Reklama

Apple Aperture 3: 200 nových prvkov pre úpravu fotiek

Marek Šimunek

Apple dnes uviedol novú verziu svojho fotonástroja Aperture 3, ktorý prináša podporu len pre najnovšiu verziu operačného systému Mac OS X 10.6 Snow Leopard. Pre štastných majiteľov pridal vyše 200 nových prvkov.

 Funkcie „Faces“ pre jednoduché triedenie fotiek vo vašej foto knižnici

Aperture je veľmi obľúbený softvér pre spravovanie a editovanie fotografií. Aperture 3 je dostupný však len v 64 bitovej verzii určenej pre Snow Leopard a počítače Apple s procesormi Intel Core 2 Duo. Program je určený na správu a editáciu fotiek bez nutnosti použitia externej aplikácie ako napríklad Adobe Photoshop. V najnovšej verzii pribudlo niekoľko prednastavených funkcií ako napríklad štetce pre rýchlu editáciu zvolených oblastí na fotografii, prednastavené funkcie rôznych nastavení ako expozície, vyváženia farieb alebo zaostrenia atď.

 Prednastavené rýchle úpravy fotografií

Faces & Places

Okrem týchto zmien sa v Aperture 3 nachádzajú aj nové funkcie prevzaté z programu iPhoto 09, ktorý je súčasťou balíka iLife 09 dodávaného s novými počítačmi Apple. V Aperture 3 tak nájdete funkcie ako Faces pre jednoduché vyhľadávanie a triedenie fotiek na základe funkcií pre rozpoznávanie tváre a Places pre priradenie fotiek k určitému miestu na mape na základe GPS súradníc umiestnených priamo vo fotografii alebo na základe vami stanoveného miesta. Pomocou Aperture 3 môžete jednoducho vytvárať aj prezentácie vašich fotiek, pričom priamo v programe máte predpripravených 6 tém pre prezentácie zahŕňajúce prechody medzi fotografiami, hudobné pozadie a miesta pre napísanie názvu vašej prezentácie. Do samotnej slideshow môžete okrem fotiek pridávať aj videá, vlastné okraje fotiek, nadpisy alebo prechody medzi jednotlivými snímkami.

 

Zdieľanie je dôležité

Svoje fotky môžete veľmi jednoducho zdieľať priamo z vašej foto knižnice cez sociálne siete ako napríklad Facebook, Flickr alebo galérie služby MobileMe. Tiež je možné vybrané fotky priamo odosielať cez email vo vami zvolenej veľkosti priamo z aplikácie. Ak ste doteraz používali softvér iPhoto 09 z balíka iLife prechod k novému Aperture 3 je vďaka jednoduchému importu celej knižnice vytvorenej v iPhoto naozaj záležitosťou len niekoľkých klikov. Nová verzia Aperure 3 je dostupná na web stránke Apple za cenu 199,00 $ alebo si ju môžete vyskúšať v 30-dňovej skúšobnej verzii. Tú si môžete stiahnuť po zadaní registračných údajov z rovnakej stránky. Aperture 3 sa bude pravdepodobne predávať aj v takzvanej krabicovej verzii u slovenských oficiálnych predajcov za zatiaľ nezistenú cenu.

Nové funkcie pre vytváranie prezentácií fotiek

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.