Reklama

Apple MacBook Pro: M1 vs M2. Oplatí sa kúpiť nový Mac?

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Kúpiť starší notebook a ušetriť pár eur, alebo vziať najnovší? Dilema, ktorú z času na čas rieši azda každý z nás. Apple nedávno predstavil nový 13″ MacBook Pro, ktorý je vybavený procesorom M2. Nepochybujeme, že je výkonný, ale stojí za tie peniaze?

Už keď prišiel výkonný procesor M1, mnohí z nás nechápavo krútili hlavami. Čo sa spočiatku zdalo ako marketingové vychvaľovanie, sa neskôr potvrdilo v praxi. M2 tieto parametre prekonáva. Nové procesory nájdete v 14″ MacBooku Air a v 13″ MacBooku Pro. Podľa Apple je nový MacBook Pro takmer o 40 % rýchlejší ako predchádzajúca generácia pri práci s obrázkami RAW v aplikáciách ako Affinity Photo alebo hraní graficky náročných hier.

Zdroj | Apple

M1 vs M2

Hlavným rozdielom medzi súčasnou a predchádzajúcou generáciou 13″ MacBookov Pro je procesor. ‌M1‌ bol predstavený v novembri 2020 a je založený na čipe Apple A14 Bionic, M2‌ je založený na A15 Bionic. Oba procesory sú vybavené 8-jadrovým CPU so 4 výkonnými jadrami a 4 účinnými jadrami. Jadrá v ‌M2‌ prinášajú mierne vylepšenia výkonu a účinnosti, pribudli tiež ďalšie 2 jadrá GPU.

Pozrite si

Bude sa nový macOS Ventura kamarátiť s hrami?

Nielen čip M1 Pro, ale i ‌M2‌ obsahuje mediálny engine pre hardvérovo akcelerované H.264, HEVC, ProRes a ProRes RAW video kódovanie a dekódovanie. Na druhej strane, čip ‌M1‌ neobsahuje podobný vyhradený mediálny engine. Podľa Apple to podstatne zrýchľuje spracovanie videa, čo umožňuje používateľom prehrávať až 11 streamov 4K či dva streamy 8K ProRes videa. Vďaka M2 môžete video previesť na ProRes takmer trikrát rýchlejšie ako doteraz.

Rozdiel je v kapacite operačnej, resp. zjednotenej pamäte. Spoločné majú kapacity 8 a 16 GB, M2 disponuje aj 24 GB. Nie každý to využije, ale je dobré o tom vedieť, ak pracujete s náročnými pracovnými postupmi. M2 má tiež šírku pásma pamäte 100 GB/s, M1 len 68,25 GB/s.

MacBook Pro s M1 MacBook Pro s M2
Čip ‌M1‌ s 8-jadrovým GPU Čip ‌M2‌ s 10-jadrovým GPU a vyhradeným mediálnym engine
Konfigurácie 8 GB a 16 GB unifikovanej pamäte Konfigurácie jednotnej pamäte 8 GB, 16 GB a 24 GB
Šírka pásma pamäte 68,25 GB/s 100 GB/s šírka pásma pamäte
61 W napájací adaptér USB-C 67 W napájací adaptér USB-C
3,5 mm audio konektor 3,5 mm audio konektor s podporou vysokoimpedančných slúchadiel
1 448 € / 256 GB 1 599 €/256 GB

Menšie rozdiely nájdeme v nabíjačkách, model s M2 podporuje pripojenie vysokofrekvenčných slúchadiel. Nový model je viac šetrnejší k životnému prostrediu, využíva 100 % recyklované prvky vzácnych zemín v magnetoch krytu a 100 % recyklovaný cín v spájke hlavnej logickej dosky.

Cena nového 13″ MacBooku Pro s M2 začína na 1 599 eurách. Minuloročný model si viete kúpiť za 1 449 eur, tu však už teraz ide cena dole.

Čo si teda vybrať? Rozhodnutie je, samozrejme, na vás, ale 100-eurový rozdiel nie je taký markantný, aby ste museli dlho rozmýšľať. Určite bude lepšou voľbou siahnuť po aktuálnej novinke.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.