Reklama

Android 4.3 prináša rodičovskú kontrolu, optimalizácie a nové technológie

Dominik Fúsek

Pred časom sme sa sťažovali, že Google vydáva nové verzie OS Android príliš často a zbytočne tak spôsobuje rýchle zastarávanie prístrojov, pričom novinky vôbec neboli revolučné. V tomto sa gigant určite zlepšil – sľubovaný ročný interval to síce nie je, ale nový Android 4.3 (stále Jelly Bean) prichádza 9 mesiacov po svojom predchodcovi.

Android 4.3

Ako naznačuje zachovanie slovného názvu, ide len o evolučnú, nie revolučnú verziu. Novinky však napriek tomu zaujmú, hoci prevažná väčšina sa nachádza „pod kapotou“ a bežný používateľ si ich možno ani nevšimne. To čo si určite všimnete, je rozšírená správa používateľských kont známych z predchodcu. Na tabletoch tak môžete deťom nielen vytvoriť samostatné konto s vlastným rozhraním, ale aj obmedziť inštalovanie aplikácií (podľa vekovej zrelosti), používanie hier, internetu, dostupnosť platenia vnútri aplikácií, prístupu k vašim dátam a podobne. Chválime.

Android 4.3

Pomerne veľkou zmenou je aj podpora novej technológie Bluetooth Smart, ktorá umožní pripájanie energeticky efektívnejšieho príslušenstva, prevažne drobných gadgetov. Druhou podporovanou novinkou je grafická knižnica OpenGL ES 3.0. Tá pomôže vývojárom pri tvorbe zas o kus graficky pôsobivejších hier, samozrejme využitie knižnice je na programátoroch.

Android 4.3

Google tiež intenzívne spolupracuje s poskytovateľmi videa na požiadanie (ako napríklad Netflix), vďaka čomu bude novým androidom dostupný streaming v 1080p kvalite. U nás žiaľ dostupnosť väčšiny týchto služieb chýba. Ostatné novinky už majú charakter vylepšení pre programátorov, nepriamo (vo forme lepších aplikácií) však pomôžu aj bežným používateľom. Okrem týchto drobností výrobca opäť zapracoval na optimalizáciách výkonu procesora, grafického jadra (akceleruje už aj 2D grafiku a text), rýchlosti vykresľovania a znížení odozvy na dotyk. Výpis všetkých noviniek nájdete tu. Android 4.3 teda nie je žiadnou revolúciou, hromadné nadávanie na výrobcu, ktorý vám nepošle aktualizáciu, sa tak nekoná. Jednoducho, Android je už dávno dospelý systém. Google by ho mohol agresívne vylepšovať jedine tým, že by začal preberať funkcie z nadstavieb výrobcov a aplikácií tretích strán – a tým by išiel priamo proti svojím partnerom, čo zrejme nechce. Predsa sú však novinky dostatočne zaujímavé.

Nový Google Nexus 7

Okrem nového Nexusu 7 by aktualizáciu už teraz mali mať všetky minuloročné Nexusy, k tomu starší Galaxy Nexus a o niečo neskôr aj verzie HTC One a Samsung Galaxy S4 s čistým Androidom (Google Play Edition). Na záver asi najzaujímavejšia perlička zo včerajšej akcie Googlu – v Play Store je už milión aplikácií.

Zdroj a foto: Google (Android Developer)

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.