Reklama

Apple nám nebude jatriť rany

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Apple tento týždeň uvoľnil 3. beta verziu pre iOS 15.5. Na prvý pohľad neprináša významné novinky, no pri pozornejšom preskúmaní vidieť, že natívna aplikácia Fotky je vylepšená v oblasti citlivých miest. Ide o akúsi nadstavbu k fotografiám, ktoré si môžete ľahko skryť pred ostatnými.

Nová verzia systému teraz zablokuje citlivé miesta vo funkcii Spomienky. Pripomíname, že Spomienky sú veľmi obľúbené medzi používateľmi. Systém rozpoznáva ľudí, miesta a udalosti vo vašej zbierke fotografií a automaticky vytvára zaujímavé zbierky s možnosťou ich prezentácií.

Pozrite si

Apple možno bude skenovať súkromné fotografie aj v ostatných aplikáciách

Funkcia využíva strojové učenie, Apple do algoritmov zasadil niekoľko zmien, ktoré pomôžu vyvarovať sa vytváraniu neželaných spomienok. Portál 9to5mac po preskúmaní kódu zistil, že Fotky teraz obsahujú zoznam citlivých miest. Pre vás ako používateľov to znamená, že sa nikdy neobjavia vo vašich spomienkach. Nejde však o lokality, ktoré si ručne vložíte ako ponúka funkcia Skryť fotografiu. Apple vložil do kódu zoznam lokalít, ktoré budú blokované vo funkcii Spomienky.

Zdroj | Apple

Zaujímavé je, že všetky miesta súvisia s holokaustom. V 3. beta verzii iOS 15.5 sú blokované tieto lokality: pamätník Yad Vashem, koncentračný tábor Dachau, Schindlerova továreň, koncentračný tábor Majdanek, berlínsky pamätník holokaustu, dom Anny Frankovej, vyhladzovací tábor Belzec, Sobibor, Treblinka a Chelmno-Kulmhof či americké múzeum holokaustu.

Pozrite si

Načo je dobrá appka Automator v macOS?

Apple každému tomuto smutnému pamätníku priradil zemepisnú dĺžku, šírku a polomer. Aplikácia Fotky nebude pri vytváraní nových spomienok brať do úvahy obrázky nasnímané na týchto miestach. Apple bude zrejme postupom času aktualizovať tento zoznam o nové miesta s budúcimi aktualizáciami iOS a je celkom možné, že časom si budete môcť do nežiadúcich lokalít vložiť aj vašu, ktorá vám môže jatriť rany.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.