Reklama

Apple definitívne pripravuje vlastné AR/VR okuliare, prezradil sa

Zdroj | Ian Zelbo
Stanislav Vinc
Zdroj | Ian Zelbo
Zdroj | Ian Zelbo

O údajne pripravovaných okuliaroch pre virtuálnu či rozšírenú realitu z dielne spoločnosti Apple sa hovorí už roky. Najnovšie informácie potvrdzujú ich vývoj a dokonca aj to, že budú natívne podporovať obchod s aplikáciami, App Store.

Nie je žiadnym tajomstvom, že Apple je nadšené z rozšírenej reality. Vidieť to na jeho masívnej podpore tejto technológie v jeho súčasných zariadeniach po softvérovej i hardvérovej stránke, ako aj vyjadreniach jej vrcholových predstaviteľov. Samotný Tim Cook sa už v minulosti niekoľko krát vyjadril, že podľa neho je práve toto technológia budúcnosti, na ktorú sa treba zamerať.

V priebehu rokov sa z čiastkových informácií o údajnom vývoji headsetu od Apple stali súvislejšie a pravidelnejšie sa objavujúce úniky, vďaka ktorým už dnes máme celkom dobrú predstavu o tom, čo od nich môžeme očakávať.

Už v začiatkoch sa šuškalo o tom, že nové okuliare pre virtuálnu, rozšírenú či zmiešanú realitu majú bežať na novom operačnom systéme zvanom „realityOS“. Vývojári aplikácií a nadšenci preto vedeli presne, o čo sa jedná, keď sa tento názov objavil v aktualizačných záznamoch obchodu App Store.

Po štyroch rokoch vývoja sú tak okuliare už očividne v záverečnej fáze vývoja, kedy je ich hardvér už s najväčšou pravdepodobnosťou takmer dokončený a práce prebiehajú primárne na softvéri. Apple už podľa ďalších zmienok v kóde pracuje aj na simulátore, ktorý využijú vývojári pre tvorbu vlastných aplikácií pre operačný systém realityOS.

Okuliare by mala podľa aktuálne dostupných informácií poháňať dvojica ARM procesorov od Apple s dizajnom prebratým z procesoru M1. V ich App Store by sa mali objaviť aplikácie určené pre video konferencie, produktivitu, ale aj streaming video obsahu a hranie hier.

Oficiálneho predstavenia by sme sa teoreticky mohli dočkať už tento rok počas vývojárskej konferencie WWDC 2022. Pandémia a následná kríza polovodičov však mohla celý vývoj spomaliť a tak je možné, že okuliare napokon uvidíme až na jeseň, prípadne až budúci rok.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.