Reklama

Apple má najmenší, najľahší a najpokrokovejší MacBook!

Števo Porubský

Apple dnes večer okrem finálnej verzie smart hodiniek Apple Watch predstavil aj úplne novú verziu svojho najmenšieho MacBooku. Nový Apple MacBook síce nepatrí do série Air, ale ďaleko od nej nemá. Prekvapivo však vyzerá ako ten od Martina Hájeka!

Novinka prichádza necelý rok po upgrade MacBooku Air, ktorý sme zažili na jar minulého roka. Nový MacBook ale nie je novým MacBookom Air, ale úplne novou generáciou MacBooku s malým 12“ displejom. Okrem nového tela s unibody konštrukciou prichádza po poriadnej diéte. Tá z neho urobila jeden z najmenších ultraprenosných počítačov. Hrúbka novinky je len 13,1 mm v najhrubšom bode, čo je vraj o 24% menej, ako má MacBook Air 11! Hmotnosť je len 907 gramov. To sa bude nosiť v taške, pokojne aj kabelke…

Apple MacBook

Apple MacBook

Kvôli extrémnej tenkosti Apple kompletne prepracoval klávesnicu. Každé tlačidlo má špeciálny motýlikový mechanizmu a každé jedno tlačidlo je podsvietené jednou LED diódou. Podľa Apple je nová klávesnica pohodlnejšia a lepšia na písanie.

Apple MacBook

Apple MacBook

Kompletne prepracovaný je však aj touchpad. Je tvorený jedným sklom, ale nemá „stláčací“ mechanizmus, ako všetky doterajšie. Má však omnoho viac senzorov, ktoré sú schopné detekovať aj silu stlačenia. Rôznym intenzitám stlačenia touchpadu je pritom možné priradiť rôzne funkcie. Napríklad jemným stlačením počas pozerania videa sa začne pretáčať vpred pomaly, silnejším stlačením rýchlejšie. Apple nový touchpad nazval Force Click.

Apple MacBook

Apple MacBook

Po hardvérovej stránke mini notebooku niet čo vyčítať. Hoci novinka neponúkne výkon, ako jeho veľkí súrodenci MacBook Pro, no MacBook pracuje s najnovšími procesormi Intel Broadwell s 14 nm architektúrou Core M. Nové procesory nepotrebujú chladenie, takže Apple ušetril nemálo miesta aj vďaka jeho absencii. V predaji budú 2 rôzne modely (1,1 GHz a 1,2 GHz) s grafikou Intel HD Graphics 5300. Malé rozmery dohnali Apple aj k tomu, aby výrazne zmenšil matičnú dosku. Tá je až o neuveriteľných 67% menšia, ako doska z MacBooku Pro 13.

Apple MacBook

Apple MacBook

Rovnako sa zlepšila aj operačná pamäť RAM. Tá už nemá chabé 4 GB, ale rovno 8 GB. Pracuje pritom na frekvencii 1 600 MHz. Vnútorná pamäť je tvorená výhradne SSD diskami s kapacitami 256 alebo 512 GB. 1 TB disk v portfóliu bude zatiaľ chýbať.

Kvôli extrémnej tenkosti má nový MacBook len jeden jediný port USB-C. Ten nahradí VGA, HDMI, USB, DisplayPort a dokonca aj port na nabíjanie! To však nepovažujeme za výhodu, v taške alebo na stole vám bude zavadzať nejaký (určite nie lacný) adaptér (a nie jeden) na pôvodné konektory.

Apple MacBook

Toľko očakávaný displej má RETINA rozlíšenie, teda viac ako 200 PPI. Konkrétne na 12“ displeji nájdete 2 304 x 1 440 pixlov. Podľa Apple nový displej spotrebuje o 30% menej energie, ako predošlé displeje.

Apple MacBook

Apple MacBook

Unikátna je aj batéria. Tú Apple taktiež prepracoval. Je zložená z viacerých vrstiev, čo výrobcovi umožnilo vyplniť priestor skoseného tela o čosi lepšie. Výdrž sa tak ustálila na 9 hodinách práce. To v prípade Apple aj reálne platí.

Apple MacBook

Novinka sa na trh dostane 10. apríla 2015 s cenou 1 299 dolárov z Intel Core M (1,1 GHz), 8 GB RAM, 256 GB SSD a 1 599 dolárov za rovnaký model s výkonnejším procesorom (1,2 GHz) a 512 GB SSD diskom. V predaji bude strieborná, zlatá a titánová verzia.

Apple MacBook

Apple MacBook

 

Foto: Apple

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.