Reklama

Apple AirPods Pro vs. Sony WF-1000XM5: Ktoré slúchadlá sú lepšie?

Richard Pliešovský

Keď sa stretnú dve legendy, môže to dopadnúť všelijako. Víťaz by mal byť len jeden, ale pokojne to môže byť remíza, alebo jeden model totálne pohorí.

Bude to aj prípad prémiových slúchadiel od Apple a Sony? Vyskúšali sme oba modely a zistili, kde majú slabiny a v čom sú silné.

Oba modely ponúkajú nadštandardné funkcie, ako je ANC, ambientné počúvanie, priestorové audio so sledovaním hlavy a bezdrôtové nabíjanie. Nesklamú ani s kvalitou hovorov a množstvom funkcií.

Obsah pokračuje pod reklamou

Apple AirPods Pro 2022 sú ideálne pre používateľov Apple, pretože ponúkajú vynikajúcu integráciu naprieč zariadeniami (iPhone, Mac, iPad, Apple Watch, Apple TV) a zároveň poskytujú dobrý celkový zvuk a pohlcujúci priestorový zvuk. Ide o prvé slúchadlá Apple, ktoré úž majú USB-C port. K dispozícii sú však aj s Lightning portom.

Sony WF-1000XM5 predstavujú výbornú voľbu pre tých, ktorí sa nechcú viazať na jedu platformu. Ide o slúchadlá, ktoré ponúkajú vynikajúci zvuk, špeciálne funkcie, potlačenie hluku a nadštandardnú výdrž batérie.

Dizajn

Apple prináša model so stonkami. Sú krátke, ale predsa len sú. Výrobca na nich umiestnil ovládanie, ktoré je funkčné a spoľahlivé. Konečne do nich dokázal integrovať základnú funkciu, ktorá bola samozrejmosťou u konkurencie už dávno, ovládanie hlasitosti.

Slúchadlá od Sony stonku už dávno nemajú, ich vzhľad neruší, na keď si to drobné zariadene vezmete do ruky, zistíte, že sa s ním konštruktéri vyhrali.

Prvý bod pre Sony.

AirPods Pro
0
:
WF-1000XM5
1

Zvuk

Už po krátkom počúvaní je jasné, že vedie Sony. Verdikt tejto časti súboja je, že ak hľadáte audiofilský zvuk, vyberte si WF-1000XM5. Ak však dávate prednosť špičkovému priestorovému zvuku, najlepšiemu vo svojej triede, vyberte si AirPods Pro.

AirPods Pro
0
:
WF-1000XM5
2

Filter hluku

AirPods Pro 2 majú vynikajúcu technológiu aktívneho filtra hluku, ktorá dokážu eliminovať až 90 % okolitých zvukov. Nízky, stredy a určité výšky (napr. štebot vtákov, činely) zostanú potlačené, naopak sirénu sanitky, alebo plačúce dieťa budete počuť. AirPods majú jedinečné režimy okolitého počúvania, ako je Conversation Boost na zvýraznenie hlasov počas četovania alebo Live Listen, ktorý premení váš iPhone na live mikrofón vysielajúci zvuky do slúchadiel.

Obsah pokračuje pod reklamou

Slúchadlá WF-1000XM5 majú dva procesory, extra mikrofóny a vetruodolné sieťové mriežky, kombináciu, ktorá blokuje 95 % hluku v celom frekvenčnom spektre. ANC na tomto modeli funguje neuveriteľne a doslovne vás odstrihne od okolitého sveta. Sony k tomu ponúka 20-úrovňový režim okolitého zvuku, takže budete mať plnú kontrolu nad tým, čo budete, resp. nebudete počuť.

Tretí bod putuje do Japonska.

