Reklama

Antik ponúkne 10 Gbit/s internet, najrýchlejšie pripojenie na Slovensku

Števo Porubský

Košický operátor Antik Telecom je známy svojimi najrôznejšími inováciami, ktoré na Slovensko prináša. V minulosti to bol napríklad 1 Gbit/s internet cez optiku, ale aj zdieľané bicykle, kolobežky či automobily. Nemenej inovácií majú aj jeho IPTV služby či smart home riešenia. Teraz chce ale zapôsobiť ešte viac. Spolu s Huawei predstavil 10 Gbit/s internet.

Pozrite si

Verejný bicykel od Antiku prichádza do Bratislavy

Extrémne rýchly internet sme si mohli naživo vyskúšať aj naživo, v Bratislave. Napríklad na malom Apple MacBook Air s M1 procesorom dokázal internet ísť až do 9 Gbit/s! Ale postupne.

Vo svete je vraj viac ako 100 operátorov, ktorí 10 Gbit/s internet ponúkajú už dnes. Na Slovensku sme o niečom takom zatiaľ ale nechyrovali. Doteraz. Antik Telecom predstavil 10 Gbit/s internet spolu so spoločnosťou Huawei, ktorá dodáva aj infraštruktúru pre 10GPON i koncové 10 Gbit/s zariadenia.

Na jeho plnú funkčnosť musíte ale (s najväčšou pravdepodobnosťou) zmeniť svoj hardvér. Napríklad sieťová karta vášho počítača tak či tak zvláda maximálne 1 Gbit/s, Wi-Fi router má možno Ethernet pre 2,5 Gbit/s, aj to platí iba pre tie najnovšie. Jedno také nám Antik na tlačovke aj ukázal, reálne rýchlosti s Wi-Fi 6 routrom od ASUSu dosahovali vyše 1,6 Gbit/s. Na bezdrôtový internet je to špičková rýchlosť.

Veľkým plusom zo strany operátora je ale fakt, že aj 10 Gbit/s internet bude pre svojich zákazníkov poskytovať za súčasné ceny, teda 17,92 € mesačne. V tejto cene je nie len internet, ale aj 160 TV staníc a pevná linka. Ide tak o tripple play službu.

Negatívom je poplatok za zriadenie služby, teda za aktiváciu aj so základným koncovým zariadením. Za toto klient zaplatí 249 €, čo nie je vôbec málo. Igor Kolla, CEO Antiku sa ale vyjadril, že plánuje prinášať aj rôzne akcie a zľavy.

Rýchlosti majú dosahovať 10 Gbit/s nie len pre download, ale aj pre upload. Latencia by mala byť okolo 8-10 ms. Operátor pre pripojenie použije kombináciu pasívnych i aktívnych optických sietí. Pôjde o technológie XG-PON a 10G Ethernet. Antik bude ponúkať aj koncové zariadenia, jedno má už aj Antik pripravené práve v spolupráci s Huawei. Je vo veľkosti USB kľúča.

Na čo bude 10 Gbit/s pripojenie vlastne dobré?

Pre bežného používateľa takmer na nič. Stále je vcelku málo 4K a 8K Ultra HD obsahu, ktorý by vyžadoval extrémne prenosové rýchlosti. Nepomôže to ani chronickým sťahovačom, pretože P2P siete aj tak neprepustia viac ako poskytujú jej účastníci.

Operátor vybral niekoľko oblastí, kde si predstavuje využívanie 10 Gbit/s internetu. Má to byť telemedicína, biznis v cloude, VR cez cloud, smart výroba, ale aj bežné veci fungujúce už dnes na podstatne pomalších pripojeniach, ako napríklad smart home, on-line hranie, desktop v cloude, on-line výučba apod. Reálneho využitia takýchto rýchlostí ale bežný zákazník nedosiahne.

Možno o pár rokov, kedy bude 4K a 8K stream samozrejmosťou, v domácnosti bude niekoľko zariadení (televízor, počítač, tablet…), ktoré budú potrebovať prenášať takéto dáta. Využitie si 10 Gbit/s internet nájde skôr v biznis sektore, kde vysokorýchlostné prenosy vedia firmy adekvátne využiť.

Kde bude služba dostupná?

Aktuálne bude Antik Telecom ponúkať 10 Gbit/s internet iba vo vybraných lokalitách, aj to s plánovaným spustením do konca roka. Konkrétne ide o bratislavské Nové Mesto, Bardejov, Stropkov, Čierna nad Tisou, ale aj na dvoch košických sídliskách – KVP a Pereš. Do konca roka chce Antik službu ponúknuť aj v menších obciach.

Prvé miesta, pilotná prevádzka, bude spustená už budúci mesiac, v júni. Následne budú spustené ďalšie spomínané miesta v treťom kvartáli, teda na jeseň tohto roku.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.