Reklama
  • #iOS
  • 3 min.
  • 10.6.2010

Apple iOS 4: Ochutnávka nového systému exkluzívne!

Marek Šimunek

Spoločnosť Apple predstavila ďalšiu hlavnú aktualizáciu operačného systému iPhone OS už 8. apríla a na úvodnej prezentácii k WWDC 2010 uviedla jej Gold Master testovaciu verziu, ktorá by mala byť poslednou verziou pred uvoľneným oficiálnej aktualizácie. Nový iPhone OS 4.0 bol premenovaný na iOS 4 a my vám prinášame prvé skúsenosti s touto poslednou testovacou verziou nainštalovanou v iPhone 3GS. Na podrobnejšie informácie sa môžete tešiť v novom vydaní časopisu BCMOBIL & TECHBOX.

Apple iPhone iOS 4

Pravdepodobne tou najočakávanejšou funkciou je multitasking. Ten v súčasnej testovacej verzii funguje iba v systémových aplikáciách, nakoľko vývojári budú musieť svoje aplikácie predávané v App Store aktualizovať aby boli schopné multitaskingu. Prepínanie medzi bežiacimi aplikáciami je rýchle a jednoduché, stačí dvakrát stlačiť tlačidlo Home. Naľavo je rýchly prístup k ovládaniu iPodu a uzamknutiu rotácie displeja. Napravo sa naopak zobrazujú spustené aplikácie, ktoré ukončíte podržaním prstu na ikonke aplikácie a stlačením pomlčky, ktorá sa zobrazí.

Apple iPhone iOS 4

Triedenie aplikácií do zložiek značne zjednoduší a sprehľadní menu, hlavne ak máte v iPhone niekoľko desiatok aplikácií. Stačí podržať prst na ikonke aplikácie a tú následne preniesť nad ikonku ďalšej aplikácie a zložka sa automaticky vytvorí a pomenuje podľa kategórie umiestnených aplikácií. Meno zložky môžete kedykoľvek zmeniť a zložku premiestňovať v menu alebo umiestniť do docku.

Apple iPhone iOS 4

Spoločná schránka pre všetky účty zjednoduší pristupovanie k vašim správam. Ak máte viac emailových účtov, môžete mať všetky prijaté maily zobrazené pod sebou v jednej zložke. Okrem toho sú prijaté emaily združené do vlákien podľa predmetu, čo uľahčí vzájomnú komunikáciu o jednej téme a v nastaveniach emailových účtov pribudla možnosť synchronizácie poznámok s IMAP účtom.

Apple iPhone iOS 4

Zmeny sa dočkala aj klávesnica a tak okrem podpory hardvérovej Apple Bluetooth klávesnice si konečne môžete zvoliť okrem štandardného QWERTY rozloženia aj Slovákom prístupnejšie QWERTZ rozloženie. Ak máte ku kontaktom priradené aj dátumy narodenia, môžu sa vám automaticky zobrazovať v kalendári. V mobilnej verzii Safari pribudol výber vyhľadávača medzi Google, Yahoo a Bing a tiež boli pridané aj návrhy vyhľadávania. Pri zadávaní stránky, ktorú ste už navštívili vám Safari ponúkne nad interntovou adresou aj presný názov stránky. Galéria fotografií sa rozdelila na štyri záložky, albumy, udalosti, tváre a miesta, ktoré uľahčia triedenie fotografií. Vaše fotografie si môžete nastaviť ako pozadie plochy s aplikáciami alebo úvodnej obrazovky. Ďalšou novinkou je možnosť vytvárania playlistov priamo v iPhone alebo digitálny zoom vo fotoaparáte.

Apple iPhone iOS 4

Podrobnejší popis nových funkcií vám prinesieme v najnovšom čísle časopisu BCMOBIL & TECHBOX, ktoré výjde 8.7.2010.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.