Reklama

Android 3.0: perník od Google klope na dvere

Marek Šimunek

Je to presne päť mesiacov, čo sme vám priniesli informáciu o uvedení novej verzie operačného Android 2.2 a už sa objavujú prvé indikácie o tom, že Android 3.0 Gingerbread (Perník), sa pravdepodobne objaví v priebehu nasledujúcich týždňov. Ak sa tak stane, prvé zariadenia využívajúce najnovší mobilný operačný systém od Google by mali stihnúť ešte predvianočný trh.

Android 3.0 Gingerbread

Spoločnosť Google ešte stále nezverejnila oficiálne informácie o tom, čo všetko prinesie táto aktualizácia pre nás bežných užívateľov. A tak sa ešte chvíľu budeme pohybovať iba medzi dohadmi. Isté však je meno novej verzie, ktorá sa bude oficiálne volať Gingerbread. V preklade to znamená perník a tak po mrazenom jogurte (Froyo) tu máme ďalšiu sladkosť. Podľa doteraz dostupných informácií si bude Gingerbread klásť podstatne vyššie hardvérové nároky ako predchádzajúce verzie OS Android. Zariadenia, ktoré budú chcieť využívať všetko čo Gingerbread prinesie budú musieť disponovať procesorom s minimálnym taktom 1 GHz a minimálne 512 MB RAM. Obmedzená bude aj veľkosť displeja, ktorý musí mať minimálnu uhlopriečku 3,5“ a pre zariadenia s displejom väčším ako 4“ bude k dispozícii nové možné rozlíšenie 1 280 x 760 bodov. To už potom bude skutočne pohodlné prehliadanie internetových stránok. Android 3.0 by mal priniesť aj kompletne prepracované užívateľské rozhranie čo by malo mať za následok zánik grafických nadstavieb, ktoré v súčasnosti ponúkajú výrobcovia smartfónov (HTC Sense, MotoBlur a iné).

Android 3.0 Gingerbread

Podľa dostupných informácii by všetky predpokladané zmeny mali viesť k rozdeleniu smartfónov a zariadení s operačným systémom Android na dve kategórie. Tie vybavenejšie high-end smartfóny budú používať Android 3.0 a menej vybavené bežné smartfóny ostanú na Androide 2.2 a jeho nasledujúcich verziách. Súčasne s predpokladaným uvedením Androidu 3.0 sa predpokladá aj nová verzia Android 2.3, ktorá by mala byť určená práve pre smartfóny nespĺňajúce požiadavky pre beh Gingerbreadu. Tieto kroky však ešte viac skomplikujú už aj tak dosť komplikované delenie smartfónov s OS Android a množstvo užívateľov čakajúcich na aktualizáciu svojho mobilného miláčika na najnovšiu verziu sa podstatne zvýši. Potešením však je, že Gingerbread prinesie lepšiu podporu pre dotykové tablety postavené na OS Android, s ktorými sa v poslednej dobe roztrhlo vrece. Maskotom nového operačného systému bude perníková bábka, ktorá nápadne pripomína rozprávkovú postavičku z filmu  Shrek. Táto postavička sa stala maskotom potom ako Google umiestnil jej gigantickú verziu pre svoju budovu v Mountain View (USA) v spoločnosti veľkej sochy mrazeného jogurtu (Froyo), ktorá predstavuje predchodcu očakávaného systému. Jej slávnostné odhalenie si môžete pozrieť na videu pod článkom.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.