Apple definitívne pripravuje vlastné AR/VR okuliare, prezradil sa

ZDROJ | Ian Zelbo

O údajne pripravovaných okuliaroch pre virtuálnu či rozšírenú realitu z dielne spoločnosti Apple sa hovorí už roky. Najnovšie informácie potvrdzujú ich vývoj a dokonca aj to, že budú natívne podporovať obchod s aplikáciami, App Store.

Nie je žiadnym tajomstvom, že Apple je nadšené z rozšírenej reality. Vidieť to na jeho masívnej podpore tejto technológie v jeho súčasných zariadeniach po softvérovej i hardvérovej stránke, ako aj vyjadreniach jej vrcholových predstaviteľov. Samotný Tim Cook sa už v minulosti niekoľko krát vyjadril, že podľa neho je práve toto technológia budúcnosti, na ktorú sa treba zamerať.

V priebehu rokov sa z čiastkových informácií o údajnom vývoji headsetu od Apple stali súvislejšie a pravidelnejšie sa objavujúce úniky, vďaka ktorým už dnes máme celkom dobrú predstavu o tom, čo od nich môžeme očakávať.

Už v začiatkoch sa šuškalo o tom, že nové okuliare pre virtuálnu, rozšírenú či zmiešanú realitu majú bežať na novom operačnom systéme zvanom „realityOS“. Vývojári aplikácií a nadšenci preto vedeli presne, o čo sa jedná, keď sa tento názov objavil v aktualizačných záznamoch obchodu App Store.

Po štyroch rokoch vývoja sú tak okuliare už očividne v záverečnej fáze vývoja, kedy je ich hardvér už s najväčšou pravdepodobnosťou takmer dokončený a práce prebiehajú primárne na softvéri. Apple už podľa ďalších zmienok v kóde pracuje aj na simulátore, ktorý využijú vývojári pre tvorbu vlastných aplikácií pre operačný systém realityOS.

Okuliare by mala podľa aktuálne dostupných informácií poháňať dvojica ARM procesorov od Apple s dizajnom prebratým z procesoru M1. V ich App Store by sa mali objaviť aplikácie určené pre video konferencie, produktivitu, ale aj streaming video obsahu a hranie hier.

Oficiálneho predstavenia by sme sa teoreticky mohli dočkať už tento rok počas vývojárskej konferencie WWDC 2022. Pandémia a následná kríza polovodičov však mohla celý vývoj spomaliť a tak je možné, že okuliare napokon uvidíme až na jeseň, prípadne až budúci rok.

Zdroj9to5Google

Komentáre k článku