Reklama

Apple iPad: multitouch ovládanie na obrovskom displeji

Zdroj | Apple
Marek Šimunek
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Spoločnosť Apple počas svojej prezentácie v San Franciscu 27.1.2010 predstavila podľa slov CEO spoločnosti Steve Jobsa revolučné zariadenie a to dotykový tablet iPad pracujúci na operačnom systéme iPhone OS 3.2.

 

Slogan na stránke Apple k novo predstavenému iPadu znie: „iPad – our most advanced technology in a magical and revolutionary device at an unbelievable price“ (iPad – naša najvyvinutejšia technológia v magickom a revolučnom zariadení za neuveriteľnú cenu). Žeby? Tablet Apple iPad nie je klasickým tabletom, ale skôr multimediálnym zariadením na prezeranie internetového obsahu, čítanie kníh, prehrávanie hudby a videí či prezeranie fotografií.

Vďaka spoločnému operačnému systému s iPhonom je možné na iPade spustiť akúkoľvek aplikáciu pre iPhone alebo iPod Touch. Vzhľadom k tomu už v momente predstavenia bolo k dispozícii viac ako 140 000 aplikácii v Apple App Store. Okrem predinštalovaného App Storu je v iPade dostupná aj mobilná verzia iTunes a nová aplikácia iBook Store, určená na nákup a čítanie elektronických kníh.

 Apple iPad

Hardvérové parametre zariadenia sú tiež zaujímavé. Ako zobrazovacia jednotka je použitý 9,7″ displej s technológiou ISP umožňujúcou až 178 stupňový pozorovací uhol. Rozlíšenie displeja je 1024 x 768 bodov a po celej ploche displeja je dotykový s podporou technológie multitouch!Dostatočnú rýchlosť zariadenia zabezpečuje nový procesor z dielne Apple s jednoduchým označením Apple A4 taktovaný na 1GHz. Dostatok miesta pre vaše údaje budú zabezpečovať flash pamäte o veľkostiach 16 GB, 32 GB alebo 64 GB.

Pre pripojenie k okolitému svetu je k dispozícii Wi-Fi 802.11n alebo Bluetooth 2.1 + EDR. Apple iPad by mal byť dostupný aj vo verzii s podporou 3G a HSDPA do rýchlosti 7,2 Mbps, zatiaľ však iba pre americký trh. Pre pripojenie periférii neslúži očakávaný USB konektor ale Apple 30-pinový konektor, ku ktorému okrem nabíjačky môžete pripojiť aj iné zariadenia ako napríklad externú klávesnicu, alebo Camera Conection Kit pre nahrávanie vašich fotiek priamo z karty alebo fotoaparátu.

 

Apple iPad by mal byť podľa vyjadrenia Steva Jobsa celosvetovo dostupný v priebehu 60 dní od uvedenia.  Verzia s 3G modemom by mala byť dostupná na americkom trhu do 90 dní od uvedenia. Ceny pre náš trh zatiaľ neboli stanovené, avšak v USA sa bude predávať Wi-Fi verzia za ceny $499, $599 a $699 podľa veľkosti pamäte.

 Apple iPad

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.