Reklama
  • #iOS
  • 4 min.
  • 10.8.2021

Apple možno bude skenovať súkromné fotografie aj v ostatných aplikáciách

Zdroj | Paul Hanaoka
Stanislav Vinc
Zdroj | Paul Hanaoka
Zdroj | Paul Hanaoka

Apple v priebehu minulého týždňa predstavil nové bezpečnostné funkcie pre ochranu detí pred zneužívaním a sexuálnymi predátormi. Spustil tým však vlnu nevôle, ktorá je spojená najmä s nesprávnym pochopením fungovania týchto nástrojov. Dodatočne preto vypracoval 6-stranový dokument, kde odpovedá na najčastejšie otázky a dodatočne vysvetľuje niektoré detaily.

Medzi hlavné piliere pozitívneho imidžu spoločnosti Apple patrí jej dôraz na ochranu súkromia jej zákazníkov. Bolo preto prekvapením, keď spoločnosť minulý týždeň predstavila tri nové funkcie, ktoré pod záštitou ochrany detí na internete implementujú do operačných systémov iOS, iPadOS, watchOS a macOS automatické skenovanie všetkých fotografií uložených v službe iCloud.

Po búrlivých diskusiách o nároku technologických spoločností na narúšanie súkromia používateľov ich služieb v mene ochrany detí musel Apple fungovanie nových nástrojov dodatočne vysvetliť.

Ako je to teda so skenovaním fotografií?

Apple nebude a ani nikdy neplánoval skenovať všetky fotografie uložené v zariadení. Systém pre detekciu obsahu CSAM (Child Sexual Abuse Material), bude analyzovať iba fotografie, ktoré sa používateľ rozhodne uložiť v službe iCloud Photos. Aj v tom prípade porovnanie jeho fotografií s databázou CSAM obsahu prebieha priamo na jeho zariadení.

Pri kontrole nie sú používané samotné fotografie, ale ich digitálne odtlačky, ktoré sú porovnávané s databázou CSAM obsahu. Apple nemá prístup k fotografiám používateľov a na svojej strane uvidí iba účty, pri ktorých systém objavil zhodu. Aj v takom prípade musí zhodu ešte manuálne potvrdiť zamestnanec Apple, ktorý bude mať pred upozornením policajných zložiek pre kontrolu k dispozícii náhľad nájdenej fotografie v nízkom rozlíšení.

Zdroj | Apple

Apple dodatočne adresuje aj obavy o možné zneužitie tejto funkcie na kontrolu občanov zo strany autoritárskych vlád. Vysvetľuje, že práve to je dôvod, prečo funkciu spúšťa najprv v Spojených štátoch a postupne ju bude aktivovať krajinu po krajine so zreteľom na miestnu legislatívu.

Kontrola CSAM obsahu sa bude v tejto chvíli týkať iba fotografií, nie videí. Apple taktiež upresňuje, že obsah uložený lokálne v iPhone, prípadne zálohovaný do iných služieb ako je iCloud Photos, analyzovaný nebude. Používateľov, ktorí cloudovú službu od Apple nepoužívajú, sa teda kontrola fotografií netýka.

Zmena v tomto smere nastane iba v prípade, že sa technológiu Apple pre detekciu CSAM obsahu rozhodnú do svojich aplikácií implementovať aj vývojári 3. strán, spoločnosť je tomu otvorená.

Tri rôzne nástroje

Ako sme spomínali aj v úvode, Apple v priebehu minulého týždňa predstavil naraz tri rôzne funkcie, ktoré majú pomôcť ochrániť deti na internete. Ide o tri samostatné bezpečnostné funkcie, ktoré v podstate vzájomne nesúvisia.

  • Kontrola CSAM obsahu v službe iCloud Photos
  • Detekcia škodlivých fotografií v aplikácii Správy
  • Pomoc obetiam cez Siri a vyhľadávanie Spotlight

Detekcia škodlivých fotografií v aplikácií Správy nesúvisí s porovnávaním digitálnych odtlačkov fotografií s databázou CSAM obsahu. Apple namiesto toho v tomto prípade využíva umelú inteligenciu, ktorá bude varovať deti a ich rodičov v prípade, že im niekto zašle potenciálne škodlivú alebo sexuálnu fotografiu. Táto kontrola sa týka iba účtov, ktoré vytvorili rodičia svojim deťom prostredníctvom funkcie Rodinné zdieľanie na zariadeniach Apple.

Zdroj | Apple

Kontrola fotografií v aplikácii Správy, resp. službe iMessage, nenarúša šifrovanie správ. Umelá inteligencia analyzuje prijaté fotografie priamo na zariadení, takže do komunikácie a ani prijatých správ a fotografií nemôže Apple nahliadnuť. Rodič však môže byť upozornený na to, že dieťa sa aj napriek systémovému varovaniu rozhodlo potenciálne škodlivú fotografiu zobraziť.

Tretia funkcia implementovaná do hlasovej asistentky Siri a vyhľadávania Spotlight je určená pre obete, ktorým budú môcť nové operačné systémy iOS 15, iPadOS 15, watchOS 8 a macOS Monterey poskytnúť potrebnú pomoc a prípadne ich naviesť na správne zdroje. Siri bude napríklad poznať webové stránky, ktoré slúžia na nahlasovanie CSAM obsahu.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.