR sa snažili mnohí aj sa snažia, stačí sa pozrieť na Metu (Facebook) aj jej nepodarky. Nie v zmysle technologickom, ale v zmysle, že Metaverzum vlastne nikto nechce. Nie v takomto formáte.

Obsah pokračuje pod reklamou

Mimochodom, ak ste pozerali predstavenie Apple Vision Pro, všimli ste si, že nikto, ale absolútne nikto z prezentujúcich nespomenul slovo „meta“ či „mataverse“?

Apple Vision Pro prídu niekedy začiatkom budúceho roka. Dovtedy má konkurencia pomerne dosť času na to, aby dizajn a funkcie okopírovala a pripravila „odpoveď“, alebo „Vision Pro killera“. Čas ukáže, či tento krok Apple opäť vyjde ako s iPhonom, alebo to bude krok vedľa ako kedysi s Newtonom, Macintosh TV, Pippinom a ďalšími dnes už zabudnutými nepodarkami.

Zdroj | Apple
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.