Reklama

Apple iPad 2: Tenší, výkonnejší a za rovnakú cenu!

Dominik Fúsek

Po viac než roku od predstavenia prvého iPadu (Apple iPad: multitouch ovládanie na obrovskom displeji) sa z tohto zariadenia stala doslova legenda a vznikol prakticky nový trh tabletov. Odvtedy konkurencia predstavila množstvo svojich produktov (Samsung Galaxy Tab 10.1: Neohrozený vládca tabletov?) a mnohé z nich Apple aj prekonali (Motorola XOOM: Najlepší Android tablet?). Každý správny fanúšik tabletov dychtivo očakával, s čím príde iPad 2. Čakanie je konečne za nami a my si môžeme iPad 2 prezrieť v jeho plnej kráse.

Apple iPad 2

Predstavenia iPadu 2 sa prekvapivo ujal Steve Jobs, napriek nedávnym zdravotným problémom. Na úvod poukázal na úspechy viacerých projektov Applu, a tradične si nezabudol „kopnúť“ do konkurencie. Pochválil sa, že pre tablety optimalizovaných iOS aplikácií sa v App Store nachádza až 65 000, pričom na konkurenčný Android (Google prináša včelí plást a nový Market) je ich k dispozícii len 100. Nasledovalo predstavenie toľko očakávaného tabletu.

Apple iPad 2

iPad 2 je fyzicky veľmi podobný svojmu predchodcovi, zachovaná totiž zostala uhlopriečka displeja 9,7 palca a žiaľ i rozlíšenie „len“ 1 024 x 768 bodov. Aspoň sa nemusíme obávať problémov s nekompatibilitou aplikácií. iPad 2 však poriadne schudol, jeho hrúbka klesla o 33 % na neuveriteľných 8,8 mm! Je teda ešte tenší než iPhone 4 a takmer sa vyrovná najtenšiemu smartfónu (NEC MEDIAS N-04C: Najtenší smartfón sveta nájdete v Japonsku). Vďaka tomu klesla aj hmotnosť, a to na prijateľných 601 gramov (607, resp. 613 g Wi-Fi+3G verzia). Zmien sa dočkalo aj jeho srdce. Ním je dvojjadrový Apple A5 čip s frekvenciou 1 GHz, dvojnásobným výkonom a 9-násobne rýchlejšou grafikou. Spotreba čipsetu je však zhodná s A4, zhodná je aj 25 W/h batéria s výdržou 10 hodín.

Apple iPad 2

Prvému iPadu bola vytýkaná aj chýbajúca webkamera, dvojke však nechýba. Rovnako je prítomný aj zadný fotoaparát so záznamom 720p HD videa, ktoré prehráte aj cez HDMI výstup. Kábel je však nutné dokúpiť. Ďalším príslušenstvom bude aj magnetická ochranná fólia, resp. kryt displeja, pričom po jeho priložení na tablet sa zariadenie uspí a naopak. Rovnako ako u predchodcu, aj iPad 2 bude ponúkaný v 16/32/64 GB verzii s Wi-Fi, prípadne Wi-Fi a 3G konektivitou. Konečne čierne vyhotovenie doplní aj verzia s bielymi krytmi.

Apple iPad 2

Zmeny sa udiali aj na poli softvéru. Nový iPad bude dodávaný s iOS 4.3, ktorá zaujme predovšetkým rýchlejším prehliadaním internetu (Nitro JavaScript) a vylepšením služby AirPlay. Zaujímavé sú aj chystané aplikácie – videohovory cez FaceTime, pokročilý program na spracovanie videa iMovie, efekty pri fotografovaní Photo Booth či aplikácia nielen pre hudobníkov (GarageBand) s množstvom hudobných nástrojov. iPad 2 však bude ochudobnený o Wi-Fi hotspot (ktorým disponuje aj iPhone 4) a stále chýba podpora Adobe Flash! Na záver príjemné i nepríjemné prekvapenie. Ceny novinky budú rovnaké ako u jeho predchodcu, teda štartujúce na 500 dolároch (u nás odhadom 550-600 €). Už 25. marca sa objaví u našich západných susedov, termín uvedenia na slovenský trh zatiaľ nie je známy.

Vlastnosti produktu

  • dvojjadrový procesor a výkonná grafika
  • dvojica kamier
  • iOS 4.3 a nové aplikácie
  • nižšia hrúbka i hmotnosť
  • pomerne priaznivá cena
  • nižšie rozlíšenie displeja
  • konkurencia ponúka 1080p video
  • stále chýba Adobe Flash
  • nie je až taký revolučný ako prvý iPad
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.