AirPods Pro
0
:
WF-1000XM5
3

Integrácia

Ekosystém Apple je pojem sám o sebe a dodnes predstavuje neprekonanú métu. Potvrdzuje sa to aj pri niečom takom elementárnom, ako sú bezdrôtové slúchadlá. O tom, že ide stále o enormný rozdiel nás presvedčilo samotné párovanie s novým zariadením. Pokým AirPods stačí otvoriť a iPhone ich okamžite rozozná a ponúkne pripojenie, pri WF-1000XM5 si musíte najprv stiahnuť aplikáciu, nájsť model slúchadiel a potom prejsť pomerne dlhou procedúrou, pokým nie ste spárovaný.

Rozdielov, v prospech Apple sa, samozrejme, viac. Nech používate akékoľvek Apple zariadenie, viete že vaše AirPods Pro sa k nim pripoja bez toho, aby ste museli nad tým čo i len uvažovať. Jeho procesor H2 komunikuje s iOS a macOS, aby sa okamžite spároval s iPhonmi, iPadmi, Macmi a Apple TV a zároveň okamžite vykonával bežné úlohy. Vďaka tomu, že všetky funkcie sú prepojené s iOS, je prispôsobenie slúchadiel oveľa jednoduchšie, najmä pomocou vyhradenej ponuky AirPods v Nastaveniach a ďalších skratiek, ktoré nájdete v operačnom systéme.

WF-1000XM5 fungujú obdobne v iOS aj v Androide. Bluetooth multipoint sa postará, že slúchadlá môžete spárovať s dvoma zariadeniami súčasne. Aplikácia Sony Headphones Connect je k dispozícii na stiahnutie na oboch mobilných operačných systémoch spolu s appkou Auto Play, ktorá odosiela zvukové upozornenia a odkazy na Spotify, Endel či Apple Music na prehrávanie hudby v preferovaných časoch.

Prvý bod pre Apple.

AirPods Pro
1
:
WF-1000XM5
3

Funkcie

Audio profil Apple získava výhodu vďaka novému meniču s nízkym skreslením a vlastného zosilňovača. Prinášajú bohatšie basy a čistejší prednes. K tomu si prirátajte funkcie na vylepšenie zvuku, ako je EQ (cez iOS) a prispôsobenie zvuku slúchadiel na vytvorenie zvukového profilu na základe preferencií sluchu. Je to však najmú priestorový zvuk, ktorý predvádza nadštandardné zvukové schopnosti AirPods. Tento 3D zvukový formát je stále najlepším spôsobom, ako využiť 360-stupňový audio na bezdrôtových slúchadlách. Proces skenovania uší robí zvuk čistejším a presne ho umiestni na zvukovú scénu. Presné sledovanie hlavy prináša nevšedný pocit z audio obsahu. Ten musí byť kompatibilný s Dolby Atmos na Apple Music alebo Apple TV.

Sony však s AirPods Pro nestráca dych. WF-1000XM5 ponúka 360 Reality Audio, Bluetooth 5.3 s podporou kodeku LDAC, prispôsobiteľné nastavenia zvuku, DSEE upscaling a novú jednotku Dynamic Driver X. Ide o kombináciu výkonných zvukových technológií, ktorým sa žiadny plne bezdrôtový model (v danej triede) nevyrovná. Za zmienku stojí DSEE, funkcia, ktorá je tak trochu v tieni. Zvyšuje vernosť nízko kvalitných nahrávok a zmení ich na takmer audiofilské audio. Find Your Equalizer prispôsobí zvuk presne podľa vášho sluchu, na základe niekoľkých testov počúvania. Procesory QN2e a V2 spolupracujú s jednotkou Dynamic Driver X, výsledkom je 24-bitové spracovanie audia a veľmi nízke skreslenie.

Obsah pokračuje pod reklamou

Po bode si pripisujú oba modely.

AirPods Pro
2
:
WF-1000XM5
4

Výdrž batérie

Apple zvýšil výdrž na AirPods Pro 2 na 6 až 7 hodín na jedno nabitie na samotných slúchadlách, spolu s puzdrom je to 30 až 34 hodín. Tieto čísla stále zaostávajú zaostávajú za priamou konkurenciou. AirPods Pro sú na tom horšie aj s rýchlym nabíjaním: 5-minútové nabíjanie prinesie zhruba 60 minút počúvania.

