Reklama

AOC má hráčsky monitor, ktorý ukojí potreby a nezruinuje peňaženku

Juraj Recký
87 %
Hráčsky monitor musí byť najmä rýchly. A to AOC AG273QCG rozhodne je. Tiež vám ponúkne sýte farby, dobré spracovanie s vychytávkami a vôbec celkovo pocit uspokojenia. Jediné čo vás bude trošku trápiť je joystick. Ale len možno.

Výhody

  • Dizajn je takmer bez rámikov
  • Nastaviteľné RGB svietenie
  • Ľahká montáž

Nevýhody

  • Horšie ovládanie joystickom
  • Kvalita zvuku vstavaných reproduktorov

 

Zdroj | AOC

Marketing displejového hardvéru akosi zaspal dobu. Zatiaľ čo inžinieri idú po čo najjemnejšom a najrýchlejšom zobrazení, dizajnéri vyľadujú aj tie najmenšie drobnosti a snažia sa o čo najpraktickejšie riešenia, oddelenia, ktoré vymyšľajú názvy, robia… no posúďte sami. Na test sme mali v redakcii monitor od spoločnosti AOC s modelovým označením AG273QCG. Monitor som používal približne dva týždne. Počas písania recenzie som názov stále odniekiaľ opisoval lebo sa jednoducho nedá zapamätať! Našťastie je to len kozmetická vada krásy.

Zatiaľ čo mnohé monitory ponúkajú viacero možností upevnenia, postavenia, či zavesenia, AG273QCG vyberiete z krabice, nožičku a trup stojanu spojíte skrutkou, na ktorú nepotrebujete ani skrutkovač, zacvaknete stojan do panelu a môžete používať. Jednoduché, že? A práve preto také geniálne. Mňa osobne toto okamžité poskladanie monitoru potešilo.

Pozrite si

AOC má dvojicu štýlových monitorov s dizajnom od Porsche

Z konštrukčného hľadiska si všimnete tri výrazné prvky. Prvým je jostick na ovládanie monitoru. Ten je umiestnený zospodu v strede displeja a upozorní vás naň LED podsvietenie. Úprimne, trochu som s týmto ovládaním bojoval, no je to zrejme vec osobných preferencií. Podsvietenie joysticku sa mi však páči.

Druhou vecou je celkový dizajn monitoru. Ak je vypnutý, máte pocit akoby ani nemal orámovanie. 27-palcová uhlopriečka so zakrivením, pôsobí na bordovej oceľovej nožičke pekne.

Treťou konštrukčnou zaujímavosťou je kruhové LED svietenie na chrbte monitoru. Naň možno nastaviť RGB svietenie, ktoré šikovne dotvorí atmosféru počas hrania. Nesvieti zbytočne silno, čo rozhodne poteší.

Drobnou a šikovnou vychytávkou je výsuvný háčik na strane monitoru na zavesenie slúchadiel. Priznám sa ale, že som túto možnosť objavil až dodatočne. Možno by bol dobré, keby na ňu výrobca nejakým spôsobom upozornil. Povedzme nálepkou, ktorú ľahko strhnete pri rozbaľovaní.

Zdroj | pcmonitors.info

Celkovo pôsobí monitor stabilne a isto. Displej viete otáčať v rozmedzí -2 až 30 stupňov a nakláňať od -3,5 do 21,5 stupňov. Výškovo ho viete polohovať v rozmedzí 110 milimetrov. V skratke, ľahko ho prispôsobíte na maximálny možný komfort.

Zdroj | pcmonitors.info

AOC AG273QCG ponúka postačujúcu výbavu portov. HDMI 1.4, DisplayPort 1.2, štyri USB 3.0 a 3,5 mm jack. Nechýbajú dva 2 W reproduktory, ktoré na bežné počúvanie skladieb z YouTube, či hovorené slovo postačujú. Osobne som ich však používal minimálne, nakoľko mi ovládanie hlasitosti cez joystick nebolo najpohodlnejšie.

Zdroj | pcmonitors.info

Zakrivený TN panel má rozlíšenie 2 560 x 1 440, obnovovaciu frekvenciu 165 Hz a dobu odozvy 1ms, nechýba technológia G-Sync. Pomer strán je 16:9, svietivosť 400 cd/m2, monitor ponúka 16,7-milióna farieb a pokrytie Adobe RGB je na 85 % plochy monitoru. Poteší matný povlak na displeji, ktorý veľmi šikovne eliminuje odrazy svetla.

Pozrite si

AOC predstavilo tretiu generáciu herných monitorov AGON

Ostal som trochu nerozhodný, či má zakrivený displej pri tejto uhlopriečke zmysel. A po dvoch týždňoch používania som sa s názorom nikam neposunul. Boli momenty, keď som mal pocit, že ma zakrivenie vtiahlo do prostredia displeju, no väčšinou som žiadaný efekt nepociťoval.

Zdroj | pcmonitors.info

Čo ma trochu zamrzelo sú slabšie pozorovacie uhly. Výrobca udáva 170/160 stupňov, no akosi som som mal pocit, že by si v tomto smere zaslúžil monitor viac vypiplať. Čo ma prekvapilo bola zmena teploty farieb, keď som na monitor pozrel z uhlu. Aj kolegovia, ktorí chodilo okolo mňa sa pýtali, prečo mám obraz tak silno do žlta. Keď sa však pozreli na monitor priamo farby boli v poriadku.

Zdroj | pcmonitors.info

Celkový dojem zo zobrazenia? Cena monitoru sa pohybuje okolo 700 eur. A preto nemám zobrazeniu čo vytknúť. Detaily, farby, ich sýtosť a presnosť ma maximálne uspokojovali. Rovnako ako rýchlosť. Počas používania monitoru som ani raz nepostrehol zaváhanie v zobrazovaní tmavých častí obrazu, tiene boli viac ako dobre vykresľované.

Monitorfil by odhalil chybičky a nedostatky pri vysokom zaťažení. Ak ste však bežný používateľ dlho by ste hľadali. Najmä rýchlosti by ste len ťažko niečo vytýkali. Treba prihliadať na cenu, ktorá je skutočne priaznivá.

Zhrnuté, podčiarknuté, AOC ponuka pre hráčov dobrý monitor. Ak nemierite na tie najprémiovejšie kúsky, AG273QCG vám okrem šialeného názvu, verných a sýtych farieb, jednoduchej inštalácie, rýchlosti, tiež ponúkne štedrú porciu spokojnosti a zážitku. Cena monitoru je 692,70€.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.