Reklama

Android 5.0 Lollipop priniesol viac než sľuboval!

Dominik Fúsek

Bez štyroch dní presne po troch rokoch od prevratného Androidu 4.0 prichádza ďalšia veľká generácia. O novom Androide 5.0 Lollipop sme toho vedeli pomerne veľa už od júna, kedy Google verziu L poodhalil a ukázal množstvo noviniek. Dnes dostali finálnu podobu a pribudlo dokonca viacero doteraz neohlásených zmien.

Android 5.0 Lollipop

Napriek tomu však začnime od známeho. Najviditeľnejšou novinkou bude úplne nové rozhranie Material, ktoré stavia na fyzikálnom správaní objektov, efektných animáciách a uhladenosti. Najväčšou zmenou skôr z hľadiska fungovania celého ekosystému je zjednotenie všetkých možných koncových zariadení (smartfónov, tabletov, hodiniek, automobilov, televízorov a ďalších smart vecí) pod jednu strechu. To znamená nielen rovnaké jadro systému a podobné dizajnové spracovanie (i keď samozrejme v optimalizovanej forme pre rôzne typy ovládania a najmä veľkosti displejov), ale aj možnosť neustálej synchronizácie údajov medzi prístrojmi a pokračovanie v práci na ktoromkoľvek z nich. To vysvetľuje nový slogan „be together. not the same“. Z hľadiska bezpečnosti pribudla možnosť autorizácie dôveryhodným Bluetooth prístrojom – hodinkami, ale aj systémom v aute. V Androide 5.0 už nebude pre zlodejov také jednoduché ukradnúť smartfón a resetom do továrenských nastavení ho premeniť na ako nový – budú potrebovať heslo. Notifikácie vás nebudú rušiť, pokiaľ si to neželáte – môžete si nastaviť stupeň ich blokovania (nepustiť žiadne správy, len prioritné alebo všetky), zoznam dôležitých osôb aj dĺžku trvania takéhoto režimu.

Android 5.0 Lollipop

Zmenou, ktorá podstatne zvýši efektivitu a teda rýchlosť systému, je náhrada pôvodnej virtual machine Dalvik za nové prostredie Art. Ľudskou rečou – kód aplikácií sa bude vykonávať rýchlejšie, s menšou réžiou. Nový Android už je plne 64-bitový. Nechýba nový úsporný režim, ktorý má predĺžiť výdrž o 90 minút, aj keď nevedno, za akých okolností. S výdržou súvisí zobrazovanie predpokladaného času do vybitia aj do úplného nabitia batérie. Nových je aj 5 000 tzv. API, teda drobných funkcií využiteľných v aplikáciách. Na nový Android sa v najbližších týždňoch (konkrétne začiatkom novembra) môžu tešiť majitelia zariadení Nexus (4, 5, 7 (2013) a 10), Google Play edícií rôznych smartfónov a viacero modelov značky Motorola. Google samozrejme predstavil okrem softvéru aj nejaký ten ukážkový hardvér – phablet Nexus 6 (vyrába ho Motorola) a 9“ tablet v spolupráci s HTC.

Android 5.0 Lollipop

Zdroj a foto: Android (Google), Engadget, Gizmodo, The Verge

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.