Reklama

Apple Media Event v znamení nových iPodov

Marek Šimunek

Včerajšia tlačová konferencia spoločnosti Apple bola očakávanou udalosťou, ktorá mala priniesť množstvo noviniek v oblasti multimediálnych zariadení spoločnosti. Predpoklady sa naplnili a my sme sa dočkali nových iPodov, novej Apple TV, aktualizácie operačného systému iOS a tiež nových iTunes s integráciou sociálnej siete Ping.

Apple iPod Family

Apple uviedol, že od uvedenia iPhone sa už predalo viac ako 120 miliónov zariadení s operačným systémom iOS, denne sa aktivuje 230 000 zariadení s iOS a každú sekundu sa stiahne 200 iOS aplikácií. Jasne z toho vyplýva, že spoločnosť si nevedie zle a iOS rovnako ako iPhone je pre Apple veľkým úspechom. Ako mnohý z nás očakávali Apple hneď na úvod predstavil najnovšiu aktualizáciu operačného systému pre iPhone, iPad a iPod Touch iOS 4.1. V prvom rade boli odstránené niektoré problémy ako napríklad chyba proximity senzoru, vypadávanie Bluetooth a hlavne vážne spomalenie iPhone 3G po nainštalovaní iOS 4. Z nových vlastností pribudli HDR fotografie, možnosť uploadovať HD video cez Wi-Fi, vypožičiavanie TV seriálov priamo v telefóne cez iTunes a dlho očakávaná lahôdka pre hráčov Game Center, ktorá umožní multiplayer hry, zdieľanie vášho skóre s priateľmi a množstvo iného. Nová verzia iOS 4.1 by mala byť dostupná v priebehu budúceho týždňa cez iTunes, zadarmo pre iPhone a iPod Touch. Okrem uvedenia novej verzie iOS 4.1, riaditeľ spoločnosti Apple Steve Jobs predviedol chystanú aktualizáciu iOS pre iPad vo verzii 4.2. Tá prinesie pre iPad konečne všetky vymoženosti iOS 4 ako multitasking, zložky alebo tiež možnosť bezdrôtovej tlače z iPadu a streamovanie hudobného obsahu a videa do iPadu cez Wi-Fi pomocou AirPlay. Apple uvedie verziu iOS 4.2 pre iPad, iPhone a iPod Touch v priebehu novembra tohto roku rovnako zadarmo ako verziu iOS 4.1.

iPod Shuffle

iPod Shuffle

Apple od uvedenia prvého iPodu predal viac ako 275 miliónov týchto obľúbených hudobných prehrávačov. Včera predstavená nová generácia najmenšieho iPodu Shuffle je už štvrtou generáciou. Nový model prešiel zmenou dizajnu a získal naspäť ovládanie pomocou tlačidiel na prednej strane. Okrem ovládania prešla zmenou aj batéria Shuffle, ktorá mu teraz zabezpečí energiu na viac ako 15 hodín. IPod Shuffle dostal do vienka aj funkciu Genius Playlist pre rýchle automatické vytváranie playlistov na základe práve hranej skladby. Malinký iPod Shuffle bude dostupný v piatich farbách s kapacitou 2 GB za cenu 49 USD (38,28 EUR) a do predaja by sa mal dostať v priebehu budúceho týždňa.

iPod Nano

iPod Nano

Hudobný prehrávač iPod Nano je celosvetovo najobľúbenejším prehrávačom. Najnovšia verzia je už jeho šiestou generáciou a prešiel kompletnou zmenou. Nový Nano je oproti predchodcovi o 46% menší a o 42% ľahší. Pre ovládanie sa už nebudú používať tlačidlá ale dotyková obrazovka po vzore väčšieho iPodu Touch. Jeho obrazovka má len 3 x 3 cm a podporuje technológiu multitouch. Po jeho bokoch sú umiestnené tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a tlačidlo Play/Pause. Napriek jeho malým rozmerom disponuje batériou, ktorá ho uživí na 24 hodín počúvania hudby. Bohužiaľ dohady o integrovanom fotoaparáte sa nepotvrdili a nový iPod Nano už nebude podporovať ani prehrávanie videa ako jeho predchádzajúca generácia. Potešením však je, že bude obsahovať integrované FM rádio. Dostupný bude v celkovo siedmych farebných vyhotoveniach a dvoch kapacitách za cenu 149 USD (116,41 EUR) za 8 GB verziu a 179 USD (139,84 EUR) za 16 GB verziu.

