Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Aplikácia MineFree pomáha Ukrajincom. Upozorní ich na míny a iné výbušniny

Aplikácia MineFree pomáha Ukrajincom. Upozorní ich na míny a iné výbušniny
Zdroj | MineFree
Tomáš Šmidák
Aplikácia MineFree pomáha Ukrajincom. Upozorní ich na míny a iné výbušniny
Zdroj | MineFree
Zdroj | MineFree

Ukrajine sa snaží väčšina krajín pomáhať nielen materiálovo a vojensky ale aj technologicky. Či už išlo o softvér na rozpoznávanie tvárí od spoločnosti Clearview AI alebo slovenskú platformu Simplicity, ktorá upozorňuje občanov na prípadné hrozby a v prípade ich potreby spojiť s mestskými orgánmi. Ako ďalší podávajú pomocnú ruku dobrovoľníci švajčiarskej charitatívnej organizácie Slobodná Ukrajina.

Tí v spolupráci so Štátnou službou Ukrajiny pre mimoriadne situácie vyvinuli a spustili aplikáciu MineFree. Jej úlohou je zvýšiť bezpečnosť civilného obyvateľstva a uľahčiť komunikáciu so štátnymi orgánmi. Od začiatku ruskej invázie zabavila Štátna pohotovostná služba viac ako 176 000 výbušnín rôzneho typu. Aj napriek tomu, je viac ako 30 % krajiny stále „kontaminovaných“ týmito nebezpečnými zariadeniami.

Zdroj | MineFree
Obsah pokračuje pod reklamou

Aplikácia vie obyvateľov upozorniť na potenciálne nebezpečné lokality, ktoré boli označené Štátnou pohotovostnou službou, zaslať do zariadenia notifikáciu v prípade, že sa blížia k nebezpečnému objektu, oboznámiť používateľa so vzhľadom rôznych výbušnin a postupom čo robiť v prípade, že nejaké nájdu.

Pre registrovaných používateľov je v aplikácii dostupný špeciálny elektronický formulár s fotografiou, adresou a geolokáciou. Po zaslaní sa informácie okamžite dostanú k záchranárom, ktorí spolu so Štátnou službou Ukrajiny pre mimoriadne situácie zabezpečia reakciu záchranných služieb a likvidáciu nebezpečných predmetov.

Aplikáciu je možné stiahnuť na App Store a Google Play.

Zdroj