Reklama

Apple iPhone 6 je väčší, tenší, oblejší, iný a hlavne sú dva!

Marek Šimunek

Konečne sa skončí celé to šialenstvo plné zaručených informácií o tom, ako bude nový iPhone vyzerať a aké funkcie bude obsahovať. Články podobného obsahu sužovali internet posledné mesiace a v podstate nebol deň, kedy by sa neobjavila správa o novom iPhone 6. Všetko sa raz končí a tak je koniec aj týmto dohadom. Pred pár minútami sa totiž nenarodil jeden, ale rovno dva iPhony 6. Čo teda priniesli?

Apple iPhone 6 a iPhone 6 Plus

POZRITE SI

Apple predstavil to na čo sa dlho čakalo. Apple Watch sú tu!
Všetky videá Apple iPhone 6, iPhone 6 Plus a Apple Watch na jednom mieste

RECENZIA iPhone 6 Plus | Godzila prichádza už aj medzi jablká!

RECENZIA Apple iPhone 6 – keď pán dokonalý, nie je až taký dokonalý

Dohady o tom, že Apple predstaví rovno dva nové iPhony sa potvrdili. Svetlo sveta teda uzrel nový iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Ako sme predpokladali, Apple iPhone 6 ponúkne v oboch svojich variantoch nový dizajn, ktorý pripomína najmä prehrávač iPod Touch poslednej generácie. Oblé okraje sa budú v tomto prípade hodiť, nakoľko by mali zabezpečiť pohodlnejšie držanie nových iPhonov, keďže v ich prípade došlo k nárastu veľkosti. Vzhľadom k nárastu veľkosti iPhonu 6 a 6 Plus sa presunulo tlačidlo pre zapnutie na pravú stranu. Obľúbený Apple Touch ID v tlačidle Home samozrejme ostal zachovaný. Oba nové iPhony sú však extrémne tenké. iPhone 6 bude mať hrúbku 6,9 mm a iPhone 6 Plus 7,1 mm.

Apple iPhone 6 a iPhone 6 Plus

Menšou verziou bude iPhone 6 so 4,7“ IPS displejom. Ak budete túžiť po väčšom displeji, Apple pre vás pripravil iPhone 6 Plus, ktorý ponúkne prvý raz v histórii iPhonov uhlopriečku radiacu sa k phabletom. iPhone 6 Plus bude totiž disponovať uhlopriečkou 5,5“. Uhlopriečka však nie je jedinou zmenou. Tou prešiel aj displej, ktorý teraz nesie označenie Retina Display HD. Ponúkne ešte lepšie podanie farieb a širšie pozorovacie uhly. Ak sa pýtate na rozlíšenie, tak to je 750 x 1 334 px pre iPhone 6 a 1 080 x 1 920 px pre iPhone 6 Plus. Apple popracoval aj na jednoduchšom ovládaní väčšieho iPhonu 6 Plus, ktorý ponúkne funkciu ovládania jednou rukou. Ak dvakrát stlačíte tlačidlo Home, všetky položky sa presunú do spodnej časti obrazovky, aby ste ich mohli ovládať jednou rukou.

Apple iPhone 6 a iPhone 6 Plus

Po hardvérovej stránke ponúknu nové iPhony 6 množstvo noviniek, na ktoré majitelia súčasných verzií čakali už dlho. V prvom rade je to nový procesor Apple A8, ktorý ponúkne dve jadrá s taktom 2 GHz a samozrejme je 64-bitový. Podľa Apple je Apple A8 o 25% rýchlejší a jeho GPU je rýchlejšia až o 50% oproti predchodcovi. Apple iPhone 6 a 6 Plus ponúknu aj silnejšie batérie, ktoré by mali zvýšiť ich výdrž. Hodnotami, ktoré Apple uviedol počas prezentácie sa riadiť nebudeme, nakoľko si radšej počkáme na reálny test výdrže. Pre informáciu však uvedieme, že iPhone 5S ponúkal 10 hodín prezerania internetu cez Wi-Fi, kým iPhone 6 ponúkne 11 a iPhone 6 Plus 12 hodín výdrže. Markantný nárast to teda nie je, ale je to daň za tenký dizajn a výkonnejší hardvér. Nové iPhony bohužiaľ neponúknu LTE Cat6, ako sa hovorilo, ale rýchle pripojenie pomocou Wi-Fi 802.11ac už budú obsahovať. Nový je aj koprocesor, ktorý získal označenie M8 a okrem iného bude vedieť určiť rozdiel medzi behom a bicyklovaním. Samozrejme zistí aj vzdialenosť a dokonca aj prevýšenie, ktoré absolvujete. K tomu využíva službu barometra, ktorý oba nové iPhony obsahujú.

Apple iPhone 6 a iPhone 6 Plus

A KONEČNE! Apple iPhone 6 bude obsahovať aj NFC čip. V Apple sa k tomuto kroku rozhodli aj preto, aby spustili systém platieb Apple Pay. Špekulácie o fotoaparáte s vyšším rozlíšením sa nepotvrdili a iPhone 6 a jeho väčší brat ponúknu 8 Mpx fotoaparát s Dual LED bleskom a clonovým číslom f/2.2. Istá zmena však nastala v prípade iPhonu 6 Plus. Kým menší iPhone 6 ponúkne len digitálnu stabilizáciu, ten väčší ponúkne aj optickú. Video dokážu oba nové iPhony  natáčať vo Full HD pri 60 fps, prípadne v spomalenom režime pri 240 fps. Nový je predný fotoaparát iSight, ktorý ponúkne „focus pixels“. Vďaka tejto technológii umožňuje predný fotoaparát dvojnásobne rýchlejšie zaostrenie pomocou fázovej detekcie a tiež kontinuálne zaostrovanie. „Selfie“ fotografi budú nový iPhone 6 milovať.

Nové iPhony prichádzajú aj s novým operačným systémom Apple iOS 8, ktorému sme sa venovali v samostatnom článku a všetci sa ho dočkáme už 17. septembra 2014. K novým iPhonom 6 Apple vytvoril aj vlastné silikónové a kožené púzdrá, ktoré budú dostupné v šiestich farbách (čierna, modrá, oranžová, zelená, biela a červená). V predaji sa iPhone 6 objaví v 16 GB verzii, 64 GB verzii a 128 GB verzii, pričom v USA bude jeho cena 199 USD za 16 GB model, 299 USD za 64 GB model a nakoniec 399 USD za 128 GB model. Samozrejme ceny platia v prípade dvojročnej viazanosti u amerického operátora. Apple iPhone 6 Plus bude dostupný v rovnakých kapacitách, pričom jeho cena je o 100 USD vyššia pre jednotlivé verzie, ako v prípade iPhone 6. Oba modely sa budú predávať v striebornej, zlatej a vesmírne šedej farbe. Predaj štartuje 19. septembra. Na Slovensku sa však nových iPhonov dočkáme až ku koncu roka 2014. My sa však pokúsime priniesť vám recenziu novinky čo najskôr.

Foto: Apple

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.