Reklama

AMD FX procesory čoskoro na trhu, 8 jadier a brutálnych 4,8 GHz realitou!

Dominik Fúsek

Platforma AMD Fusion a jej rôzne triedy už na trhu nejaký ten čas máme, na tie najvýkonnejšie APU jednotky sme však čakali skutočne dlho. Čakanie už konečne skončilo a výrobca čipov zverejnil špecifikácie procesorov FX, ktoré sa čoskoro dostanú aj na náš trh. Ako obstoja v porovnaní s Intelom?

AMD FX

Firma AMD sa na rozdiel od Intelu vždy viac sústredila na nižšiu cenu čipov a rozumný výkon. Vďaka tomu obyčajne nad aktuálnou trhovou jednotkou víťazí pomerom cena/výkon. Podobný scenár sa dá predpokladať aj pri predaji procesorov nového radu FX. Tie budú vyrobené v súčasnosti najvyspelejšou 32 nm výrobnou technológiou, vďaka čomu dosiahnu podobnú energetickú efektivitu ako Intel Sandy Bridge. Keďže hovoríme o high-end desktopových procesoroch, ponúkané budú štvor-, šesť- alebo dokonca osemjadrové varianty. AMD si tak pripisuje rekord za prvý octa-core procesor. Podobne maximalizované budú aj frekvencie. V základe sa pohybujú od 2,8 do 4,2 GHz, v režime Turbo Core sa môžu automaticky pretaktovať na 3,1-3,9 GHz, pre manuálne taktovanie cez softvér AMD Overdrive je strop 4,8 GHz. Že pôjde o brutálny výkon zvládajúci najnáročnejšie hry aj po pár rokoch, snáď ani netreba hovoriť.

AMD FX

Procesorom AMD FX pomáha bohatá vyrovnávacia pamäť, konkrétne 4-8 MB druhej úrovne (1 MB pre každé jadro) a ďalších 8 MB tretej úrovne. Operačná pamäť je podporovaná v rýchlych frekvenciách 1 866 MHz. Procesory spotrebujú 95-125 W a sú kompatibilné so základnými doskami AM3+. Na prvé reálne benchmarky si treba počkať, vypovedacia hodnota tých od AMD je totiž otázna. Výrobca tvrdí, že jej osemjadrový čip FX-8150 sa vyrovná konkurenčnému Intelu Core i7-2600, pričom je o 55 dolárov lacnejší. Dostupnosť ani ceny u nás zatiaľ zverejnené neboli. V USA sa budú pohybovať medzi 115 $ (82 €) za model FX-4100 (4 jadrá, 3,6 GHz) a 245 $ (175 €) za vrcholový 8-jadrový 3,6 GHz variant FX-8150.

AMD FX

Zdroj a foto: engadget.com, geeky-gadgets.com

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.