Sony ponúka 8 hodín so zapnutým ANC, s vypnutým ANC je to neuveriteľných 12 hodín. Bezdrôtové nabíjacie puzdro vydrží 24 až 36 hodín, v závislosti od aktivovaného režimu a hlasitosti slúchadiel.

Bod získava Sony.

AirPods Pro
2
:
WF-1000XM5
5

Gestá

Plne bezdrôtové slúchadle nemajú tlačidlá, ovládajú sa stlačením, alebo ťuknuím na slúchadlo. Ak uprednostňujete ovládanie slúchadiel prstami, lepšie vám poslúžia AirPods Pro. Všetky ovládacie prvky sú umiestnené na stonke púčikov, stlačením ich môžete prepnúť z potlačenia hluku do režimu priehľadnosti, preskočiť skladbu, či prijať telefónny hovor.

Keďže WF-1000XM5 nemajú stopku, všetky ovládacie prvky sú založené na vonkajšom povrchu slúchadla. Klepnutím na tlačidlo môžete prepnúť z potlačenia hluku na okolitý zvuk, vykúzliť hlasového asistenta v telefóne a preskočiť, prehrať alebo pozastaviť hudbu. Gestá ťuknutia môžete tiež priradiť rôznym funkciám v rámci aplikácie Sony.

Po bode si pripisujú oba modely.

AirPods Pro
3
:
WF-1000XM5
6

Odolnosť

AirPods Pro spĺňajú certifikát IPX4 pre slúchadlá aj puzdro. V prípade Sony je táto odolnosť len pre slúchadlá. Na puzdro si tak musíte dávať väčší pozor.

Obsah pokračuje pod reklamou
AirPods Pro
4
:
WF-1000XM5
6

Cena

V tejto kategórii nevznikajú žiadne pochybnosti, prečo práve tento model vyhráva, keď ten druhý… veď to poznáte. Vyhráva Apple, pretože predajná cena AirPods Pro začínala na 279 €, zatiaľ čo Sony mali cenovku 319 €.

AirPods Pro
5
:
WF-1000XM5
6
Apple AirPods ProSony WF-1000XM5
ANCánoáno
Režim Ambientánoáno
FunkciePersonalizovaný priestorový zvuk, ANC, puzdro na šnúrku s funkciou Find My, dotykové ovládanie hlasitostiAdaptívne ANC a zvuk, Bluetooth multipoint, DSEE upscaling, LDAC, rýchle nabíjanie, priestorový zvuk, hlasové ovládanie
Výdrž slúchadiel6 h (ANC ON), 7 h (ANC OFF)8 h (ANC ON), 12 h (ANC OFF)
Výdrž spolu30 h (ANC ON), 34 h (ANC OFF)24 h (ANC ON), 36 h (ANC OFF)
Bezdrôtové nabíjanieánoáno
OdolnosťIPX4 (slúchadlá a puzdro)PX4 (slúchadlá)
PodporujeiOSAndroid, iOS
Farebné prevedeniebielebiele, čierne
Veľkosti ušných koncoviekXS, S, M, LXS, S, M, L
Hmotnosť slúchadla5,3 g5,9 g
Cena pri uvedení na trh279 €319 €

Víťaz súboja

Ako vidíte, náš súboj bol vyrovnaný a každý model má svoje silnejšie stránky. Víťazom sa stávajú Sony WF-1000XM5.

Získajú si vás kompaktným dizajnom bez stopiek, vynikajúcim zvukom či neskutočnou výdržou na jedno nabitie. Poteší aj fakt, že sú na výber v dvoch farebných prevedeniach a dajú sa kúpiť lacnejšie ako AirPods Pro.

Apple AirPods 2. generácie ocenia najmä majitelia Apple zariadení, ktorí dávajú prednosť pred kvalitou zvuku lepšou integráciou so zariadeniami spoločnosti. Ak nemáte iPhone, alebo iné výrobky od Apple, siahnite radšej po iných slúchadlách, so Sony WF-1000XM5 neurobíte chybu.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.