Reklama

Apple iPhone vám v záruke konečne opravia v celej EÚ

Marek Šimunek

Európska komisia v Bruseli začala na jar tohto roku dve vyšetrovania spoločnosti Apple, týkajúce sa jej obchodných praktík z dôvodu rozhodnutia Apple o tom, že oprava telefónu Apple iPhone sa môže uskutočniť len v krajine v ktorej bol mobilný telefón zakúpený. Apple sa však rozhodlo svoj postoj zmeniť.

Podmienky poskytovania záruky produktov Apple ležali už dlhšiu dobu v žalúdku Európskej komisie, a tak na jar tohto roku začala komisia spoločnosť Apple prešetrovať. Apple sa však rozhodlo zmeniť svoj dočasný postoj a tak spoločnosť vyhlásila, že odteraz bude možné iPhone zakúpený v rámci EÚ reklamovať v ktorejkoľvek krajine Európskej únie. Toto rozhodnutie uvítal Európsky komisár pre hospodárske záležitosti Joaquín Almunia, ktorý sa vyjadril, že Európska komisia má na základe tohto rozhodnutia v úmysle ukončiť vyšetrovanie spoločnosti Apple.

Súčasne s týmto sporom viedla Európska komisia vyšetrovanie Apple z dôvodu požiadaviek spoločnosti, aby vývojári aplikácií používali len programovacie nástroje od Apple. V rovnakom rozhodnutí však spoločnosť Apple zvoľnila podmienky vývoja aplikácií pre platformu iOS, ktoré privítali okrem Európskej komisie aj vývojári samotní. V prípade ak by totižto akákoľvek firma porušila antimonopolné pravidlá Európskej únie, je možné jej udeliť sankciu vo výške až 10% jej celkových príjmov. Pokuty v objemoch miliárd EUR už dostali veľké spoločnosti ako Intel alebo Microsoft.

Apple iPhone

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.