Aj dnes medzi 20:30 a 21:30 hod. symbolicky zhasnú svetlá mnohí a mnohé mestá na celom svete. Slovensko nebude výnimkou. Pripojíte sa aj vy osobne?
Hodina Zeme je medzinárodná akcia, ktorú zaviedol Svetový fond na ochranu prírody – WWF. Nie je viazaná na pevný dátum, Hodina Zeme sa organizuje vždy v poslednú marcovú sobotu (s výnimkou, ak na ten deň pripadá Veľká noc ako tento rok).
Do akcie sa môže zapojiť každý – občania, firmy, komunity, sídliská, mestá a obce, rôzne pamiatky a atrakcie.
Dnes už globálna akcia sa po prvýkrát konala 31. marca 2007 v Austrálii. Už prvý ročník sa stretol s ohromným ohlasom a záujmom. Zapojilo sa doň 2,2 milióna domácností a firiem, ktoré na jednu hodinu vypli svetlá.
Vraj už o rok neskôr sa Hodina Zeme konala v 370 mestách, v desiatkach krajín na celom svete. V roku 2009 sa do tmy ponorilo až 4 159 miest, vrátane tých slovenských. Dnes sa akcie zúčastňuje viac ako miliarda ľudí vo vyše 7 000 miest v 190 krajinách sveta.
„Medzi svetoznámymi pamiatkami, ktoré podporili akciu zhasnutím o 20:30 na symbolickú jednu hodinu sú napr. Sfinga a pyramídy v Gíze, socha Krista Spasiteľa v Rio de Janeiro, Eiffelova veža, most Golden Gate Bridge v San Franciscu, alebo rímske Koloseum,“ píše slovenský web Hodiny Zeme.
Cieľom WWF je ochrana prírody a znižovanie najnaliehavejších hrozieb pre rozmanitosť života na Zemi. Venuje sa šiestim hlavným oblastiam: jedlu, podnebiu, čerstvej vode, zvieratám a rastlinám, lesom a oceánom.
Ani Slovákom nie je cudzí záujem o planétu a klimatické zmeny, ktoré zapríčinili ľudia. Slovensko sa k Hodine Zeme pripája už po päťnásty. Určite neurobíte nič zlé, ak sa pripojíte aj vy. Čo treba urobiť? Vypnite okrem svetiel aj počítač a skúste sa na hodinu odpútať i od sociálnych sietí.Zhasnutím svetla na 60 minút sa symbolicky prihlásime k spoločnej zodpovednosti za budúcnosť planéty.
Mestá a obce, ktoré sa zapoja do akcie Hodina Zeme v tomto roku: Banská Bystrica, Bánovce nad Bebravou, Bardejov, Bratislava, Mestská časť Bratislava-Staré Mesto, Myjava, Nové Zámky, Piešťany, Prešov, Púchov, Senica, Trenčín, Trnava a Žilina.
Do akcie sa však zapoja aj dominanty ako:
Bojnický zámok
DAV, Senica
Historická radnica, Banská Bystrica
Hodinová veža, Banská Bystrica
Hrad Beckov
Hrad Stará Ľubovňa
Katedrála sv. Jána Krstiteľa, Trnava
Kolonádový most, Piešťany
Konkatedrála sv. Mikuláša v Prešove
Letohrádok Sokolovňa, Senica
Mestská veža, Trnava
Mestský hrad v Kremnici
Mestský úrad v Prešove
Most SNP, Bratislava
Múzeum Senica
Prezidentský palác
Primaciálny palác, Bratislava
Starý a Nový zámok v Banskej Štiavnici
Trenčiansky hrad
Vyhliadková veža UFO v Bratislave
Zároveň sa akcie Hodina Zeme 2024 zapoja aj organizácie a firmy ako Banskobystrický samosprávny kraj, DHL Express (Slovakia), spol. s r.o., ESET spol. s r.o., Europe Direct Senica, Kancelária prezidenta SR, NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica, Národná banka Slovenska, Siemens, Slovenské banské múzeum, Tekovská hvezdáreň v Leviciach, vivarista.sk, WWF Slovensko a XLSK Nábytek s.r.o. – XXXLutz, ale aj dve školy: ZŠ, Ul. pohraničná 9, Komárno, ZŠ s MŠ Valaská Belá.
Organizátorom Hodiny Zeme na Slovensku je WWF Slovensko (World Wide Fund for Nature / Svetový fond na ochranu prírody) v spolupráci so Sekciou ochrany pred svetelným znečistením Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV a Slovenského zväzu astronómov.