Reklama

Apple iPad Air 2 - rýchlejší procesor, lepší displej a Touch ID v ešte tenšom tele

Marek Šimunek

Apple iPad skutočne žne úspechy, aké sme pri uvedení toho prvého ani nepredpokladali. Za prvé 4 roky sa predalo viac iPadov, ako akéhokoľvek Apple zariadenia v celej histórii Apple. Dokopy toto číslo činí neskutočných 225 miliónov predaných iPadov. Novinka teda má na čom stavať, ale súčasne musí splniť veľké očakávania.

Apple iPad Air 2

Nový iPad je teda konečne tu, nazýva sa iPad Air 2 a ako ste možno aj správne predpokladali, je ešte tenší, ako jeho predchodca. Jeho hrúbka dosahuje úžasných 6,1 mm. Asi nie sme jediní, ktorí považujú preteky za čo najmenšou hrúbkou za absurdné. Zmeniť to však asi nezmeníme, takže iPad Air 2 je o 18% tenší, ako iPad Air, takže sa môže pochváliť titulom najtenší tablet na svete. Potešením je však určite to, že aj napriek ešte tenšiemu dizajnu Apple konečne vypočulo požiadavky majiteľov predchádzajúcich iPadov a do nového modelu integrovalo snímač odtlačkov prstov Apple Touch ID. Ten funguje presne tak, ako na iPhone 5S a iPhone 6, či jeho väčšom bratovi iPhone 6+.

Apple iPad Air 2

Apple iPad Air 2

O pohon nového iPadu Air 2 sa bude starať nový 64-bitový procesor Apple A8X, ktorý ponúkne 40% nárast výkonu procesora a 2,5 násobný výkon grafického procesora. iPad Air 2 je tak až 180 násobne graficky výkonnejší, ako pôvodný iPad. V hardvéri nového iPadu nechýba ani koprocesor M8, ktorý nesleduje len vzdialenosť, ale aj prevýšenie. Rovnako, ako v prípade nového iPhonu 6. iPad Air 2 ponúkne rýchle pripojenie pomocou LTE Cat4 alebo Wi-Fi 802.11ac s technológiou MIMO. Aj napriek podstatnému nárastu výkonu ponúkne nový iPad Air 2 10 hodín výdrže na jedno nabitie. Displej síce nepridal na rozlíšení, ale konečne je vybavený antireflexnou vrstvou, takže sa bude ešte lepšie čítať na priamom slnku.

Apple iPad Air 2

Apple iPad Air 2

Keď Apple implementoval do iPadu fotoaparát, smiali sme sa. Podľa Apple je však fotoaparát v iPade veľmi obľúbený, nakoľko poskytuje ten najlepší hľadáčik. Nový Air 2 teda prichádza s vylepšeným fotoaparátom. Ten ponúkne rozlíšenie 8 Mpx, svetelnosť f/2,4 a možnosť natáčania Full HD videa. Pribudla aj možnosť vytvárania panoramatických záberov, alebo sekvenčného snímania, či dokonca natáčanie spomaleného videa. iPad Air 2 asi skutočne bude dobrý aj na fotenie. Vylepšenia sa samozrejme dočakala aj predná iSight kamera. Tá získala nový senzor, ktorý umožní preniknúť aj o 81% viac svetla a ponúkne clonu f/2,2. Vylepšená bola aj detekcia tváre a predný fotoaparát ponúka aj možnosť sekvenčného snímania, HDR fotografií či dokonca HDR videí.

Apple iPad Air 2

Apple iPad Air 2

Chcete vedieť aké budú ceny? Tie naše ešte nevieme ani my, ale v USA sa budú Wi-Fi modely predávať za 499 USD (16 GB), 599 USD (64 GB) a 699 USD (128 GB). V prípade modelov s pripojením k mobilnej sieti sú ceny nasledovné: 629 USD (16 GB), 729 USD (64 GB) a 829 USD (128 GB). Všetky nové iPady budú dostupné koncom budúceho týždňa a to vrátane nášho rodného Slovenska.

Apple iPad mini 3

Apple iPad mini 3

Apple iPad mini 3

Okrem veľkého iPadu Air 2 Apple predstavil aj novú menšiu verziu. Apple iPad mini 3 prinesie okrem známej striebornej a čiernej farby konečne aj zlaté prevedenie. Okrem toho je jedinou väčšou zmenou oproti predchádzajúcej verzii prítomnosť Apple Touch ID. Ceny mini verzie budú o 100 USD nižšie, ako v prípade modelu Air 2.

Foto: Apple

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.