Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Apple najprv odstránil jeho appku z App Store, potom ju bez hanby okopíroval

Apple najprv odstránil jeho appku z App Store, potom ju bez hanby okopíroval
Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
Apple najprv odstránil jeho appku z App Store, potom ju bez hanby okopíroval
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Ak ste sledovali predstavenie novej generácie hodiniek Apple Watch, určite vám neunikla jedna z ich nových funkcií – plnohodnotná QWERTY klávesnica QuickPath. Zdá sa vám jej táto novinka povedomá? To preto, že ju Apple jednoducho okopíroval od vývojára, s ktorým sa teraz bude súdiť.

Ešte v roku 2018 sa v obchode App Store objavila šikovná aplikácia FlickType, ktorá prinášala do smart hodiniek Apple Watch plnohodnotnú QWERTY klávesnicu s inteligentným dopĺňaním textu. Dlhšie texty tak už na hodinkách nebolo potrebné pracne kresliť písmeno po písmene, ani neprakticky diktovať pomocou hlasu.

Kosta Eleftheriou so svojou aplikáciou ohromil aj Apple, ktorý ho v januári 2019 pozval, aby FlickType predviedol tímu zodpovednému za vývoj Apple Watch. Vedúci vývoja klávesníc v Apple mal dokonca uviesť, že jeho spoločnosť by od neho mala FlickType odkúpiť, podľa neho by totiž šlo o kľúčovú funkciu pre ich hodinky.

Aj keď všetko nasvedčovalo tomu, že Apple bude chcieť FlickType skutočne odkúpiť, ešte v ten večer obdržal Eleftheriou úplne opačnú správu. Jeho aplikácia údajne porušovala pravidlá obchodu App Store, z ponuky preto musela čo najskôr zmiznúť.

Trvalo to takmer presne rok, kým Eleftheriou presvedčil Apple, že jeho aplikácia neporušuje žiadne pravidlá. Keď sa aplikácia FlickType konečne v januári 2020 vrátila do App Store, len v priebehu prvého mesiaca zarobila 130 000 dolárov. Nebyť ročných prieťahov, Eleftheriou by na svojom softvéri zarobil ďaleko viac. Aj preto v polovici minulého roka podal na Apple žalobu kvôli ušlému zisku.

Pozrite si

Chcem Apple Watch, kúpiť si nový, alebo postačí starší model?

V tej dobe ale ešte Eleftheriou netušil, že Apple medzitým pracuje na vlastnej verzii aplikácie FlickType, ktorú implementuje priamo do operačného systému watchOS novej generácie hodiniek Apple Watch Series 7. To zistil spolu s nami až tento týždeň počas tlačovej konferencie, kde Apple plnohodnotnú QWERTY klávesnicu s rovnakou metódou písania predstavil ako revolučnú novinku.

Krátko po tlačovej konferencii zverejnil Eleftheriou na sociálnej sieti Twitter snímku obrazovky zachytávajúcu správu od Apple o zmazaní jeho aplikácie z App Store s popisom „Takže teraz to už vieme. Uvidíme sa na súde, Apple“.

Prekvapuje vás to? Nemalo by, Apple je týmto prístupom natoľko známy, že už pre to existuje aj názov, „Sherlocking“. Tento názov vznikol, keď si Apple pri tvorbe vyhľadávacieho nástroja Sherlock „požičal“ viaceré funkcie z dnes už neexistujúcej aplikácie Watson. Dnes by sme tu takýchto príkladov mohli uviesť doslova desiatky.

Len za posledné roky sa podobným spôsobom do operačného systému watchOS dostali funkcie aplikácie Cue pre monitorovanie menštruačného cyklu, do systému iPadOS funkcia hardvérového gadgetu Luna pre rozšírenie obrazovky počítačov Mac alebo aj funkcia Čas pred obrazovkou – monitorovanie času stráveného používaním mobilných zariadení, ktoré kedysi vykonávala aplikácia Moment…