Dnes to už patrí do nezabudnuteľných príbehov, ktoré zmenili technologický svet. Prvý iPhone, ktorý nadšene ukazoval Steve Job, bol totiž z veľkej časti nefunkčný a počas prezentácie použil niekoľko kusov, aby demonštroval, čo toto úžasné zariadenie dokáže. Inžinieri z Cupertina potom mali za úlohu dokázať zázrak – aby prezentované funkcie naozaj aj fungovali.
Apple predstavil prvý iPhone na konferencii Macworld 9. januára 2007. Predávať sa začal práve 29. júna 2007. IPhone sa spočiatku zdal ako všetko možné, len nie ako najdôležitejší inovatívny vynález 21. storočia. Konkurencia sa mu posmievala a niekedy sa zdalo, že mu verí len Job a jeho tím.
Job pri iPhone použil zvyčajný pracovný postup Apple. Vzal niekoľko známych technológií a revolučným spôsobom ich vložil do jedného zariadenia. Rozhranie smartfónu bolo postavené na multi-dotykovom displeji, ktorý nahradil dovtedy používanú hardvérovú klávesnicu. Dnes je k dispozícii už 14. generácia iPhonu, ktorá je dizajnovo ale aj technologicky úplne niekde inde ako bola tá drobná vec v Jobových rukách.
Z dnešného pohľadu je úsmevné, že prvý iPhone nepodporoval dátové pripojenie cez 3G, ale len EDGE s maximálnou teoretickou rýchlosťou 384 kbps. A to pritom išlo o zariadenie, kde písmeno „i“ v názve znamená práve internet!
Novinka nemala žiaden obchod s aplikáciami, márne by ste tu hľadali GPS, fotoaparát (s 2 Mpx rozlíšením) neumožňoval natáčanie videí, tiež sa tu nenachádzal selfie fotoaparát. Veľmi kritizovaná bola chýbajúca funkcia kopírovať/vložiť.
Apple iPhone však prišiel napríklad s vlastnou aplikáciou YouTube, ktorá sa vďaka „veľkému“ displeju stala mimoriadne populárnou a zrejme aj kvalitnejšou, ako prinieslo neskôr samotné Google. Treba si totiž uvedomiť, že v tej dobe neexistovali aplikácie pre smartfóny, k dispozícii boli len pre počítače.
Aj preto spôsobili revolúciu aplikácie webového prehliadača Safari a Mail. Dovtedy sa mohli používatelia pozrieť z mobilných telefónoch na web z prehliadačov vyvinutými pre počítače. Safari pre iPhone bol prvým prehliadačom, ktorý správne vykreslil webové stránky. Aj appka Apple Mail bola prvá, čo ponúkala podporu IMAP, na ktorú si používatelia počítačov zvykli. Ponúkala plnú synchronizáciu e-mailov so serverom a klientskymi počítačmi a tiež schopnosť vykresliť e-maily s dlhým textom a HTML takmer rovnako ako webstránky v Safari.
Telefón spájal tri zariadenia v jedno – mobilný telefón, internetové komunikačné zariadenie a iPod s veľkou (na tú dobu) 3,5-palcovou obrazovkou. Bežal na platforme OS X, mal patentovanú technológiou Multi-touch. O výkon sa staral procesor Samsung 32-bit RISC ARM 1176JZ s 620 MHz, 128 MB ROM a 4, 8, alebo 16 GB flash pamäťou. Batéria mala kapacitu 1 400 mAh, 3,5″ displej bol s rozlíšením 320 x 480 pixlov, 163 ppi a pomerom strán 2:3.
Tie parametre sú dnes možno úsmevné, ale v tú dobu to bolo delo, ktoré, na rozdiel od konkurencie, bežalo spoľahlivo a ponúkalo intuitívne ovládanie. Zrodila sa legenda a pre akcionárov Apple stroj na peniaze.
Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové udalosti, zariadenia a stroje z technologického sveta.