Reklama

Ani e-bike, ani kolobežka, ani motokára. Čo je to? Elektrická trojkolka!

Zdroj | VOOK
Števo Porubský
Zdroj | VOOK
Zdroj | VOOK

Elektrifikácia všetkého navôkol je zaujímavá, no asi v živote by som nepovedal, že niekto zelektrifikuje aj trojkolku. Nie tú detskú, tých je na elektrický pohon už dnes požehnane, ale tú pre dospelých.

U nás trojkolky zvané „trike“ nie sú také populárne, veď nemáme nekonečné kopce, navyše s kvalitnými cestami, po ktorých by si to jazdci hnali dole. V zahraničí je ale tento povedzme extrémny šport veľmi obľúbený.

Obsah pokračuje pod reklamou

A tak vznikla aj idea elektrickej trojkolky. Vzadu má maličké kolesá akoby z motokáry, vpredu je pomerne veľké koleso z bicykla. Tomu je prispôsobená konštrukcia z hliníka a vďaka nízkemu posedu aj extrémne nízke ťažisko a výborná manévrovateľnosť.

VOOK e-trike poháňa dvojica elektrických motorov na každom zo zadných plných kolies. Tie majú výkon po 1 kW, v peaku ale vedia atakovať 3 kW, teda dokopy dodajú 6 000 W výkonu. Krútiaci moment môže dosahovať až 145 Nm. Vďaka tomu je maximálna rýchlosť úctyhodných 65 km/h.

Zdroj | VOOK

Výrobca tvrdí, že 100 m prejde za 7 sekúnd. Pritom ale nešpecifikuje zrýchlenie napríklad na 25 km/h, alebo 50 km/h. Na výber má jazdec 4 módy jazdy – Safe (17 km/h), Eco (25 km/h), Sport (32 km/h) a Boost (65 km/h). Keďže aj u nás platia isté pravidlá cestnej premávky, s touto hračkou budete potrebovať už prilbu a vodičák.

Zdroj | VOOK

Na jedno nabitie dokáže VOOK e-trike prejsť maximálne 180 km. K tomu ale potrebuje poriadne veľkú 50 Ah 62 V batériu. S tou základnou 30 Ah vám na jedno nabitie bude musieť stačiť 128 km. Nechýba ani rekuperácia energie pri brzdení.

Zdroj | VOOK

Zaujímavosťou je odnímateľný displej, ktorý je odolný voči vode a prachu. Namiesto neho je ale možné použiť aj smartfón so špeciálnym nadstavcom na uchytenie. Čerešničkou na torte je štart vďaka snímaču odtlačku prsta, poplašné zariadenie s GPS či Full HD kamera vpredu a vzadu na natáčanie adrenalínových jázd (len pre vyššia dva modely). Samozrejmosťou je appka v smartfóne na ovládanie nastavení.

Aby som nezabudol, ze 30, resp. 50 Ah batérie je možné cez USB-C a USB-A porty nabíjať mobilné zariadenia. Jeden USB-C ponúka až 120 W výstup, dva ďalšie po 32 W a dva USB-A výstupy 20 W.

Celkom nechápem ale myšlienke si za VOOK e-trike zapnúť prívesný vozík s kapacitou 290 litrov a cenou okolo 250 €.

Zdroj | VOOK

Keďže VOOK e-trike je zatiaľ len vo fáze konceptu, nie je isté, že sa aj reálne dostane na trh. Výrobca aktuálne zbiera financie na Indiegogo. Za najlacnejší model si pýta necelých 1 400 €, za najdrahší zas takmer 2 300 €. Hoci VOOK nemá ešte ani funkčný kus, verí, že Indiegogo objednávky vybavý ešte v decembri tohto roka.

Zdroj | VOOK
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.