iPod Touch

iPod Touch

Veľmi obľúbený iPhone bez telefónu ako sa často iPod Touch označuje sa tiež dočkal aktualizácie. Ak sa vám náhodou zdala predchádzajúca verzia iPodu Touch moc hrubá tak jeho nová generácia je ešte tenšia a ako sa dalo čakať je vybavená rovnakým vynikajúcim Retina displejom ako iPhone 4, výkonným procesorom Apple A4 a gyroskopom. Okrem toho rovnako ako iPhone 4 pridáva funkciu videotelefonovania pomocou FaceTime a možnosť natáčania HD videa. Jeho integrovaná batéria zabezpečí 40 hodín prehrávania hudby. Nový iPod Touch bude dostupný v priebehu budúceho týždňa v troch kapacitách za ceny 229 USD (178,91 EUR) za 16 GB, 299 USD (233,59 EUR) za 32 GB a 399 USD (311,79 EUR) za 64 GB verziu.

iTunes 10

iTunes 10

Popri množstve nových iPodov Apple včera oznámil aj novú verziu obľúbeného hudobného softvéru iTunes 10, ktoré okrem zmeneného loga prinesú aj integráciu sociálnej služby Ping. Ping je určitou formou hudobnej sociálnej siete vyvinutej priamo Applom, kde môžete so svojimi priateľmi komunikovať o hudbe, zdieľať a počúvať vaše obľúbené skladby, prezerať si fotografie alebo kontaktovať priamo umelcov. Ping sa pomocou iTunes 10 dostane aj do iPhone a iPod Touch. Zmenené boli aj možnosti zobrazenia vašej hudobnej knižnice, kde v zozname skladieb už namiesto mena interpreta bude zobrazený obrázok daného albumu spolu s ostatnými informáciami. Najnovšia verzia iTunes 10 je už dostupná na stránke Apple alebo cez Software Update vo vašom Macu.

Apple TV

Apple TV

Riaditeľ spoločnosti Apple Steve Jobs uznal, že od roku 2006 kedy bola uvedená prvá Apple TV sa tento produkt nestal nijako výnimočne obľúbeným, avšak podľa jeho tvrdení ľudia, ktorý tento gadget od Apple vlastnia si ju nevedia vychváliť. Apple sa však zo svojho neúspechu poučil a tak prichádza nová Apple TV, ktorá okrem nového dizajnu prináša aj množstvo nových funkcií. Je viac ako štvornásobne menšia ako jej predchodca a celá vyhotovená v matnej čiernej. Na jej zadnej strane nájdeme HDMI port, Ethernet, audio konektor, USB a samozrejme Wi-Fi b/g/n modul pre streamované vysielanie. Nová Apple TV nemá v sebe zabudovaný žiadny pevný disk a pre streamované vysielanie HD videa sa bude spoliehať na platený obsah partnerov ako ABC a Fox. Okrem neho však bude ponúkať aj služby internetových serverov ako YouTube, Netflix, Flickr a samozrejme Mobile Me. Ak si však chcete prezrieť vlastné filmy alebo videá, môžete si ich vďaka podpore AirPlay streamovať aj z vášho vlastného počítača, dokonca bude možné video, ktoré si práve prezeráte na iPade odoslať do Apple TV a v nej dopozerať. Apple TV by mala byť dostupná za dva týždne za cenu 99 USD (77,34 EUR).

iPod Nano

Včerajšia tlačová konferencia uspokojila určite väčšinu hudobných nadšencov a milovníkov značky s nahryznutým jabĺčkom v logu. Máme sa teda na čo tešiť a niektorý z nás máme už tohtoročné vianočné darčeky jasné.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.