Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Apple iPhone 4 má 9 rokov, dizajn vydržal ale dodnes

Apple iPhone 4 má 9 rokov, dizajn vydržal ale dodnes
Števo Porubský
Apple iPhone 4 má 9 rokov, dizajn vydržal ale dodnes

Pred vyše deviatimi rokmi Steve Jobs predstúpil pred publikum počas WWDC 2010 (8.6.2010) a svetu ukázal nový iPhone 4 s úplne novým dizajnom. Ten prekvapivo vydržal až do dnešných dní cez modely 4S, 5, 5S a SE. Práve ten je v predaji dodnes. Ak sa ale pozrieme na pôvodný model iPhone 4, výbava je dnes už pomerne na smiech. Na svoju dobu ale patril k tým najlepším.

Pozrite si aj iné dnes už starodávne zariadenia v našej rubrike RETRO.

Vďaka našim dnes už archívnym záberom vám 9-ročnú novinku môžeme ukázať v plnej kráse, ako vyzerala kedysi. Apple iPhone 4 prišiel s hlavne hliníkovým rámom s ikonickým tlačidlom vypínania zvonenia a tlačidlami na úpravu hlasitosti s veľkými znamienkami po stranách. Práve tohto štýlu sa Apple držal dlhé roky.

Balenie ako v súčasnosti. Skoro. Dnes by ste už takúto nabíjačku hľadali márne, Apple prešiel už dávno na Lightning port. USB-C, resp. Thunderbolt 3 ale akosi ignoruje.

V spodnej strane najviac miesta zaberal práve 30-pinový port, po stranách boli dve mriežky reproduktorov. Reálny bol však iba jeden, pod druhým bol mikrofón.

Na bočnej strane sú už spomínané ovládače hlasitosti a vypínanie zvonenia. Oceľový rám bol zároveň aj anténou.

Vľavo pod mriežkou nebol reproduktor, iba mikrofón. Napravo od 30-pinového portu bol mono reproduktor.

Hardvérové Home tlačidlo je už dnes minulosťou, už je len v displeji. Uhlopriečka IPS LCD displeja bola len 3,5 palca, rovnako ako v prvých dvoch modeloch iPhone. Dôvodom bolo, aby používateľ dočiahol do každého rohu. Rozlíšenie 640 x 960 px ale patrilo k tým vyšším, 330 PPI mal v tom čase máloktorý displej smartfónu. Nie nadarmo sa nazýval Retina displej.

Prednú aj zadnú stranu krylo odolné sklo Gorilla Glass s oleofóbnou vrstvou proti odltačkom prstov.

Na pravej strane smartfónu bol šuplík na SIM kartu. Slot na pamäťovú kartu bol a je pre Apple nemysliteľný.

V hornej strane bolo len ON/OFF tlačidlo a 3,5 mm audio port.

Webkamera nad displejom mala chabé rozlíšenie, zvládala len VGA video.

V zadnej časti to bolo ale podstatne lepšie. Apple vybavil iPhone 4 až 5 Mpx snímačom s HD videom a autofókusom.

Vo vnútri bol osadený nový procesor Apple A4 s taktom 1,0 GHz. Pamäť RAM dosahovala 512 MB, vnútorná pamäť mala 8, 16 alebo 32 GB. Samozrejmosťou bol Wi-Fi modul, nechýbalo ale ani Bluetooth 2.1 a konečne aj GPS modul. Batéria mala kapacitu 1 420 mAh. Telo malo rozmery stále príjemných 115,2 x 58,6 x 9,3 mm, hmotnosť bola 137 gramov.

Veľkým mínusom novinky bol práve sklenený povrch, ktorý bol neustále zapackaný od odtlačkov prstov. Novinka sa pritom predávala s cenou 649 USD, resp. 749 USD (bez dane).