Reklama

Apple iPhone 4S je toľko očakávaný iPhone 5

Števo Porubský

Apple konečne ukázal nástupcu úspešnej štvrtej generácie svojho mobilu. Nejde však o žiadny iPhone 5, o ktorom svetové médiá hovorili už niekoľko mesiacov. Jednoduchým pridaním písmena S ako v prípade tretej generácie vznikol podľa výrobcu nový, podľa mňa upgradovaný model iPhone 4. Veď posúďte sami.

Appe iPhone 4S

Novinka až na minimum detailov má identický dizajn ako predchodca. Apple tak nevsadil na ešte tenší dizajn, či zaoblenia v okrajových častiach zadnej strany. Dizajnom teda Apple neohúril. Ohúriť sa snaží svojím vnútrom. Pôvodný procesor A4 nahradil novší a samozrejme výkonnejší A5, ktorý bude vraj až 2x rýchlejší, ako A4 v bežnej praxi a ponúkne 7x rýchlejšiu grafiku. O tom silne pochybujem, dve jadrá automaticky neznamenajú dvojnásobný výkon, ale Apple proste rád porovnáva. Veď aj dátové prenosy budú 2x rýchlejšie, hoci stále na už bežných 14,4 Mbps. Samozrejmosťou je Wi-Fi a Bluetooth. Novinkou je tzv. Siri – hlasové ovládanie a vyhľadávanie. Ak chcete zistiť napríklad počasie, reštaurácie v okolí a mnoho iných informácií, stačí stlačiť ikonku Siri. Aplikácia by mala dokonca vedieť s vami aj komunikovať. Fungovať však bude len v troch jazykoch (zatiaľ) – Anglickom, Francúzskom a Nemeckom. Viac o funckiách (možno až prehnaných) sa dozviete na videu pod článkom. Displej RETINA sa nezmenil, ponúkne 3,5-palcovú uhlopriečku a rozlíšenie 640 x 960 bodov.

 Appe iPhone 4S

8 Mpx je zrazu super

Je zaujímavé, ako i Apple, ktorý kedysi tvrdil, že nie je všetko o rozlíšení a tlačil zákazníkom do „noviniek“ 2 Mpx fotoaparáty, prišiel na to, že čím viac Mpx v špecifikácii svieti, tým je lepší marketing a predaj. Takže zas pre porovnanie, nový iPhone 4S má „až“ o 60% viac pixlov ako jeho predchodca, teda 8 Mpx. Miniatúrnemu BSI CMOS senzoru to však môže byť jedno. Na prezentácii novinky Apple pridal zaujímavé porovnanie s rýchlosťou snímania svojich konkurentov a vyzerá to tak, že iPhone 4S bude pri fotení veľmi rýchly. Mimochodom, Apple upgradoval aj video. S novinkou ho budete môcť natáčať v maximálnom rozlíšení Full HD, teda 1 920 x 1 080 bodov. Zároveň Apple pridal aj digitálnu stabilizáciu obrazu. Inak je novinka rovnaká ako predchodca, zázrak s označením iPhone 5 sa teda nekoná. Apple iPhone 4S bude v predaji od 14.10. za rovnaké ceny ako v súčasnosti kúpite iPhone 4. Bude v dvoch farebných prevedeniach – čiernej a bielej a troch objemoch pamäte – 16, 32 a 64 GB. Do decembra by mal stihnúť byť v predaji až v 100 krajinách sveta, takže na Vianoce si ho už budete môcť v prípade záujmu kúpiť i u nás.

 Appe iPhone 4S

A prečo toľko pesimizmu a irónie? Od Apple sa proste očakávalo niečo prelomové. To, čo výrobca predstavil je len dorovnaním konkurencie. Hardvérovou výbavou je dokonca i mierne pozadu za konkurenciou v podobe Samsungu Galaxy S II HD či HTC Sensation XE. Dizajn je rovnaký, hardvér vylepšený, cena nezmenená, softvér iOS 5 môžete mať o týždeň aj v iPhone 4. Oplatí sa vymeniť?

Foto: Apple

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.