Apple Mac Studio s M1 Ultra strčil do vrecka 28-jadrový Intel Mac Pro

ZDROJ | Apple

Apple včera večer predstavil svetu nový stolový počítač Mac Studio a spolu s ním aj jeho doteraz najvýkonnejší čip M1 Ultra. Istý náznak jeho výkonu nám ponúkol Apple už počas tlačovej konferencie, no reálne čísla dostávame dnes.

Nový počítač Mac Studio stojí v rámci portfólia počítačov od Apple medzi základným modelom Mac mini určeným primárne na kancelársku prácu a ľahké úlohy a modelom Mac Pro určeným pre profesionálov. Taká je teda teória. V praxi je však Mac Studio ešte výkonnejší, než výrazne väčší a drahší Mac Pro.

Hardvérovú prevahu modelu Mac Studio priznáva Apple už na jeho produktovej stránke, kde ho porovnáva s modelom Mac Pro so 16-jadrovým procesorom Intel Xeon W. Ten mimochodom v Spojených štátoch začína na cene 7 999 dolárov, pričom Mac Studio s procesorom M1 Ultra stojí 3 999 dolárov.

ZDROJ | Apple

Apple sa však prekvapivo tak trochu podceňuje. Podľa najnovšie zverejnených výsledkov výkonnostného benchmarku Geekbench totiž ukazujú, že Mac Studio je dokonca výkonnejší, než Mac Pro vybavený 28-jadrovým procesorom Intel Xeon W, ktorý na americkom trhu stojí až 12 999 dolárov. Z pohľadu portfólia značky Intel by malo ísť o najvýkonnejší procesor, aký bol kedy integrovaný do počítačov Mac.

Pozrite siApple Mac Studio s M1 Ultra strčil do vrecka 28-jadrový Intel Mac Pro

Mac Studio s čipom M1 Ultra získal v spomínanom benchmarku pri teste výkonu jedného jadra 1 747 bodov, čo nie je veľa, no vzhľadom na použitie rovnakého jadra v rámci celej série čipov M1 až tak prekvapivé. To pravé orechové však začína až pri teste využitia viacerých jadier naraz.

M1 Ultra v tomto prípade dosiahol až 24 055 bodov, kým spomínaný 28-jadrový procesor Intel Xeon W-3275M v tom istom teste dosiahol „iba“ 19 951. Stále ide o skvelý výkon, ktorý však od včerajšieho večera neodpovedá cene, ani rozmerom porovnávaných počítačov.

Ako správne poznamenal aj portál 9to5Mac, ktorý sa tejto téme venoval, toto skóre vyslovene neznamená, že Mac Studio je lepším počítačom. Mac Pro ponúka používateľom stále mnoho výhod, okrem samotnej platformy x86 aj fakt, že ho je možné doplniť o grafické karty Radeon Pro či 1,5 TB RAM.

Mac Studio sa aj z pohľadu výkonu posunie v rámci portfólia Apple o stupienok nižšie až vtedy, keď Apple prenesie na vlastný ARM procesor M-série aj model Mac Pro. Toho sa však pravdepodobne dočkáme najskôr budúci rok.

Zdroj9to5mac

Komentáre k článku