Reklama

Apple dvíha ceny a komplikuje portfólio. Vybrať si nový iPad je slušný bolehlav

Zdroj | Apple
Stanislav Vinc
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Apple tento týždeň predstavil svetu nové generácie svojich tabletov, 10. generáciu základného modelu iPad a 6. generáciu najvyššieho modelu iPad Pro v dvoch veľkostiach. V portfóliu má okrem toho aj iPad Air, iPad mini a v ponuke necháva aj iPad 9. generácie.

Z jedného produktu v rôznych pamäťových verziách sa tak stala celá rodina, v ktorej si navyše musíte dávať poriadny pozor, aké príslušenstvo si k vášmu novému tabletu kúpite. iPad pritom nie je jediný, Apple začína podobne komplikovať aj svoje ďalšie série.

Máme malé déjà vu

Obsah pokračuje pod reklamou

Ak poznáte históriu spoločnosti Apple alebo biografiu jej spoluzakladateľa Steva Jobsa, možno si spomínate na jeho návrat do Apple koncom 90. rokov.

Apple v tom čase vyrábal množstvo rôznych produktov tvorených 15 platformami, ktoré ponúkal v nespočetnom množstve rôznych verzií. Jobs na jednej z prednášok priznal, že ani po troch týždňoch po návrate do Apple tomuto portfóliu nerozumel.

Ako to vysvetlíme ostatným, keď ani my sami nevieme, ktoré produkty odporučiť našim priateľom a rodine?

Steve Jobs, 1997

Jobs veril, že v portfóliu im stačí mať štyri skvelé produkty, ktorých vývojom sa budú venovať tí najlepší zamestnanci, ktoré môžu inovovať 2x tak rýchlejšie a pri ktorých už môžu pracovať na ďalších generáciách, kým na trh ešte len prichádza tá prvá.

Najbližšie dva roky preto venoval zjednodušeniu vtedajšieho portfólia, čo okamžite prinieslo svoje ovocie a Apple sa veľmi rýchlo dostalo do lepšej kondície aj po finančnej stránke. Výsledkom tejto filozofie bola upravená podoba ansoffovej matice deliaca počítače na prenosné a stolné a základné a profesionálne.

Zdroj | Apple

Éra, kedy sa Apple zameriaval iba na počítače, je už samozrejme dávno preč. V portfóliu má už aj smartfóny, spomínané tablety, smart hodinky, reproduktory, multimediálne zariadenia či slúchadlá a množstvo digitálnych služieb. Znamená to však, že by malo súčasné vedenie spoločnosti osvedčenú maticu hodiť za hlavu?

Chaos a lacný cenový trik

Keď Apple tento týždeň predstavil nový iPad 10. generácie, nadšenie u mnohých veľmi rýchlo vystriedalo počudovanie a sklamanie. Áno, nový iPad vyzerá parádne a do vienka dostal množstvo nového hardvéru od čipsetu A14 Bionic cez USB-C port až po nové fotoaparáty.

Následne si však začnete všímať detaily. Základný model stále neponúka laminovaný displej (spojené vrstvy obrazovky), antireflexnú vrstvu a podporuje iba 1. generáciu Apple Pencil, ktorá sa nabíja cez Lightning. Na jej nabíjanie tak musíte používať USB-C adaptér, hoci vďaka hranatému dizajnu by 10. generácia iPadu mohla bez problémov podporovať 2. generáciu Apple Pencil s magnetickým nabíjaním.

Tieto nedostatky by sa dali základnému iPadu hravo odpustiť, ak by Apple s novou generáciou nedvihol aj štartovaciu cenu – z pôvodných 429 € na 579 €. Našťastie, 9. generácia zostáva naďalej v ponuke, čím sa opäť vraciame ku komplikovanosti aktuálneho portfólia produktov tejto značky.

Zdroj | Apple.de

Pri cene 579 € začne už človek premýšľať, či sa mu rovno neoplatí priplatiť si za iPad Air, ktorý tesne pred tohtotýždňovým predstavením nových modelov stál 679 €, resp. v niektorých e-shopoch aj 649 €. Mnoho zákazníkov by zrejme došlo ku kladnej odpovedi, čo je určite dôvod, prečo Apple zdvihol cenu tohto modelu v momente predstavenia nových modelov na 769 €. Je iba otázkou času, kedy túto cenu nasadia aj slovenské obchody.

Po takejto cenovej úprave už zrazu iPad 10. generácie pôsobí ako pomerne dobrá kúpa a netvrdíme, že ide o zlé zariadenie. Pri danej cene však už ani zďaleka nejde o cenovo dostupný iPad, čo ponechaním 9. generácie v ponuke nepriamo priznal aj Apple.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ktorý iPad si teda vybrať?

Odpoveď na túto otázku sa hľadá ťažko a opäť mi pripomína vyššie uvedený Jobsov citát. Verím, že pre mnohých ľudí bude naďalej ideálny iPad 9. generácie, ktorý zvláda všetko, čo jeho nástupca avšak za menej peňazí. Hodí sa ako spoločné zariadenie do obývačky, aj spoľahlivý tablet pre deti a študentov.

Nový iPad 10. generácie je dobrou voľbou v prípade, že si k nemu plánujete prikúpiť aj klávesnicu, pripájať k nemu rôzne príslušenstvo a v podstate ho tak používať ako notebook. Jeho výhodou je USB-C, aj horizontálne uložená webkamera.

iPad Air sa aktuálne javí ako najrozumnejšia voľba pre náročnejších používateľov, ktorí chcú pravidelne využívať Apple Pencil (2. gen), záleží im na kvalite displeja a tablet využijú aj na prácu s grafikou, videami či fotografiami, kde sa iPad Air môže oprieť o výkonnejší procesor M1. Ak chcete takmer to isté ale v menšom, potom je tu pre vás iPad mini.

Pozrite si

Ako a kde nakupovať elektronické knihy v slovenčine a v češtine?

iPad Pro je už svojim spôsobom skutočnou náhradou za počítač pre tých, ktorí počítajú s obmedzeniami systému iPadOS. Zároveň ide o model pre tých, ktorí chcú mať v rukách to najlepšie, čo je aktuálne na trhu, nech už to stojí čo chce. Procesor M2 dopĺňa Liquid Retina (XDR) displej s obnovovacou 120 Hz, ktorý po novom dokáže prijímať signál z Apple Pencil (2. gen) aj zo vzdialenosti 12 mm nad displejom.

Výber toho správneho modelu je však samozrejme v praxi oveľa komplikovanejší a misky váh môže od jedného k druhému iPadu nakloniť jedna z mnohých špecifických hardvérových či softvérových funkcií, ktoré naprieč verziami, generáciami a veľkosťami ponúkajú.

Pred nákupom by ste si tak mali veľmi dobre zvážiť, na čo plánujete iPad používať, čo od neho vlastne čakáte a koľko ste doň ochotní investovať. Pri poslednom bode však nezabudnite na to, že digitálnu ceruzku a klávesnicu si k nemu budete musieť v prípade záujmu dokúpiť. Apple totiž takéto príslušenstvo na rozdiel od niektorých konkurenčných značiek k produktom nepribaľuje.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.