Apple predstavilo sériu videí poukazujúcich na užitočnosť funkcie Prístupnosť

ZDROJ | Apple

Apple pravidelne zverejňuje videá propagujúce služby a funkcie ukryté v jeho zariadeniach. Tento týždeň nám pripomenulo výhody, ktoré ponúka funkcia Prístupnosť.

Apple ponúka množstvo funkcií, ktoré uľahčujú život zdravotne znevýhodneným ľuďom, ale samozrejme nielen tým. Vo všeobecných nastaveniach, pod označením Prístupnosť, je ukrytých množstvo prispôsobení, vďaka ktorým si môžu majitelia nastaviť svoj iPhone podľa svojich potrieb a zvýšiť tak komfort z jeho používania.

V štyroch nových videách ukazuje Apple VoiceOver, AssistiveTouch, Lupu a Inverziu farieb.

Funkcia VoiceOver je čítačka obrazovky, ktorá používateľom hovorí čo sa deje na displeji iPhonu. Netreba zdôrazňovať, že je to užitočné pre ľudí so zrakovým postihnutím. Po aktivovaní tejto funkcie bude VoiceOver čítať všetko, čo sa deje na displeji, vrátane názvov ikon a funkcií, ktoré sa nachádzajú pod prstom používateľa.

https://youtu.be/qDm7GiKra28

AssistiveTouch umožňuje zobrazovať na displeji gestá a extra menu, ktoré poskytujú rýchly prístup k základným funkciám smartfónu. Okrem využitia pre hendikepovaných ľudí sa môže táto funkcia použiť v prípade, keď má používateľ pokazené tlačidlo Home. AssistiveTouch vytvorí virtuálne tlačidlo, ktoré sa dá naprogramovať podľa potreby.

Pozrite siV Japonsku sú robotickí čašníci ovládaní hendikepovanými ľuďmi

https://youtu.be/a0IO_tqsO5g

Lupa sa využije nielen na zväčšovanie snímaného objektu, ale dokáže urobiť obrázok tak, aby bol pre zrak čo najpríjemnejší. Po aktivovaní tejto funkcie sa dá vyvolať trojitým stlačením bočného tlačidla (od modelu iPhone X), alebo trojitým stlačením tlačidla Home (do modelu iPhone 8).

https://youtu.be/DDwmpKxGrUc

Inverzia farieb preklopí biele pozadie na tmavé a opačne s výnimkou obrázkov a fotografií. Okrem pomoci používateľom so zrakovým postihnutím sa táto funkcia niekedy využíva ako režim Dark mode.

https://youtu.be/XFPOmq3wd4w

Funkcia Prístupnosť nie je špecialitou pre iPhone, nájdeme ju aj v iPadoch či v Macoch. Apple se angažuje napríklad aj na celosvetovom dni pre podporu o podvedomí prístupnosti (Global Accessibility Awareness Day).

Funkcia Prístupnosť sa nachádza aj v iPade…

…ale aj v systéme macOS.

Apple rado zdôrazňuje, že zdravie patrí v jeho biznis pláne medzi priority. Nech si už o tom myslíme čokoľvek, pravdou je, že funkcia Prístupnosť dokazuje, že nejde len o propagáciu, ale reálne uľahčenie pre veľký okruh zákazníkov využívajúcich jeho zariadenia.

ZdrojApple

Komentáre k článku