Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

ANTIK Telecom bude ponúkať aj smart zariadenia do domácnosti

ANTIK Telecom bude ponúkať aj smart zariadenia do domácnosti
Števo Porubský
ANTIK Telecom bude ponúkať aj smart zariadenia do domácnosti

Košický ANTIK Telecom dnes oficiálne predstavil viacero svojich horúcich noviniek. Medzi tie najzaujímavejšie však určite patrí nová služba Smart Home. Nejde však o hocijakú službu. Vďaka novému set-top-boxu bude možné ovládať IoT zariadenia v domácnosti aj cez televízor!

ANTIK Telecom tak ako prvý na Slovensku a snáď aj vo svete spúšťa predaj IoT zariadení do domácností či firiem, ktoré na chod nepotrebujú ďalšiu krabičku na komunikáciu s vonkajším svetom. Všetko, čo budete potrebovať, je set-top-box vybavený Z-Wave technológiou.

Pozrite si

IoT – Internet vecí nie je vôbec od veci

Hoci Z-Wave je vo svete IoT technológií bežne využívaná technológia na vzájomnú komunikáciu najrôznejších zariadení, každý z výrobcov IoT má vlastnú krabičku, ktorú doma či v kancelárii musíte pripojiť k internetu.

ANTIK Telecom krabičku s internetom (čítaj set-top-box) ale už má, takže už stačilo, aby do nej „napratal“ správne súčiastky a môžete si vytvoriť svoju vlastnú smart domácnosť.

Pozrite si

Samsung Electronics a SK Telecom spúšťajú prvú celoštátnu sieť IoT

Antik Smart Home však nepočíta s využívaním IFTTT, na programovanie bude vraj používať vlastné rozhranie. Operátor vraj naplno pracuje aj na mobilnej aplikácii, cez ktorú bude možné ovládať IoT zariadenie aj na diaľku. V úvode bude fungovať ovládanie len cez web rozhranie.

Aj keď ANTIK Telecom využíva sieť Z-Wave, nie všetky Z-Wave IoT zariadenia tretích strán budú s ANTIK Smart Home komunikovať korektne. Operátor to síce nevylučuje, no nezaručuje vzájomnú kompatibilitu.

Napriek tomu bude z čoho vyberať. Pri spustení predaja by mala byť v ponuke napríklad krabička Smart Monitor, ktorá poslúži na kontrolu teploty, vlhkosti a svetla.

Nemenej zaujímavá bude Wall Plug, zariadenie do zásuvky, ktoré vie monitorovať nielen spotrebu energie, ale na diaľku viete prísun elektrickej energie aj zapnúť či vypnúť. Zároveň vie merať teplotu, vlhkosť a svetlo.

Pre majiteľov bytov bude vhodná hlavica pre radiátory – Wireless Radiator Thermostat na reguláciu teploty v konkrétnej miestnosti.

V úvode by nemala chýbať ani smart LED RGB žiarovka Inteligent LED bulb. Okrem klasického bieleho svetla ponúkne aj možnosť zmeny farby na akúkoľvek z RGB spektra.

Objaviť by sa mali aj najrôznejšie detektory od pohybového senzoru, cez dverový/okenný senzor, plynový, dymový alebo záplavový senzor.

Samozrejmosťou sú aj smart kamery. V predaji bude nielen interiérová kamera, ale aj exteriérová kamera s 360° záberom. Kamery však budú potrebovať elektrickú energiu, takže sa káblovaniu nevyhnete, aj keď niektoré z modelov budú vybavené Wi-Fi.

Medzi tie najzaujímavejšie produkty ale patrí určite Biometric Scale, smart váha, ktorá vie nielen vážiť, ale aj merať tuk, kosti, svaly, vodu, tuk v orgánoch či kilokalórie.

V prospekte operátora sme objavili aj meteo stanicu či Smart Display. O tých ale ešte asi budeme počuť neskôr. Neskôr budeme počuť aj o cenách za jednotlivé produkty. ANTIK Telecom neprezradil ani jednu. Vzhľadom na obrovskú konkurenciu ale veríme, že to s cenami IoT zariadení nepreženie.