Reklama

Apple iPhone 4: v znamení HD videa a videohovorov

Marek Šimunek

Aj napriek tomu, že je spoločnosť Apple známa schopnosťou utajiť svoje chystané produkty do posledného momentu, tentokrát sa im to nepodarilo. Ako sme už písali v našom článku o zmiznutom prototype novej verzie iPhone, predpoklady sa potvrdili a Apple iPhone 4 sa včera počas úvodnej prezentácia WWDC 2010 stal skutočnosťou.

iPhone 4

Nový iPhone 4 prináša oproti predchádzajúcej verzii viac ako 100 nových vlastností. Hlavnou zmenou, ktorú si asi každý z nás všimne na prvý pohľad je úplne nový dizajn. Apple iPhone 4 je tenší ako jeho predchodca. Na rozdiel od pôvodných 12,3 mm je jeho hrúbka len 9,3 mm. Predná a zadná strana je vyhotovená zo špeciálneho tvrdeného skla, ktoré by malo byť podstatne pevnejšie ako doteraz používané plasty. To, aký lapač odtlačkov prstov bude tento sklenený povrch uvidíme až po reálnych testoch. Po bokoch prístroja je použitá nerezová oceľ, ktorá okrem nosnej konštrukcie plní aj úlohu anténnej sústavy pre GSM, GPS, Wi-Fi a Bluetooth. Prednej strane dominuje revolučný displej vyrobený technológiou IPS, ktorý spoločnosť Apple nazvala „Retina Display“. Jeho uhlopriečka ostala zachovaná na hodnote 3,5″, ale počet jednotlivých pixelov sa podstatne zvýšil. Pri rozlíšení 960 x 640 bodov je počet pixelov až štvornásobný. Vďaka technológii IPS a štvornásobnému počtu zobrazovacích bodov je každý obrázok, video alebo text oveľa jemnejší a plnší detailov. Displej iPhone 4 ponúkne pritom rovnaký kontrast ako Apple iPad, a to 800:1.

iPhone 4

Výkonný procesor Apple A4

Apple iPhone 4 bude dodávaný s novou verziou operačného systému iPhone OS 4.0, ktorý bol spoločnosťou premenovaný na iOS 4. Zmeny sa dočkal aj procesor, pričom pôvodný procesor od Samsungu nahradil procesor Apple A4, ktorý rovnako poznáme už z predstaveného iPadu. Apple A4 je procesor vyvinutý priamo spoločnosťou Apple a poskytuje iPhone 4 podstatne vyšší výkon ako predchádzajúce verzie. Okrem nového procesoru pribudol aj gyroskop, ktorý v spojení s už zabudovaným kompasom a akcelerometrom dáva kontrolu nad pohybom telefónu v šiestich osách. Túto funkciu budú zrejme hojne využívať vývojári v nových hrách určených priamo pre iPhone 4. Aj napriek zmenšeným rozmerom sa podarilo Apple do iPhone 4 zabudovať väčšiu a silnejšiu batériu, ktorá zabezpečí energiu pre 7 hodín hovorov v sieti 3G, 6 hodín prezerania internetu v 3G sieti, 10 hodín prezerania internetových stránok pri pripojení cez Wi-Fi sieť alebo 10 hodín počúvania hudby. Vzhľadom na rozmery batérie a celkové zmenšenie rozmerov iPhone 4, Apple pristúpil aj k použitiu nového štandardu pre SIM karty a tak v iPhone 4 je slot pre micro SIM kartu, obdobne ako v iPade 3G+Wi-Fi.

iPhone 4

HD videá s editáciou

Ani multimediálna stránka nového iPhone 4 neostala bez povšimnutia. Základom je nový integrovaný fotoaparát s rozlíšením 5 MPx a prisvetľovacou LED diódou. Okrem zhotovovania fotografií je integrovaný fotoaparát schopný natáčať aj HD video pri 30 fps. Aby toho nebolo málo, Apple vyvinul priamo pre iPhone 4 aplikáciu iMovie App, ktorú poznáme zo stolových počítačov Apple a balíka iLife. Priamo v telefóne tak môžete vytvorené videá editovať, pridávať k nim obrázky, prechody, popisy a pomocou jedného tlačidla výsledné videá zdieľať s priateľmi. Aplikáciu iMovie App si budete môcť zakúpiť v Apple App Store za 4,99 USD (4,17 €). Novému fotoaparátu sekunduje predná VGA kamera, určená pre video telofonovanie pomocou novej služby FaceTime. Video telefonovanie pomocou FaceTime je dostupné medzi iPhone 4 bez nutnosti nastavovania konta, no počas tohto roka bude dostupné len pri pripojení cez Wi-Fi sieť. Apple sa však vyjadrilo, že bude rokovať s jednotlivými operátormi o umožnení video telefonovania aj v 3G sieťach. Počas video hovoru môžete jednoducho prepnúť aj na zadnú kameru alebo otočiť telefón vodorovne pre širší záber snímaného obrazu.

iPhone 4

Kedy sa ho dočkáme?

Apple iPhone 4 sa do predaja vyberie 24. júna tohto roku. Spočiatku však bude dostupný len v piatich krajinách a to v USA, Nemecku, Francúzsku, Anglicku a v Japonsku. V priebehu júla by sa však k týmto krajinám malo pridať ďalších 18 krajín. Bohužiaľ ani medzi týmito krajinami Slovensko nie je, a tak sa nového iPhone 4 dočkáme pravdepodobne až koncom septembra, kedy by mal byť jeho predaj spustený v 88 krajinách. Apple iPhone 4 sa bude predávať v čiernej a bielej farbe s kapacitou pamäte 16 GB a 32 GB. Ceny pre amerického operátora AT&T ostávajú rovnaké ako v prípade uvedenia iPhone 3GS. Za 16 GB verziu v USA zaplatíte 199 USD (166,40 €) a za 32 GB model 299 USD (250,02 €), pričom iPhone 3GS sa dostáva do doterajšej pozície iPhone 3G a jeho cena je 99 USD (82,78 €). Predaj iPhone 3G bol ukončený. Uvedené ceny sú samozrejme viazané na dvojročný kontrakt u operátora AT&T. Okrem samotného iPhone 4 Apple prichystal aj vlastné príslušenstvo, ktoré bude zahŕňať ochranný obal v rôznych farbách a dockovaciu stanicu. Uvidíme ako sa k novému iPhone 4 postavia naši operátori a kedy sa na našom trhu objaví. Máme sa však na čo tešiť.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.