Reklama

AMD Radeon RX 5500 zabezpečí Full HD hranie na lacných zostavách

Zdroj | AMD
Stanislav Vinc
Zdroj | AMD
Zdroj | AMD

Spoločnosť AMD predstavila novú sériu grafických kariet Radeon RX 5500 určenú pre cenovo dostupné herné počítače. Stavia na 7-nm architektúre AMD RDNA.

Keď sa spoločnosti AMD podarilo vyrovnať konkurencii na poli najvýkonnejších grafických kariet, nastal čas urobiť menší krok späť a potešiť aj hráčov, ktorí si tie najvýkonnejšie karty nemôžu dovoliť, alebo iba pre svoje potreby nepotrebujú mať v zostave to najlepšie na trhu.

Do hry nastupuje nová séria grafických kariet AMD Radeon RX 5500, ktorá je primárne optimalizovaná na plynulý chod všetkých moderných hier v rozlíšení Full HD. Postará sa o to architektúra AMD RDNA aplikovaná na 7-nm výrobný proces.

Zdroj | AMD

V porovnaní so súčasnou generáciou grafických kariet Radeon s architektúrou Graphics Core Next ponúka nová séria 1,6-násobne vyšší výkon na jeden watt. V porovnaní s konkurenčnými grafickými kartami z rovnakého segmentu má byť nová séria zhruba o 37 % výkonnejšia, minimálne čo sa týka priemerného výkonu vo vybraných herných tituloch pri rozlíšení Full HD.

Pozrite si

XPG HEADSHOT – herná myš, ktorú si vytlačíte na 3D tlačiarni

Spoločnosť AMD bližšie nešpecifikuje, s akou konkurenciou Radeon RX 5500 porovnáva. Keďže však má ísť o veľmi lacnú kartu, je celkom možné, že ju AMD porovnáva aj s integrovanými grafickými jadrami v procesoroch Intel. Na reálne porovnania si budeme musieť ešte chvíľu počkať.

ModelVýpočtové jednotkyTFLOPSGDDR6 (GB)Herná frekvencia (MHz)Maximálna frekvencia (MHz)Rozhranie pamäte
Radeon RX 5500M (pre notebooky)22do 4,64 GBdo 1 448do 1 645128-bit
Radeon RX 5500 (pre desktopy)22do 5,2do 8 GBdo 1 717do 1 845128-bit

AMD Radeon RX 5500 sa po prvý krát objaví v hernom notebooku MSI Alpha 15 a neskôr v novembri aj v herných desktopových počítačoch HP OMEN, HP Pavilion Gaming, Lenovo Legion T530 a IdeaCentre T540. V decembri herný desktop s touto grafikou vydá aj Acer v podobe modelu Acer Nitro 50.

V spolupráci s partnermi plánuje AMD vydať grafickú kartu vo voľnom predaji niekedy v priebehu štvrtého kvartálu tohto roku. Cenu však zatiaľ nepoznáme.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.