Apple prevracia kabát, jeho zariadenia si budete môcť upraviť aj sami

ZDROJ | Apple

Po dlhých rokoch, kedy Apple vyslovene hádzal polená pod nohy všetkým nezávislým servisom, technikom a domácim opravárom, sa zrazu všetko mení. Kalifornský gigant v mene zelenej politiky predstavil program „Self Service Repair“, v rámci ktorého poskytne verejnosti prístup k originálnemu hardvéri i návodom pre svojpomocné opravy jeho zariadení.

Ak ste si už niekedy skúšali svojpomocne opraviť zariadenie od Apple, veľmi rýchlo ste zrejme narazili na nedostupnosť originálnych dielov, ťažký prístup k niektorým komponentom, či dokonca softvérovú nekompatibilitu, ktorá mohla spôsobiť problémy s fungovaním batérie, čítačky odtlačkov prstov či skeneru tváre Face ID. To by sa malo konečne zmeniť.

Apple totiž predstavil nový program „Self Service Repair“, ktorý zahŕňa špeciálnu webovú stránku poskytujúcu verejnosti návody na opravu, ako aj internetový obchod s originálnymi dielmi pre iPhone a neskôr aj počítače Mac.

ZDROJ | Apple

Program sa bude spočiatku zameriavať najmä na najčastejšie opravované komponenty smartfónov série iPhone 12 a iPhone 13, teda displeje, batérie a fotoaparáty. Spočiatku bude v tzv. Apple Self Service Repair Online Store v predaji viac ako 200 komponentov.

Budúci rok sa k ním pridajú ďalšie komponenty, ako aj návody a hardvér pre počítače Mac vybavené čipom M1, menovite MacBook Air, 13″ MacBook Pro, Mac mini a 24″ iMac.

Pozrite siTim Cook z Apple vlastní kryptomeny, Bitcoin aj Ethereum

Pred vytvorením objednávky Apple zákazníkom navrhne, aby si najprv preštudovali servisný manuál. Po oprave bude možné staré komponenty vrátiť Apple na recykláciu, za čo budú zákazníci odmenení kreditom na nákup v Apple Store.

ZDROJ | Apple

Zmena postoja Apple k vlastnoručným opravám jeho zariadení je viac než prekvapivá. Ešte donedávna totiž právnici spoločnosti v spore o „Práve na opravu“ tvrdili, že takéto opravy môžu byť pre neskúsených používateľov nebezpečné.

Pozrite siAké prekvapenie ukrýva vo vnútri Apple MacBook Pro?

Hoci aj v tomto prípade Apple prízvukuje, že program Self Service Repair bude určený pre skúsených technikov, komponenty i návody z nového portálu bude môcť získať prakticky ktokoľvek.

Nový program privítala aj spoločnosť iFixit, ktorá stojí od začiatku na opačnej strane spomínaného sporu. Ako však správne poznamenala, Apple v tomto smere urobil iba čiastočný ústupok. Je totiž takmer isté, že plne podporované budú iba komponenty zakúpené prostredníctvom nového servisného obchodu, ktorých ceny bude určovať Apple.

ZdrojApple

Komentáre k článku