Reklama

Apple MacBook Pro s Retina displejom

Drahomír Piok

Spoločnosť Apple včera na tlačovej konferencii predstavila budúcnosť svojich MacBookov. Samozrejme, že hovorím o novom MacBooku Pro s Retina displejom. Ten sa dočkal rapídneho nárastu výkonu či zmenšenia tela na úroveň nových MacBookov Air. Na rad prišlo aj oficiálne predstavenie noviniek v operačnom systéme Mountain Lion. Výborný prehľad o ďalších zmenách, ktoré sa udiali v iOS 6 si môžete prečítať v tomto článku.

MacBook Pro s Retina displejom

Najjemnejší displej a tenké telo

Jednou z hlavných hviezd večera sa bezpochyby stal nový MacBook Pro s Retina displejom. Jeho vysokému rozlíšeniu, až  2 880 x 1 800 bodov na 15,4″ uhlopriečke nemôže konkurovať žiadny iný notebook. Je to zatiaľ najjemnejší displej, aký bol kedy v notebooku použitý, s hodnotou až 220 ppi. Navyše IPS Retina zabezpečí úžasné pozorovacie uhly, vynikajúci kontrast a neuveriteľne ostrý obraz. U profesionálov bude zrejme nový MacBook Pro veľmi obľúbený. Apple použitím displeja s tak vysokým rozlíšením doslova ušiel ostatným bežným výrobcom. Avšak to nie je jediná novinka. Klasické hliníkové telo sa dostalo na hrúbku 1,8 cm! Pre porovnanie MacBook Air dosahuje v najhrubšej časti 1,7 cm. Hmotnosť sa zastavila na hodnote 2 kg.

MacBook Pro s Retina displejom

Výborná hrúbka bola dosiahnutá aj vďaka absencii DVD mechaniky. Konektorová výbava, ktorá zahŕňa 2x USB 3.0, 2x Thunderbolt, HDMI, čítačku SD kariet a 3,5 mm audio je pomerne slušná, avšak je mi ľúto neprítomnosti Ethernetu. Občas proste neexistuje iná možnosť pre pripojenie na internet ako cez „starý dobrý kábel“. Našťastie je Ethernet stále dostupný aspoň vo forme redukcie. Použitý procesor je nový Intel Ivy Bridge Core i7 s taktom 2,3 alebo 2,6 GHz, integrovanou grafikou Intel HD 4000 a možnosťou Turbo Boost. Množstvo RAM sa môže vyšplhať až na 16 GB. Grafickú kartu zastupuje Nvidia GeForce GT 650M s 1 GB video pamäte a technológiou Optimus. Úložná kapacita bude dostupná vo variantoch od 256 až po 768 GB, pričom sa bude jednať o SSD disky. Modul Wi-Fi je inštalovaný vo verzii 802.11 a/b/g/n a Bluetooth využíva vlastnosti štvrtej generácie.

MacBook Pro s Retina displejom

Výdrž batérie oproti predchádzajúcej verzii nestúpla, ale dôležité je, že ani neklesla. Počas surfovania na internete vydrží podľa Applu nový MacBook Pro s Retinou sedem hodín na batérií. Dobíjanie je realizované pomocou vylepšeného MagSafe konektora druhej generácie. Apple zapracoval aj nad systémom chladenia, ktorého nasávanie je tento raz umiestnené na spodných okrajoch bočných strán. Týmto spôsobom, spolu s ventilátorom používajúcim asymetrické lopatky je možné dosiahnuť oveľa vyššej efektivity pri nižšom hluku. Nový MacBook spája v sebe výnimočne výkonné zariadenie a neprekonateľný displej. Dodávaný bude zatiaľ s operačným systémom Mac OS X Lion, v ktorom nájdete niekoľko aplikácií upravených na využitie nového displeja, ako napríklad iPhoto, Mail, Safari Final Cut Pro a iné. V USA je dostupný na predaj už od dnešného dňa, za sumu od 2 199 USD, teda približne 1 800 €. Na Slovensko dorazí zrejme v najbližších dňoch.

MacBook Air a starý Macbook Pro

Okrem tejto top novinky Apple aktualizoval aj „obyčajné“ MacBooky Pro, ktoré už ale neobsahujú Retina displej, a majú rovnaké telo ako predchodcovia. Počíta sa s podporou Intel Ivy Bridge, zamenenia USB 2.0 portov za USB 3.0 a aktualizáciou grafickej karty na Nvidiu GeForce 650M. Zvýšila sa aj kapacita diskov. MacBook Pro bude už dostupný len v 13″ a 15″ verzii. Apple nebude vyrábať nové 17″ modely. MacBook Air sa taktiež žiadnych kozmetických zmien nedočkal. Vylepšený bol len hardvér. Po novom bude novinka obsahovať procesory Intel Ivy Bridge Core i5 alebo i7 spolu s integrovanou grafikou Intel HD Graphics 4000, ktorá je vraj o 60 % výkonnejšia ako predchodca. Dostupných bude až 8 GB RAM alebo 512 GB na SSD disku. Staré USB 2.0 nahradily moderné konektory USB 3.0. Rozlíšenie displeja taktiež zostalo nezemné.

MacBook Pro s Retina displejom

Novinky v OS X Mountain lion

Apple ukázal ďalšie novinky v novom operačnom systéme OS X Mountain Lion. Okrem doteraz uverejnených vlastností a aplikácií ako nové správy, upomienky či notifikačné centrum pribudli ďalšie. Dostupná bude plná integrácia Facebooku. iCloud by mal hrať v počítačoch oveľa väčšiu úlohu ako doteraz. Prehliadač Safari sa dostane do šiestej verzie, kde bude synchronizovať otvorené okná cez iCloud, napríklad prídete domov a otvoríte si ihneď stránku, ktorú máte v iPhone na MacBooku. Vyhľadávať už bude konečne možné v jednom a tom istom adresom riadku. Pribudla aj podpora gést na prepínanie tabov. Zaujímavá je aj možnosť Dictation, ktorá rozoznáva hlas. Pomocou tejto funkcie máte možnosť diktovať texty v rôznych aplikáciach, no nejedná sa o Siri. Čím častejšie budete Dictation používať tým viac sa prispôsobí vám a bude vám aj lepšie rozumieť. Za zmienku stojí aj funkcia Power Nap, ktorá aktualizuje niektoré aplikácie aj napriek tomu, že je MacBook vypnutý, napríklad doručené maili. Po prebudení máte ihneď dostupné informácie a netrba čakať na ich stiahnutie. Funkcia bude podporovaná len na MacBookoch s SSD diskom. Očakávaný operačný systém bude dostupný v júly 2012. Upgrade z verzie Lion bude stáť 19,99 USD pre všetky počítače okrem tých, čo sa zakúpia po dnešnom dátume. Tie dostanú aktualizáciu zdarma.

Foto: Apple

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.