Reklama

Android 3.0 Honeycomb: včelí plást pre tablety

Marek Šimunek

Tak ako sme predpokladali sa tohtoročný CES 2011 v Las Vegas točí okolo tabletov, ktoré si srdcia zákazníkov získali po predstavení Apple iPadu. Veľkú časť predstavených tabletov tvoria tie s operačným systémom od Google a pre ne je určená aj úplne nová a prepracovaná verzia Google Android 3.0 Honeycomb, ktorá ešte viac zjednoduší a spríjemní vašu každodennú prácu.

Android 3.0 Honeycomb

Aj keď oficiálne ešte nebol Android 3.0 uvedený objavilo sa na veľtrhu CES 2011 niekoľko tabletov vybavených týmto operačným systémom a je možné predpokladať, že Android nájdeme aj vo väčšine ešte len pripravovaných tabletov pre tento rok. Záujem výrobcov o túto platformu je totižto značný, čo je pre nás konzumentov len výhodou, nakoľko si budeme mať z čoho vyberať. Jednou z noviniek, ktoré už Android 3.0 používajú je aj tablet LG G-Slate, ktorý by mal predávať americký T-Mobile. Ten na svojich stránkach zverejnil video, ktoré nám dovolilo nahliadnuť do nového systému a predstavuje nám všetko na čo sa môžeme tešiť. Android 3.0 Honeycomb čo v preklade znamená „včelí plást“ je od základov prepracovaný operačný systém. Systémové informácie ako sila signálu, energia batérie alebo čas by ste zbytočne hľadali v pravom hornom rohu ako tomu je vo verzii pre smartfóny. Všetky informácie sa totižto presťahovali do pravého spodného rohu, kde im vládnu veľké digitálne hodiny. Zachované ostali widgety, ktoré umožnia prispôsobenie si niekoľkých domácich obrazoviek vašim osobným požiadavkám. Nechýbajú ani rýchle skratky k aplikáciam alebo možnosť triedenia aplikácií do zložiek tak ako to poznáme aj zo súčasných Android smartfónov. Persnonalizácia systému je tak základným znakom nového OS a každý užívateľ si nájde to svoje vlastné rozloženie, ktoré mu bude vyhovovať.

Android 3.0 Honeycomb

Prepracovania sa dočkali aj aplikácie poskytované priamo Googlom, ktoré sú upravené pre pohodlnejšie používanie na veľkých displejoch tabletov a využívajú plochu displeja na maximum. Môžeme sa tak tešiť na prepracovaný Gmail, ktorý zobrazuje emaily v dvoch stĺpcoch pre jednoduchšiu orientáciu vo vašej schránke, alebo upravenú aplikáciu Gtalk pre komunikáciu s priateľmi. Tá bude podporovať aj videotelefonovanie a tak sa na väčšine nových tabletov stretneme aj s webkamerou umiestnenou na prednej strane. Súčasťou Androidu 3.0 bude aj najnovšia verzia máp Google Maps, ktorá bola už predstavená aj pre smartfóny s Androidom 2.2 a poskytne 3D zobrazenie budov, dynamické načítavanie máp a okrem možnosti plynulého priblíženia a pinch-to-zoom aj možnosť naklápania mapy pre lepšiu orientáciu v teréne. Škoda však, že zatiaľ nie je známe či Google poskytne aj bezplatnú navigáciu pre zbytok Európy, tak ako ju poznajú majitelia Android smartfónov v USA, UK a Írsku. Keďže tablety sú často využívané aj ako čítačky elektronických kníh, nemôže ani v Androide 3.0 chýbať obchod s elektronickými knihami Google Books, ktorý bol nedávno predstavený a v súčasnosti obsahuje viac ako 3 milióny kníh. Avšak pravdepodobne tým najčastejším využitím tabletu je a bude prezeranie internetových stránok. Preto Google v novej verzii Androidu prepracoval aj internetový prehliadač, ktorý bude ponúkať pohodlnejšie prezeranie internetových stránok na viacerých oknách, jednoduchú správu záložiek a tiež nebude chýbať plná podpora Adobe Flash. Tenot rok teda bude rokom tabletov a Google odviedlo poctivý kus práce. Android 3.0 Honeycomb je takmer ideálnym operačným systémom pre tablety, ktoré sa čoskoro stanú súčasťou väčšiny moderných domácností ako pracovný pomocníci alebo zariadenia určené pre konzumáciu multimediálneho a internetového obsahu.

Android 3.0 Honeycomb

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.