Reklama

Apple Mac Studio a Studio Display potešia kreatívcov, M1 Ultra šokuje výkonom

Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Apple po novej generácii smartfónu iPhone SE a tabletu iPad Air predstavil aj nový ARM čip Apple M1 Ultra určený pre tých najnáročnejších používateľov. Osadený bude v novom desktopovom počítači Mac Studio, ku ktorému sa dokonale hodí aj nový displej Studio Display.

M1 Ultra

Apple koncom minulého roka predstavil nové ARM čipy M1 Pro a M1 Max určené pre výkonné modely počítačov Mac. Už tieto čipy prekvapovali kreatívcov i programátorov, no tu sa Apple ani v rámci série M1 nezastavil. Vyšší čip M1 Max v sebe totiž ukrýva skrytú funkciu, o ktorej doteraz Apple mlčal.

Zdroj | Apple

M1 Max je totiž vybavený natívnym konektorom zvaným UltraFusion. Apple bol tak schopný vzájomne prepojiť dvojicu čipov M1 Max a vytvoriť tak jednotný, násobne výkonnejší čip, ktorý sa z pohľadu operačného systému a aplikácií tvári ako jeden čip. Podľa Apple ide o najvýkonnejší čip, aký bol doteraz implementovaný do spotrebiteľského počítača.

Zdroj | Apple

Takto vzájomne prepojené čipy vzájomne komunikujú rýchlosťou 2,5 TB/s pri údajne veľmi nízkej spotrebe. Dokopy budú disponovať 114 miliardami tranzistorov a prepojené dokážu byť s až 128 GB operačnou pamäťou.

Zdroj | Apple

Súčasťou čipu M1 Ultra bude 20-jadrový procesor a 64-jadrová grafika. Na ešte rýchlejšie spracovanie videí je M1 Ultra pripravený vďaka samostatným jadrám zameraným na prácu s médiami, vrátane špeciálneho zrýchlenia práce s kodekmi H.264, HEVC, ProRes a ProRes RAW. Vo výsledku má byť M1 Ultra až 8x výkonnejší, ako M1.

Mac Studio

Prvým počítačom, ktorý využije čip M1 Ultra, bude nový desktopový počítač Mac Studio. Dizajnovo sa podobá na model Mac Mini, avšak s o niečo vyšším šasi. Podľa Apple sa však má stále bez problémov zmestiť pod väčšinu monitorov. Jeden Apple predstavil aj dnes večer, o tom však neskôr.

Zdroj | Apple

Mac Studio ponúkne hliníkové šasi, v ktorom by sa nemal mať hardvér problém uchladiť vďaka dvojici vetrákov, ktoré budú nasávať chladný vzduch odspodu. Podľa Apple ho vo väčšine prípadov nebudete mať šancu počuť.

Na zadnej strane počítača budú k dispozícii štyri porty Thunderbolt 4 doplnené o 10-gigabitový Ethernet, dvojicu USB-A portov, plnohodnotné HDMI a Pro audio jack. Samozrejmosťou je aj integrované Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.

Zdroj | Apple

Verzia vybavená nižším čipsetom M1 Max bude mať na prednej strane umiestnené dve porty USB-C, verzia M1 Ultra dostane namiesto toho Thunderbolt 4 porty, ktorým bude v oboch verziách robiť spoločnosť čítačka SDXC kariet.

Zdroj | Apple

Tieto verzie sa budú líšiť aj pri pamätiach, kde verzia s čipom M1 Max ponúkne maximálne 64 GB operačnú pamäť, verzia s M1 Ultra sa zastaví až pri 128 GB. Mac Studio má byť pripravený na súbežnú prácu s 18 8K ProRes 442 videami, na čo konkurenčné, ani doterajšie modely nemohli ani pomyslieť.

Zdroj | Apple

Mac Studio bude s čipom M1 Max začínať na cene 1 999 dolárov, verzia s čipom M1 Ultra bude dostupná za cenu od 3 999 dolárov. K dispozícii budú od 18. marca.

Studio Display

Bok po boku počítača Mac Studio bol predstavený aj nový monitor Studio Display, ktorý ponúkne 27“ uhlopriečku uloženú v hliníkovom tele, ktorý dizajnom nemá ďaleko od profesionálneho monitora Apple Pro Display XDR.

Zdroj | Apple

Na spomínanej uhlopriečke sa bude rozpriestierať 14,7 milióna pixelov, monitor teda inými slovami ponúkne 5K rozlíšenie. Od konkurencie sa ale okrem všetkého ostatného bude odlišovať aj tým, že v sebe bude mať zabudovaný plnohodnotný mobilný čip Apple A13 Bionic.

Ten bude zabezpečovať fungovanie 12 Mpx ultra-širokouhlej webkamery, ktorá podporuje funkciu Center Stage. Tú doplní trojica mikrofónov, ako aj výkonné reproduktory s podporou priestorového ozvučenia Spatial Audio.

Zdroj | Apple

Na zadnej strane bude mať Studio Display umiestnené 3 USB-C porty a jeden Thunderbolt port. Za pozornosť stojí aj jeho anti-reflexný povrch a hliníkový stojan s 30-stupňovým náklonom, ktorý si bude možné nakonfigurovať aj vo flexibilnejšej verzii, prípadne vo verzii s VESA adaptérom.

Zdroj | Apple

Apple Studio Display dorazí do predaja 18. marca s cenou 1 599 dolárov.

Oficiálna cena v dolároch je uvádzaná bez dane, pretože jej výška nie je rovnaká v každom americkom štáte.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.